Uranüs, Aydınlanmanın Anahtarı Uranüs ve Toplumsal olarak üzerimizde etkilerine kısa bir bakış

ba884742b91af605aa5d574141372a3d

Uranüs, Aydınlanmanın Anahtarı
Uranüs ve Toplumsal olarak üzerimizde etkilerine kısa bir bakış

Satürn ötesi gezegenler olan Uranüs, Neptün ve Plüton, ağır hareket ediyor olmaları ile içinde bulundukları burçlarda uzun süre kalırlar. Uranüs bir burçta ortalama 7 yıl, Neptün 14 yıl, Plüton 14 ila 24 yıl arasında değişen sürelerde kalır. O dönem içinde doğan tüm kişilerin haritalarında aynı burçta olmalarından dolayı jenerasyon gezegeni olarak tanımlanırlar.

Uranüs, 2010 (Mayıs) yılından beri Koç burcunda hareket etmekte ve Mayıs 2018’de Boğa burcuna geçinceye değin bu burçta yolculuğunu sürdürecek. Uranüs’ün etkisinin içinde olduğu burçla sınırlandıramayacak kadar büyük olduğunu unutmadan, Koç burcunda oluşu ile değerlendirdiğimizde bu burçta Uranüs, yenilikçi düşüncenin, cesaret, mücadele ve önder duruş sergilemenin, insiyatif almanın, ortaya konan fiziksel gücün, sınırları aşma güdüsünün etkilerini taşımaktadır.
Uranüs’ü astrolojik olarak işlevselliği ile yorumladığımızda ayrıştırmak, değiştirmek, yenileştirmek, bağımsızlaştırmak dürtüleri ile hareket ettiğini görürüz. Uranüs varolan düzene karşı çalışır. Varolan düzeni simgeleyen Satürn’dür ve Uranüs, Satürnyen prensipleri yıkma, radikal yenilikler arayışı ve bağımsızlık sağlama anlayışı ile otoriteye karşı duruş sergileyecektir. Aydınlanmanın, geleceğe odaklanmanın, sıradışılığın, aykırılığın, bilgi ve kavrayış derinliğinin gezegeni Uranüs’ün barındırdığı enerjileri klasik gezenlerin enerjileri kadar bireysel olarak anlıyor olabilmemiz, etkilerini bünyemizde tam olarak çözüyor olabilmemiz oldukça güçtür. Görünenin çok ötesinde oluşumlar yaratan Uranüs, bilinç sistemlerini değiştirmeye odakladığı enerjisini olaylar üzerinde sarsıcı, yıkıcı, ani ve kaos yaratır şekilde ortaya koyar. Uranüs kolektife yaydığı bu enerjisinin altında varolan büyük bir yaratıcılık, sezgisel güç ve bilinçsel sıçrayış sağlama güdüsü barındırmaktadır.
Uranüs’ün Koç burcunda transit yapıyor olduğu dönem 2010 (Mayıs)-2018 (Mayıs) yıllarını kapsayan süreç içinde bulunduğumuz güne değin, geriye dönük baktığımızda gerek dünya gerek ülkemiz içerisinde yaşanan gelişmelerde Uranüs’ün yukarıda bahsetmiş olduğumuz karakteristlik özelliklerinin etkilerini taşıyan olayları görmek mümkün.

Biraz örneklediğimizde;

2010 yılının son ayında başlayan Arap Baharı olarak adlandırılan, Arap dünyasında ortaya çıkmış olan halkın özgürlük, bağımsızlık arayışı hareketi Uranüs’ün izlerini taşıyan olaylardan önem taşıyan bir tanesi. Tunus, Mısır, Libya, Suriye, Bahreyn, Cezayir, Ürdün ve Yemen’de büyük çapta; Moritanya, Suudi Arabistan, Umman, Irak, Lübnan ve Fas’ta küçük çapta olmak üzere tüm Arap Dünyasında baş gösteren mitingler, protestolar, halk ayaklanmaları ve silahlı çatışmalar ile gelişen olaylar.

25 Ocak 2011′ de başlayan Mısır Devrimi, halkı mevcut yönetime karşı seferber olmaya çağıran sokak gösterileri, protestolar ve sivil itaatsizliklerin bütünüdür. Gösteriler ve isyanların polis şiddeti, olağanüstü hâl, işsizlik, asgari ücretleri azaltma isteği, barınma eksikliği, yiyecek sıkıntısı, yolsuzluklar, ifade özgürlüğünün kısıtlanması ve kötü hayat koşulları üzerine başladığı rapor edildi. 11 Şubat 2011 tarihinde Mısır cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek gösteriler nedeniyle istifa etti.

Suriye Krizi, Suriya İsyanı, 15 Mart 2011’de başlamış ve Nisan 2011 tarihinde ülke çapına yayılmıştır. Suriye Baas Partisi’ne sadık askerler ve bunları destekleyen milisler ile bu partiyi iktidardan indirmek isteyen Suriye muhalefeti arasında başlayan, sonrasında IŞİD, El Nusra ve bazı Kürt, Türkmen, Dürzi ve Süryani grupların da katıldığı çatışmalardır.

17 Eylül 2011’de New York’ta, ABD’nin finansal kalbi Wall Street’te, Kanadalı aktivist grup Adbusters tarafından başlatılan halk eylemleri ve toplumsal hareket. Eylemler barışçıldır ve eylemcilerin çoğunluğunu eğitimli gençler oluşturmaktadır. Amacı sosyal eşitsizliği ve şirketlerin ABD yönetimi üzerindeki nüfuzunu protesto etmektir. Eylemler Arap Baharı’ndan etkilenerek başlamıştır. Protestocuların sloganı Biz %99’uzdur. Eylemler tüm ABD’ye yayıldı.

27 Mayıs 2013 tarihinde Taksim Gezi Parkı’nın bir kısmına inşa edilmesi planlanan Taksim Kışlası’nı engellemek üzere parkta bulunan çevre aktivistlerine yapılan müdehaleler ile başlayan Gezi Parkı Olayları 15 Haziran akşamındaki polis müdahalesi sonrasında ise Gezi kampı dağıtılmıştır. Bu olaydan sonra Türkiye’nin çeşitli illerindeki parklarda forumlar düzenlemeye başlanmıştır.

24 Ağustos 2015, Laboratuvar ortamında 5 haftalık fetüs beyni üretildi. ABD Ohio Eyalet Üniversitesi’nden bilim adamları, laboratuvar ortamında neredeyse 5 haftalık fetüs beynine eşdeğer bir insan beyni büyütmeyi başardı. Yetişkin insan deri hücrelerinden üretilen “Beyin organoidi” adı verilen oluşum, laboratuvarda bugüne kadar yaratılmış en gelişmiş beyin modeli oluyor (Uranüs astrolojide bilimsel gelişmeler, buluşları ifade eder).

15 Temmuz 2016, Türkiye askerî darbe girişimi ya da darbecilerin verdiği adıyla Yurtta Sulh Harekâtı, 15-16 Temmuz 2016 tarihleri arasında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kendilerini Yurtta Sulh Konseyi olarak tanımlayan bir grup asker tarafından gerçekleştirilen, başarısızlıkla neticelenen askerî darbe teşebbüsü. Türkiye’nin birçok ilinde darbe karşıtı protestolar ile darbe karşıtlığı ve ulusal birlik gösterileri düzenlenmekte.

Uranüs daha önce en son 1928 – 1935 yılları arasında Koç burcundan geçiş yapmıştı.

Ülkemiz geçmiş tarihinde yaşanan o dönemin gelişmelerine baktığımızda ortak özelliklerin Cumhuriyet sonrası İnkılâp (Değişim) hareketleri ile sürmekte olan bir dönem olduğunu görüyoruz. Siyasi, ekonomik ve kültürel anlamda getirilen devrim niteliği taşıyan yeniliklere birkaç örnek verdiğimizde;

Anayasal değişiklik ile laiklik Cumhuriyetin temel ilkesi olarak kabul edildi. (1928)

Serbest Cumhuriyet Fırkası (12 Ağustos 1930) Çok partili döneme geçiş, o dönem için sonuç başarısız olmuş parti kapanmaya gitmiştir.

Anadolu Demir Yollarının Satın Alınması (1927) ve Demiryolu Yapımlarının Başlaması (1927-1939)

Harf Devrimi,1 Kasım 1928 tarihinde Yeni Türk harflerinin kabul ve tatbiki hakkında kanun’un kabul edilmesi.

Kadınlara Siyasal Hakların Verilmesi (1934), Türkiye Cumhuriyeti tarihinde kadınlara 1930’da yerel, 1934’de genel seçimlerde seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır.

İlk adı Havayolları Devlet İşletme İdaresi olan Türk Hava Yolları kuruluş ve seferlere başlayışı (20 Mayıs 1933) (Uranüs astrolojide havacılık teknolojisi ve uçakları ifade eder).

Uranüs ve diğer jenerasyon gezegenleri olan Neptün ve Plütonun taşıyor olduğu yüksek enerjilere karşı idraksel bilincimizi açık tutuyor olmak, kolektif içerisinde farkındalık hassasiyeti ve hissiyatı ile olayları okuyor olmaya gösterilen çaba her birimiz için sona ermeyen bilinçsel gelişimin bir üst anahtarı olabilecektir.

Sevgilerimle…

Dilâra Başar Efeoğlu

Fotoğraf, NASA’s Hubble Space Telescope/2007

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: