Merkür, Oğlak burcunda retro hareketine başlayacak, (20 Aralık 2016 – 9 Ocak 2017)

929caada82a2fbca295ae961f6db1b18

Merkür, Oğlak burcunda aklın ve mantığın ön plana çıktığı bir doğayı ifade eder. Somut gerçekler ve somut başarılara, somut kazançlara odaklanan zihinsel bir yapıyı anlatan Oğlak burcunda Merkür, geleceğe odaklanmış planlar ve bu planları gerçekleştirebilir olma yönünde organize olan zihinsel bir yapıyı aktive edecektir. Merkür, Oğlak burcunda ileri hareketini sürdürmekteyken Pluto ile kavuşum açısına doğru gitmekte, yaklaşan bu açı kesinleşmeden durağanlaşacak olan Merkür’ün Pluto ile açısı Merkür’ün Oğlak burcunda taşıdığı bu özelliklerini çok daha etkin ve derinleştirmiş kılmakta. Güçlü bir hedef ve hedefleri gerçekleştirme arzusu getiren açı aynı zamanda baskın, baskıcı, ısrarcı bir iletişim tarzını da ifade etmekte. Kendi fikir ve görüşlerini ortaya koymakta kararlı bir yapının göstergesi. 18 Aralık Pazar günü retro öncesi durağanlaşmaya başlayacak olan Merkür, 20 Aralık Salı günü geri hareketine (retro) başlamış olacak. Pluto ile uzaklaşan açısı, retro sonrası 29 Ocak günü Oğlak burcunda kesinleşmiş dereceye gelecek (17°55′).
Merkür retrosu ile birlikte bir nevi içe dönüş gerçekleştiren zihin, yeni fikirlere karşı tutucu davranma, geleneksel olana ısrar etme, dışarıya karşı kapalı tutumlar sergileme içine girebilecektir. Merkür retrosu gizli yürütülen iletişimsel bağlantıların ve gizli planların göstergesi de olabilir.
Merkür’ün retro hareketi bu gezegenin yönetiminde olan konularda bazı aksamalara, yavaşlamalara, yanlış alınan kararlara yol açıcı olur. Merkür iletişimsel bağlantıları yöneten gezegen olarak retro süresince gerek kişisel iletişim gerek haberleşme adı altında işlev gören tüm iletişimsel kanallarda aksayan durumlar ile karşılaşma olasılığı taşır. Merkür’ün retro dönemi içinde yeni anlaşmalar yeni bağlantılar kurmak yerine varolanlar üzerinde düşünmek, çalışmak, biçimlendirmek çok daha iyi sonuçlar verecektir. Ticaret, alım satım’a ait işlemlerde yine retro süresince ani kararlar vermekten uzak durmak, ticari yönde yanılmalara, yanıltılmalara karşı uyanık olmakta fayda var. İçe kapanıklık, melankoli, depresyon, eller, kollar, boyun bölgesi ve akciğerler ile safra kesesini ifade eden Merkür’ün, retro süreci bu gibi bölgesel rahatsızlıkları oluşturabilir.

Dilâra B. Efeoğlu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: