Kova Burcu

kova-burcu1

Güneş  Kova burcunda, Tüm Güneş, Kova burcunda iken doğmuş olan olan okurlarıma mutlu yaşlar dilerim…

Kova Burcu,

Omuzlarının üzerinde içinden suların aktığı biçimli bir kap taşıyan insan figürü ile betimlenen Kova burcunun sembolü, onun taşımakta olduğu evrensel nitelikleri yeryüzüne, bütünsele bir nevi akıtan yönünü ortaya koyar.
Kova burcu sahip olunan yüksek algının, soyut biliş halinin fikirlere ve keşiflere dönüştürüldüğü bir burçtur. Taşıdığı bu özellikler ile bu burç, yeniliklere öncülük eden, geleceğin vizyonuna önceden sahip olabilen, icat ve buluşlar ile yaratıcılıksal özellikleri sergileyen bir yapı oluşturacaktır.

Kova burcunu oluşturan en temel prensip evrensel bakış açısına sahip olan zihinsel yapısıdır. Bu yöndeki zihinsel algıları bu burç insanını evrensel sevgi, insan merkezli yani hümanist bir bakış açısına götürecektir. Kova burcu toplumsal içerikli amaçların önde geldiği, grup bilincinin yüksek olduğu ve insanı temel alan anlayışın öncüsü olan bir yapıyı ifade eder. Bu yapı Kova burcunu sosyal, grupsal alanlarda etkin bir kişi haline getirecek kalabalık arkadaş çevreleri ile buluşturacaktır. Kova burcunun taşıdığı hümanist anlayış onu arkadaş ve dost canlısı yapar fakat böyle olmakla birlikte bu burç kişisi yakın ilişkilerinde akılsal ve mantıksal uyum arayacak ve duygularından çok daha fazla bu güdüleri ile kendine yakın bir çevre oluşturma yolunu seçecektir.

Kova burcu için insan ve yaşam formlarına ait faydalı olabilecek herşeyin öncelikliği vardır. Geleceğe odaklı, uzağı gören ve idealist yapısı ile bu burç sosyal alanda yenilikçilik anlayışı ile hareket etmeye yönelmiş çalışmaların içinde olmayı amaçlayacak bu yönde tutum ve tavırlar sergileyecektir.

Birey olarak kendini öne çıkarma, bireysel ihtiyaçlarını ortaya koyma güdüsünün ötesine geçmiş olma prensibini ifade eden Kova burcu, en idealinde olması gereken şekilde sosyal amaçlı gruplar içinde olmaya değer verecek ve bu gruplar içinde bireysel istek ve arzulardan uzak kalabilerek, yaratıcı, faydalı, ortak amaç duygusu güden çalışmaları destekleyecektir. Kova burcunun idealist ve insan merkezli yapısından kaynaklanan bu güdüsünün ardında gizli kalan bir ego ya da gelişmemiş bir bireylilik hali varolduğunda bu burcun kişisi gruplar içerisinde kendi egosunu ya da bireylilik arayışını tatmin etme amaçlı kişisel davranışlar ve arayışlar içerisine de girebilir olacaktır.

Kova burcunun zamanın dışına çıkan algıları, geleceğe ve yeniliğe yönelik geniş bir bakış açısı içeren zihinsel yapısı, bağımsızlık ilkesi ile fikirleri ortaya koyan, fikirler için savaşan, yeniliklere yol açan, öncülük eden, farklı olana yer veren ve değişim enerjisini taşıyan, uyandırıcı, aydınlatıcı niteliklerini sergileyecektir. İşte bu yüzdendir ki Kova burcu en fazla özgürlüğüne sahip olmanın ihtiyacını hissetmektedir.

Kova burcunun klasik astrolojide yönetici gezegeni Satürn, düzen ve disiplin içeren gerçekçi ve somut yapının oluşumunu yöneten gezegendir. Kova burcu yöneticisi Satürn’ün taşıdığı bu özellikler ile yüksek algının, soyut biliş halinin sağladığı keşifleri ve buluşları somut hale getirebilecek zihinsel yapıya sahiptir.
Satürn’ün taşıdığı münzevi ve tutucu tarafı ile Kova burcu modern, geleceğe odaklı bakış açısını aynı zamanda geleneklere bağlı, ilkeli ve sorumluluk sahibi yapısal özellikleri bir bütün halinde sergileyecektir. Modern astrolojinin Uranüs’e yöneticilik verdiği Kova burcu, bu gezegenin ifade ettiği yol açıcı, yenilikçi ve yaratıcı zihinsel yapısını ortaya sermektedir.

Kova burcu her türlü bilimsel alanlar, haberleşme, bilgisayar, elektrik, elektronik gibi teknolojik tabanlı alanlar, fizik ötesi, metafiziksel konular, tarih ve coğrafi bilimler, sosyal amaç içerikli grupsal çalışmalar ile oldukça içiçe bir yapıyı gösterir. Bu burcun kişilerini bu alanlara ait meslek ya da çalışmalar içinde görmek oldukça olasıdır.

Dilâra Başar Efeoğlu

One Reply to “Kova Burcu”

  1. Geri bildirim: tabletkitabesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: