Tanrıların Kralı Zeus

zeus-heykeli(1)

“Hiçbir ölümlü Zeus’un ne kurduğunu sezinleyip kestiremez. İnsan ne derece zekâsına mağrur olsa da Zeus ondan yüz kat üstündür”
Homeros, İLYADA

Dünyanın 7 harikasından biri olan Zeus heykeli M.Ö 450 yılında Yunanistan’ın Olimpiya kenti içinde Antik Yunan döneminin baş tanrısı Zeus için yapılmıştır. Yunan tarihinde Tanrıların Kral’ı sıfatına sahip olan Zeus, Roma mitolojisinde Jüpiter adını alır.
Muazzam büyüklükteki eserin bulunduğu tapınak içerisindeki heykele ulaşan yollar karanlık olacak şekilde dizayn edilmiştir. Heykel ise kuvvetli ışık alan bir bölgeye yerleştirilmiştir. Böylece heykelden gelen ışığı izleyerek aydınlığa ulaşılır. Astrolojide, Jüpiter, farkındalık, bilinç yaratan ve mana arayan zihni ifade eder. Heykelin sağ eli üzerinde zafer tanrıçası Nike, sol eli üzerinde kartal motifli bir asâ bulunmaktadır.
Olimpiyat oyunları 391 yılında putperestlik olarak suçlanıp sona erdirilince, Zeus Tapınağı da kapatılır. Dünyanın yedi harikası arasında sayılan heykel, o dönem çıkan karışıklıklar içinde Yunanlar tarafından, yeni kurulan ve o zamanki adıyla Konstantinopolis olan İstanbul’a taşınır ancak 462 yılındaki büyük yangında yok olur. Heykelin Olimpos’ta 1829’da Fransızlar tarafından bulunan parçaları bugün Paris’te Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: