14 Mart Venüs – Mars kare açısı 21 Mart- 20 Nisan Güneş Koç Burcunda 23 Mart 2016 Ay Tutulması 16 Mart – 31 Mart Merkür yanık

14 Mart Venüs – Mars kare açısı
21 Mart – 20 Nisan Güneş Koç Burcunda
23 Mart 2016 Ay Tutulması
16 Mart – 31 Mart Merkür yanık

40c42e35f7555bac1d90e219565ebf06

14 Mart Venüs Mars kare açısı
Balık burcunun 2. derecesinde bulunan Venüs ile Yay burcunun 2. derecesindeki Mars’ın bugün (14 Mart) kesinleşmiş kare açısı var. 21 Mart Pazartesi gününe kadar etkinliğini sürdürecek olan bu açı, gerek toplumsal gerek ikili ilişkilerde aşk, sevgi, merhamet, bir olma enerjileri içeren hareketler barındırıyor olacak. Bu açı aynı zamanda ilişkilere karşılıklı birbirini engelleyen yada baskı kuran bir şekle dönüşme enerjiside taşıyabilir. Açının dispozitörü olan Jüpiter’in doğasına uymayan Başak burcunda yerleşmiş ve retro hareketinde oluşu ile yanlış değer yargıları içinde hareket etme problemi, ilişkilerde pasif agresif tutum sergileme, huzursuz ve fazla kontrolcü bir tavır içine girme sorunlarıda oluşabilir.

Güneş Koç burcunda
21 Mart – 20 Nisan
Koç burcunda Güneş, doğasına çok uygun bir burçta olduğundan kendisine has özellikleri etkin olarak sergileme imkanı bulacağı bir yerleşimde olur.
Eril gücün sembolü olan Koç burcunun taşıdığı, öncülük, cesaret, savaşkanlık, ilk hareket alma, plansız hareket etme içeren tavır ve davranışlarının altında bu burcun temel prensibini oluşturan varlık oluşturma güdüsü ile hareket etmesi yatmaktadır. Koç burcunun, meydan okuma, ben merkezci olma, dik başlı tutum sergileme, sabırsız ve kavgacı olma yatkınlığıda bu güdünün doğasında gelişen davranışlardır.
Koç , dünyasal düzende başlangıç prensibinin oluşturucusudur ve Güneşin Koç burcuna girişi ile bahar mevsiminin başlıyor oluşu bu sembolün ve etki mekanizmasının göstergesidir. Koç burcu bünyesinde yaşam veren enerjinin gücünü ve teklik enerjisini taşımaktadır.
Koç burcu ilkesel olarak evrende herşeyin tek bir bütünden geldiğinin prensibine güdüsel olarak sahip olduğundan teklik enerjisi ile hareket etmekte ve bu enerjiyi, varlıkların oluşması döngüsünde arkasından gelen burçların prensiplerine bir nevi öncülük yaparak kullanmaktadır.
Bu enerjiler herbirimizin hayatında hissedilir olsada haritalarımızda görülür şekilde Koç burcunun yönettiği ev yerleşiminin gösterdiği şekil, kişi ve alanlarda aktif olarak işlemektedir. Özellikle 21 Mart- 20 Nisan arası tarihli doğumlular ve yükselen burçları Koç olan kişiler, Koç burcunun getirdiği enerjileri amaç ve davranışsal olarak etkin yaşayacakları bir döneme giriyor olacaklar.
Koç burcunda olan Güneş ile Yay burcunda olan Mars üçgen açı yapıyorlar. Bu konum doğru kullanılıyor olduğunda, amaçlar, ilkeler, fikirler ve inançların doğal şekilde peşinden gitme, ilkeli ve etik şekilde gerçekleştirme güdüsü, enerjisi veriyor olur. Fakat, 25 Martta retro hareketine başlamak üzere durağanlaşan Yay burcundaki Satürn’ünde Güneş ile yapacak olduğu üçgen açıyı, Mars ve Satürn gezegenlerini dispozite eden gezegen jüpiter’in zarar görüyor olduğu Başak burcunda yerleşimini, retro halinde oluşu ve dispozite ettiği iki gezegen ile kare açı yapıyor oluşunu dikkate aldığımızda bu üçgen açının; yozlaşmış fikirler ve inaçların, yanlış kurgulanmış eylemlerin, dar kalıplara sıkıştırılmış, korku ve endişe duyguları barındıran hareketlere yol açmasına sebep olacağını ve bu tarz davranışlar ile zarar görme, yara alma durumlarında kalınabileceğini göstermekte.
Ülkemiz haritası üzerinde baktığımızda bu açının etkilerinin, ülkemizin parasal kaynakları, her türlü iletişim, ulaşım araç ve kanalları, kamu sektörleri ve güvenlik birimleri çerçevesinde ön plana çıkacağı söylenebilir.

23 Mart 2016 Ay Tutulması
23 Mart günü saat 14.00 ‘da, 3 derece Terazi burcunda tam Ay tutulması gerçekleşecek. Koç – Terazi aksını çalıştıracak olan bu tutulmaya Türkiye natal haritası üzerinde baktığımızda 4. ve 10. evlerinin üzerinde oluşacak.
Astrolojide Terazi aksı en genel anlamıyla ilişkiler aksı olarak ele alınır ve fonksiyon gösterir.
Duygu dünyamızda etkisini oldukça hissedecek olduğumuz ani uyanışlar getirebilecek olan bu Ay tutulması ilişkilerimizi gözden geçirme yeni bir şekli verme gereksinimi duyacak olacağımızı göstermekte.
İçerisinde yaşadığımız kaybolmuşluk, dağılmışlık, belirsizlik hissinden sıyrılarak ilişkilerimizin yönünde yeni bir amaç belirleme ihtiyacı duyacak olabiliriz. Bu amacı gerçekleştirmek için, güçlü bir cesaret, öncülük ve hızlı hareket etme isteği duyacak olan benliğimiz ile çatışmadan kaçan, uzlaşma yanlısı ve kararsızlık içerisinde olan arzularımız arasında sıkışmış bir duygusallık içinde kalabiliriz.
Haritada tutulma dereceleri ile köprü açı yapan Yay burcundaki Mars aynı zamanda Neptün ile de kare açı yapmakta, Neptün’ün Ay’ın dispozitörü olan Venüs ile kavuşum içerisinde de oluşunu, Güneş ve Mars’ı dispozite eden Jüpiterin doğasına uymayan Başak burcunda yerleşmiş ve retro hareketinde oluşunu öncelikle dikkate aldığımızda; tutulmanın işaret ettiği bu karşıtlıklar içerisinde özgürlük arayışı, amaçların peşinden gitme, yeni kararlar alma ihtiyaçlarımızda pasif agresif tavırlar sergileyebilir, kendimizi açık ve net ortaya koymakta zorlanıyor olabiliriz.
Ülkemiz haritasında 4. ve 10 evlerinde gerçekleşen Ay tutulması, topraklar, kaynaklar, halkın maddi ve manevi değerleri ve otorite konumundaki kişiler üzerindeki konularda gerilimlere yol açabilir.
Ay tutulma haritasında Merkür yanık konumda
16 Mart – 31 Mart arasında Güneş ile olan konumundan dolayı yanık olarak nitelendirilen Merkür , iletişimde zorluklara, akılcı düşüncenin, olaylar arasında doğru bağlantı kurmanın zorluklarına ,otorite görülen kişilerin baskısı altında kalan bir zihne işaret ediyor olabilir. Ay tutulması esnasındada Merkür bu etkileri taşıyor olacak.
Farkındalık amaç olduğunda sevgi en büyük araçtır…
Dilâra Başar Efeoğlu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: