Güneş Balık Burcunda

3329973a8d5d6b26a3324957148debd8

Güneş Balık Burcunda,
Yeryüzünde, Balık burcu zamanında soğuk ve karlı günlerin hüküm sürdüğü doğa, gelmekte olan baharın sezgisine varmış, sabır, sükûnet ve durgunluğa bürünmüştür. Tomurcuklanmaya başlayan tabiat gelecek olan bahara tüm inancı ile hazırlanmaktadır. Balık burcunun doğası tabiatın içinde bulunduğu dönemin özelliklerini sergileyecek, bitmekte olan bir döngünün sezgisi ile birlikte sessizliğin, sükûnetin, sabrın, teslimiyetin renklerine bürünecektir.

Her başlangıç sonu içinde taşır, her sonun bir başlangıcı içinde taşıdığı gibi. Balık burcu bu ifadenin anlattığı gibi yeni bir başlangıca varacak sonu kendi içinde taşıdığının içsel bilgisine sahip olan bir burçtur.

İlkbahar ile başlayan ve uzun bir sürecin sonunda bulunan Balık, çemberin en sonundaki burç olarak tamamlanma enerjisi taşır. Dünyevi farklılıkların dışında kalarak, tüm yaratılış ile bütünleşme ve böylelikle tamamlanma haline geçme güdüsünü olan bu burç içsel olarak arayışında olduğu bütünleşme güdüsü ile kendini özdeşleştirecek ve herşeyi kapsayan ilâhî sevgi anlayışı dürtüsü ile hareket edecektir. Fedakâr, teslimiyetçi, yardımsever, hassas, affedici, empatik, merhametli oluşunun ardında bu güdüler hep varolacaktır. Ben halinin, birlik haline dönüşmüş olması evresine geçişini simgeleyen Balık burcu için en önemli olan duygu, sınırlandırılmış olan dünyevi gerçeklerin dışına taşmak, daha büyük ve daha ilâhî olan duygular ile bütünleşmektir.

Balık burcu kişisinin taşıdığı bu nitelikler onu, kendi kişiliğini silikleştirme, yok etme, gerçeklerden uzaklaşma, tutkusuz ve çabasızlığa düşme, kurtarıcı rolüne bürünme ve kurban durumuna düşme gibi durumlar içine sokabilecektir. Balık burcunun içsel olarak taşıdığı evrensel ve ilâhî olan ile bütünleşme güdüsü ve aradığı sonsuz sevgi ihtiyacı onu bu rollerin yansımalarını taşıyan olaylar ve durumlar ile karşılaştıracaktır.

İdealize edilmiş bütünleşme duygusu Balık burcunu taşıdığı duyusal sezgilerin gücü ile birlikte, somut olanın dışında soyut olan kavramlara yaklaştırır ve bu burç kişi bilmekten çok inanmak güdüsü ile hareket eder. Dünyevi olanın dışına çıkmak, evrensel olan, ilâhî olan ile bütünleşme ihtiyacı ve arayışı bu burç kişisini hayalperest, sorumsuz, gerçeklerden kopuk, iradesiz, vazgeçen, bağımlılık sergileyen türde tutum ve davranışlar sergilemesine sebep olup reel dünyanın ayrımını kaybediyor olmasına varacak bulanık, karmaşık bir duygu dünyasına çekebilecektir. Balık burcunun özellikle geri kazanması, öğrenmesi gereken, bilinçsizce arayışında olduğu tamamlanma, bütünlenme, ilâhî olan ile birleşme duygusu içinde kendi benliğini kaybetmek, yok etmek yerine, gerçekleşen dönüşüme bilinç hali ile bakmak ve belirsizlik, yönsüzlük içinde kaybolmamaktır.

Çoğu Yunan Mitolojik kaynaklarında Balık burcu, aşk ve güzellik tanrıçası Aphrodite ve Eros ile birlikte anılır. Aphrodite ve Eros, Roma mitolojisinde Venüs ve Cupido adını alırlar. Mitolojik öyküsünde anlatılan şekilde bir rivayete göre; O’ da bir yunan tanrısı olan ve eski Yunan tanrılarının en korkuncu olan Typhon, tanrıların evi olan Olympos’a saldırır ve bu saldırıdan kendini korumak isteyen tanrılar bir hayvan şekline dönüşerek kaçmaya çalışırlar. Zeus kendini bir koç’a dönüştürür, şarap tanrısı Dionysos bir keçi haline gelir, tanrıların habercisi Hermes ( Merkür ) balıkçıl bir kuş şeklini alır. Olympos tanrıları arasında sadece zeka, sanat, ilham ve barış tanrıçası Athena kendi görüntüsü ile Typhon’a karşı durdur. Venüs ve bazı kaynaklarda oğlu olarak geçen Eros ise kendilerini birbirine bağlı bir çift balık şekline büründürerek zorlu Nil nehrini geçerek saldırıdan kurtulmayı başarırlar. Typhon’u bozguna uğratan tanrıça Athena, sonrasında aşk ve sevgiyi sembolize eden bu iki birbirine bağlı balık figürünü ölümsüzleştirerek gökyüzünde yıldızların arasına yerleştirir.

Birbirine bağlı iki balık figürü, Balık burcunun sonsuz ve ilâhî aşk ile olan bağlantısını anlatıyor olduğu gibi, birbirine bağlanmış şekilde bir daire haline gelen iki balık figürü yeryüzü ve gökyüzü arasındaki bedeni ve ruhani dönüşümüde simgelemektedir.
İlhamsal yaratıcılıkları çok gelişmiş olan Balık burçları sanatsal çalışmalara yatkın olacak, tasarım, oyunculuk, müzik, şiir, edebiyat alanlarında rahatlıkla başarı elde edebilecekleridir. Balık burcunun şefkatli ve yardıma muhtaç kişilere karşı gelişmiş algıları onları diğer insanlara yardım eden rollerde ki işleri üstlendikleri mesleklere doğruda çekebilecektir. Soğuk ve nemli bir doğaya sahip olan Balık burçları soğuk algınlığı ve rutubet kökenli hastalıklara yatkınlık sergilerler ve bu burç vücudun ayaklar kısmının yöneticisidir.

Dilâra Başar Efeoğlu

.

Mitolojik hikaye; TAKIMYILDIZLARIN MİTOLOJİK ÖYKÜLERİ, Yasemin Örs

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: