21 Haziran 2016 Yaz Solstisi

145123562-152e026e-b8b1-4256-9ed3-d0a4686eb680

20 Haziran Pazartesi günü öğleden sonra Yaz solstisi dönümüne denk gelen bir dolunay gerçekleşti, fotoğraf bu dolunaya ait, Attika yarımadasında (Yunanistan), Sounion şehrinde bulunan Poseidon Tapınağı bölgesinde çekilmiş. (Petros Giannakouris / The Associated press)

21 Haziran günü Yaz Solstisi olarak adlandırılan, yazın başlangıcını simgeleyen ve en uzun gündüzün yaşanıyor olduğu gündür.
Bu tarih bazı ülkelerde kuzey yarıkürede yazın, güney yarıkürede kışın başlangıcı sayılır. Bununla beraber bazı ülkelerde de yazın veya kışın tam ortası kabul edilir. Güney yarıkürede en kısa gün, Kuzey yarıkürede en kısa gece yaşanır. Kuzey yarıkürede gölgelerin en kısa olduğu gündür.
Gündönümü olarak bilinen ve yılda iki kez tekrarlayan şekilde Güneş’in dünyaya (ekvator çizgisine) en uzak mesafede olduğu ana verilen addır. Günlerin ve gecelerin kısalmaya veya uzamaya başladığı andır.
Yaz gündönümünde (21 Haziran), güneş ışıkları Yengeç Dönencesi’ne dik gelir. Kuzey yarıkürede günler kısalmaya, güney yarıkürede uzamaya başlar.
Kış gündönümünde (21 Aralık), güneş ışıkları Oğlak Dönencesi’ne dik gelir. Kuzey yarıkürede günler uzamaya, güney yarıkürede kısalmaya başlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: