Akrep Burcu

9d00e41ce703c167200adf8f507e11a0

 

Güneş 23 Ekim Pazar günü Akrep Burcuna geçiş yapmış olacak, astrolojik olarak Akrep burcu her birimizin benliğinin bir başka köşesinde, bir Zümrüd-ü Anka kuşu misali dönüşümün gerçek temasını içeren enerjilerin yansımasını ifade eder.

Akrep Burcu

Eski çok tanrılı dinlerin olduğu zamanlarda tanrıların, yılın bir yarısını yeryüzünde diğer yarısını yerin altına çekilerek geçirdiklerine inanılmaktaydı. Tanrıların yerin altına geçişleri ile birlikte yeryüzünde sonbahar mevsimi başlar ancak yeryüzüne çıkışları ile birlikte ilkbahar gelirdi. Mevsimsel döngüleri ifade eden bu mit, tanrıların yerin derinliklerine inmeye başlamış olduğu, yeryüzünün kış’a hazırlandığı dönemsel zamanlara denk gelen Akrep burcu’nun; içsel, sessiz, soğukkanlı, derin ve gizemli tabiatına ait olguları barındırmaktadır.

Akrep burcu doğası derinliğin tabiatını taşır.

Bir su grubu burcu olan Akrep burcu, suyun sahip olabileceği derinliğin ve nüfus etme doğasının tüm özelliklerini üzerinde taşır. Sezgileri son derece güçlü olabilen Akrep burcu, içsel gücün varlığının keşfine odaklanmış olan güdüleri ile kendi içsel gücünü keşfetme ve bu gücü ortaya koyabilmek ile dönüşüm sağlayabilmek odaklı dürtüler ile hareket edecektir.
Akrep burcunun yaradılışında varolan içsel gücü keşfetme güdüsü ile kendini yeniden oluşturma, dönüşümü gerçekleştirme süreci Akrep burcunun üzerinde kişisel özelliklerini oluşturacak yansımalar yaratmaktadır. Akrep burcu kendi benliğini bu içsel güç ile doldurma ve tamamlayabilme güdüsü altında güç ve kontrol arayışı içinde olacak ve en büyük güç silahını sabır, suskunluk ve özsezilerinden alacaktır.

Derinlik anlayışı herşeyin arkasındaki gerçeği araştırma ve bulma merakı ile bedenlenen Akrep burcunda, şüphecilik bu burcu birçok olayın arkasında yatan gerçeklere ulaştıracak bir merak olabileceği gibi kuşkucu ve diğerlerinden kendini uzak tutan bir tuzak haline de gelebilmektedir. Güvenlik ihtiyacı son derece kuvvetli olan Akrep burcunun aradığı güven, kişisel ilişkiler içerisinde onu daha kapalı ve korunmacı tavırlar içerisine girmesine sebep olacaktır.

Önsezileri ile kendi için güvenli ortamları ayırt etme yeteneğine sahip olabilen Akrep burcu için güven vermeyen ortamlar tehlike ve tehdit içeren ortamlar olarak algılanabileceğinden korunaklı, kapalı bir yaşam tarzını seçecektir. Akrep burcu savunma anlayışı ile hareket eder bu yüzden tehlike içermeyen durumlar karşısında düşmanca tavırlar içerisine girmeyecek, yanında güvende hissettiği kişiler ile sahiplenici ve koruyucu ilişkiler geliştirecektir. Aradığı güvenlik anlayışını bulamadığında ya da güvenin kırıldığı durumlar ile karşılaştığında savunmacı pozisyonuna geçen Akrep burcu, ya yeraltının derin kıyılarına kaçacak duygusallık ile kendi içine çekilecek ya da mücadele etme gücünü sonuna kadar sergileme peşine düşecektir.

Kartal, Akrep ve Güvercin olarak isimlendirilen 3 ayrı tip ile sınıflandırılan Akrep arketipi; Akrep ile, dönüşümünü sağlayamamış, kontrolsüz ve egonun, tutkuların esiri oluşun sembolünü, Kartal ile, farkına varılan içsel gücün dönüşümsel sürecinin sembolünü, Güvercin ile ise dönüşümünü tüm tutkularının ötesine geçirmeyi başarmış olduğu benliğin sembolünü taşır.

Avcı Orion ve Ay Tanrıçası Avcı Artemis

Yunan mitolojisinde Akrep ile ilgili anlatılar, neredeyse hiç değişmeksizin Orion’a bir atıf içerir. Çok iyi bir avcı ve çok güçlü bir dev olan Orion (Avcı takımyıldızı) dünyadaki tüm hayvanları öldürebileceği ile övünmektedir. Ay ve doğa tanrıçası olan Artemis yine Orion kadar iyi bir avcı olmakla beraber, doğadaki tüm hayvanlara kendilerini koruma gücünü de vermiş bir tanrıça olarak Orion’un bu meydan okuyuşuna karşılık doğa’dan bir hayvanı akrep’i Orion ile savaşması için gönderir. Orion ve akrep’in arasında gerçekleşen bu savaş tanrılar tanrısı Zeus’un dikkatini çekecek kadar güçlü olur. Zeus bunun üzerine Akrep’i alır ve gökyüzüne yerleştirerek onu ödüllendirir aynısını Orion içinde yapan Zeus gökyüzüne onları iki takımyıldız olarak tam karşılıklı yerleştirir. Bu iki takımyıldız her zaman biri doğarken diğeri batar şekilde ikisi arasında varolan savaş sonsuza kadar sürecek bir döngüde benzer güçlerin karşıtlığında yer alacaktır.

Akrep burcunun yönetici gezegeni Mars’dır. Mars’ın taşıdığı mücadele, gayret, cesaret, hayatta kalma güdüleri, Akrep burcunun sahip olduğu fiziksel ve duygusal dayanıklılığı onu hayatın içinde arzu ettiği başarıya götürebilecek gücü taşır. Akrep kendinde varolan bu dayanıklılığın farkında olan bir burç olarak olayların üzerine gitmekten ve kendi aradığı, arzu ettiği sonuçlara ulaşmaya çalışmaktan kolay kolay vazgeçmeyecektir. Bir Akrep burcunun mantığı ya hep ya hiç üzerine kurulmuş olarak çalışır. Yüksek sabır yeteneğini kullanarak mücadele azmini kaybetmeden istediği şeyi uzun süreler bekleyebilen Akrep burcu, elde etmek istediği şeyler için içsel gücünün gölge yönlerini kullanmaya meylettiğinde inatçı, despot, acımasız, yıkıcı olabilen güçlerini de ön plana çıkarmaktan çekinmeyecektir.

31 Ekim Cadılar Bayramı Pagan Kültürü

Her sene 31 Ekim’de kutlanan bir pagan ve sonrasında hristiyan geleneği halini alan Cadılar Bayramı, Akrep burcunun mevsimsel özelliklerini niteleyen geleneksel bir bayramı göstermekte. Cadılar Bayramı eski pagan geleneklerinde yazın bitip kışın başlamasını işaret eden bir gün olarak kabul edilmekte idi. Ruhların yeraltı ve yerüstünde ziyaretlerde bulunduğuna inanılan bir gün olan Cadılar Bayramı’nda insanlar bu yüzden değişik kıyafetler ve maskeler takarak ruhlardan korunacaklarına inanırlardı. Günümüzde bu inanış geleneksel bir bayram olgusu haline bürünmüş olarak bazı modern kültürlerde sürdürülmekte. Kışın gelmekte oluşu ile doğanın yeni bir dönüşüme başlayan tabiatı, Akrep burcunun taşıdığı, benliğin dönüşümsel niteliğine oldukça uygun bir ifade içermekte.

Sevgi ile…
Dilâra Başar Efeoğlu

Faydalanılan kaynaklar; Astrolojide Temel Kavramlar, Öner Döşer
www.yunanmitolojisi.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: