22 Eylül 2016 Perşembe Sonbahar Gün Dönümü (Sonbahar Ekinoksu)

 

equniox-copy

22 Eylül 2016 Perşembe Sonbahar Gün Dönümü (Sonbahar Ekinoksu)

Dünya’nın iki temel hareketi olan kendi ekseninde dönüşü ile Güneş’in ekseni etrafında dönüşü esnasında, Güneş ışınlarının ekvator çizgisine tam dik olarak vurması iki yarıküre içinde eşit aydınlanma alanı yaratır. Yılda sadece 2 kez gerçekleşen bu aydınlanma, yaklaşık 21 Mart ve 23 Eylül günlerinde yerküre üzerinde gündüz ve gece saatlerinin birbirine eşit oluşunu sağlar.
Ekinoks olarak adlandırılan bu konum Kuzey yarımküre için 21 Mart İlkbahar mevsiminin, 23 Eylül Sonbahar mevsiminin gelişi olarak kabul edilir. Güney yarımküre için durum bunun tam tersi olarak gelişmektedir. 21 Mart Kuzey yarımküre için Sonbahar, 23 Eylül İlkbahar mevsiminin başlangıcına işaret eder.
Astrolojik olarak, Dünya’nın Güneş çevresinde dolanımı esnasında izlediği yol olan ekliptik çizgisi ile ekvator çizgisinin kesişim yaptığı noktalar (yaklaşık 21 Mart) 0 derece Koç burcunun, (yaklaşık 23 Eylül) 0 derece Terazi burcunun başlangıç noktasını gösterir.
Eski zamanlarda ve günümüzde de bazı kültürlerde sürdürülür şekilde, İlkbahar ve Sonbahar Ekinoks günleri mevsimsel dönüş yaşanan günler olarak çeşitli ritüeller ile kutlanmaktadırlar.
22 Eylül 2016 Perşembe günü (17.21) gerçekleşecek Sonbahar Ekinoks’u ile Güneş’in, Terazi burcuna geçişi ile doğada yaşanıyor olan denge Terazi burcunun ana prensibini sembolize eder şekilde bu burçta yansıma bulur.
Kova Burcunun yükselmekte olduğu Terazi burcuna giriş haritasında (Ingress harita), Yükselen yöneticisi Satürn, Yay burcunda. Güneş, Jüpiter ile kavuşum halinde. Önümüzdeki 6 aylık dönem için yorum yapıyor olduğumuzda;
Güneş Jüpiter kavuşumu, iyimserlik, güçlü amaç ve benlik duygusu taşıyor olacaktır. Terazi burcunun barındırdığı uyum, denge ve adalet anlayışı içinde, maddi ve manevi olarak gelişmeye ve genişlemeye duyulan istek ve beklentilerde artış sağlayan enerjiler hayatımız içinde aktif rol alacaktır. Bu dönem içinde hedeflerimizi ve isteklerimizi gerçekleştirilebilir olmaya yönelik davranış ve kararlara yönelim içerisinde olabiliriz.
Ülkemiz haritasının köşe bir ev olan, etkinlik halini arttıran 4. evinde transfer eden Güneş, Jüpiter kavuşumu , önümüzde ki 6 ay süresince de toprak bütünlüğümüz, sınır güvenliğimize ait konuların ön planda olacağını göstermekte. Adalet ve uzlaşma arayışı içinde olma, vatanperverlik duyguların öne çıkışı toplumsal olarak yaşayacağımız gelişmeler.
Yeni bir döngünün başlangıcında olduğumuz Sonbahar Ekinoksu, her birimiz için, mânevi zenginlik kazandıracak gelişmeler taşıyan bir döngü olarak tamamlanıyor olmasını dilerim…
Dilâra Başar Efeoğlu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: