Venüs retro (Venüs gerilemesi)

 

7972dd3b746e849af88a9c977b57bfb0
Venüs retro dönemleri anlamlı bir mesajı yeryüzüne taşımakta; Kişinin sevgi anlayışını, mutluluk anlayışını, arzularını, isteklerini ve diğer kişiler ile kurmuş olduğu bağlar içinde aradığı sevgi, işbirliği, keyif, huzur, değer görme ifadelerini sorgulayacağı, kendi iç dünyasında testten geçireceği bir dönem…

Venüs, 2 Mart Perşembe günü içinde bulunduğu Koç burcunun 13. derecesinde durağanlaşarak, 5 Mart Pazar günü, 42 gün sürecek ve 16 Nisan Pazar günü son bulacak olan retro hareketine başlıyor olacak.
Venüs’ün ilişkiler üzerinde yoğunlaşan ifadesi, özellikle kişisel değer anlayışını niteleyen gezegen olmasından dolayıdır. Değer anlayışının çeşitli yansımalarını üzerinde görüyor olduğumuz ilişkiler, Venüs’ün yönetiminde olan konuların başında gelmekte.
Gerilemekte olan Venüs, karşılıklı kurulan bağlar, ilişkiler, ilişkilere yönelik bakış açısı ve sergilenen davranışlar, tutumlar, tavırlar üzerinde değişimsel etkilere sebep olur. Retro sürecinde olan bir gezegenin içselleştirici etkiler bırakıyor olma enerjisi ile Venüs retrosu, Venüs’ün etkenliği içinde olan konular üzerinde içe dönüşsel, kişisel etkisini gösterecektir. Bu nasıl olacaktır; İlişkilerde, ilişkilere yönelik karşılıklı kurulan tüm bağlarda Venüs’ün etkenliği vardır ve retro süreci, varolan ilişkileri yeniden gözden geçirme ihtiyacı, ilişkiyi daha ötelere taşımadan önce analiz etme, sorgulama ihtiyacı ile duyguları dışa vurmaktan kaçınma, yeni kurulabilecek ilişkilere karşı fazla ihtiyatlı davranma, sosyal hayat içerisinden uzaklaşma, içe çekilme etkileri doğurabilir. İlişkilerden, karşı cinsden, diğer kişilerden beklentilerde artan mükemmelliyetçilik karşılıklı kurulan bağlar üzerinde zorlayıcı, ilişkiyi tehdit edici bir hal halini alabilir. İçselleştirilen duygular dışa vurulmaktan kaçınıldığından, ilişkiler çözümsüz, uyumsuz, sorunlu, problemli ve kopuk bir süreç içine girebilir. Platonik aşklar, eski, geçmiş ilişkiler üzerinde canlandırıcı, tekrar edici etkiler yaşanabilir.

Retro hareketine Koç burcunda başlayan Venüs, 2 Nisan günü Balık burcuna gerilemiş olacak. İki burçta gerilemesinin Venüs’ün taşıdığı retro etkilerinde farklılık olur mu derseniz evet olur. Natal haritalarda retro konumda olan bir Venüs’ün hangi burcun içinde iken retro durumunda olmasının önem taşıması gibi transit geçişlerde de gezegenin içinden geçtiği burç, gezegenin kendi sembolünü koruması ile birlikte, retro karakterini biçimlendiren etkiler taşımakta olur.
Koç burcunda gerileme sürecinde iken Venüs, ilişkilerde insiyatif alma sorunları, ben merkezci ilişkiler, acele ve düşünülmeden verilmiş değer yargılarına açık enerjiler şeklinde yansımalar bulabilir, sabırsız ve acele kararlardan kaçınıyor olmak, düşüncesizce davranışlardan uzak durmak ve kendine dönük olmanın yaratacağı olumsuz durumlara ve gelişen davranışlara karşı gezegenin 3 Mart – 5 Mart tarihlerinde gerileme öncesi durağanlaştığı günlerde özellikle dikkat ediyor olmak faydalı olacaktır. 5 Mart sonrası gerilemeye başlayan Venüs, 2 Nisan günü Balık burcunda olacak. Balık burcuna gerilen Venüs, objektifliğin kaybolmasına, ilişkiler üzerinde sübjektif bir değer anlayışı yürütülmesine , duyguları ifade etmekten kaçınmaya, içe kapanmaya, bağımlı ilişkiler geliştiriyor olmaya çok daha açık olunacak bir zaman dilimini işaret etmekte. İleri hareketine başlaması öncesi 14 Nisan günü tekrar durağanlaşacak olan Venüs, 16 Nisan Pazar günü (26.55’derece) ileri hareketine başlıyor olacak.

Venüs retro dönemleri anlamlı bir mesajı yeryüzüne taşımakta; Kişinin sevgi anlayışını, mutluluk anlayışını, arzularını, isteklerini ve diğer kişiler ile kurmuş olduğu bağlar içinde aradığı sevgi, işbirliği, keyif, huzur, değer görme ifadelerini sorgulayacağı, kendi iç dünyasında testten geçireceği bir dönem. Gökyüzünün taşıdığı mesajı anlamak, bu dönemi en doğru şekilde kullanıyor olmak, Venüs retrosunun sağladığı içselleştirmeyi kendi değer yargılarına doğru yansıtmak ve ruha, benliğe daha yüksek bir değer anlayışı edindirmekten geçmekte.

Sevgi ile…
Dilâra B. Efeoğlu

One Reply to “Venüs retro (Venüs gerilemesi)”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: