Merkür – Jüpiter Kavuşumu, Merkür Retrosu

Alexander Pohl

Merkür – Jüpiter Kavuşumu
Merkür Retrosu

Merkür yönetisi olduğu Başak burcunda Jüpiter’de Başak burcundaki yolculuğunun son derecelerine doğru ilerlemekte.
Merkür hızlı hareket eden bir gezegen olduğundan diğer bir gezegen ile yaptığı açının etki süresi yavaş hareket eden gezegenlere göre daha kısa olmaktadır. Fakat Merkür, Jüpiter ile kavuşum derecesinde iken retroya girecek olduğu için bu kavuşumun etkilerini daha uzun bir süre deneyimleyeceğiz.
Rasyonel aklın, analitik zekanın, iletişimin yöneticiliğini yapan gezegen Merkür’ün, Jüpiter ile Başak burcunda kavuşum yapıyor oluşu, Merkür’ün ifade ettiği konulara yönelik büyüten, genişleten, fazlalaştıran etkiler verecektir.
22 Ağustos Pazartesi günü kesinleşecek olan kavuşum , bilgi toplama, bilgiyi paylaşma, yazma, konuşma, haberleşme gibi iletişimsel birçok alanda etkili olacak hızlı bir trafik akışını göstermekte. Bu durum kişisel hayatlarımızda da etkili olacağı gibi toplumsal olarak felsefi, inançsal, dinsel konular üzerinde aklın rasyonelliğinde analizci, eleştirel, gerçeklerin arayışında olan zihinsel bir süreçte olacağımızı göstermekte. Eğitim sistemi, hukuksal ve kanunsal düzenlemeler, gizli ve kontrol dışı kalmış fikir ve kurumlara yönelik kontrolcü sorgulamalar yine gündemde olacak konular olacaktır.
10 Eylül Cumartesi gününe değin etkisini sürdürecek olan Merkür Jüpiter kavuşumu süresince kendi fikirlerinde çok ısrarcı olmak, kendi aklının ve zekanın kibirine kapılmak tarzında davranışlar kavuşumun olumsuz kullanılacak yönde etkileri arasında olabilir.
30 Ağustos Salı günü Merkür durağan konumuna geçinceye kadar ki süreçte artan zihinsel güç, olaylara farklı pencerelerden bakabiliyor olma, sağ duyu kazanmış düşünceler ile görüş açımızı genişletebilir umut ve iyimserlik taşıyan düşünceler ile geleceği şekillendirecek yeni kararlar verecek olabiliriz.
Merkür retro hareketine başlıyor olacak
30 Ağustos Salı günü için, Merkür’ün içinde bulunduğu burcun 29. derecesinde durağan hale gelişi medya, haberleşme, iletişimsel tabanlı olabilecek gerilimlere, huzursuzluklara işaret etmekte. Toplum olarak strees altında, gergin ve huzursuz olduğumuz bir gün olabilir.
1 Eylül Perşembe günü retro hareketine başlayacak olan Merkür, 23 Eylül Cuma günü retro hareketini sonlandırıp içinde bulunduğu Başak burcunun 14. derecesinden ileri hareketine dönüyor olacak.
Retro süresini geleceğe yönelik yeni girişimlerde bulunmak ve yeni kararlar alıyor olmak yerine içinde bulunduğumuz durum ve şartları gözden geçirmek, takıntı haline getirilmiş fikir ve görüşlerden uzak durmaya çalışmak, eleştirel ve analizci gözlem yeteneklerimizi kendi içimize doğru yönlendiriyor olmak ile faydalı bir süreç olarak kullanabiliriz.

Sevgi ile…

Dilâra Başar Efeoğlu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: