Satürn – Uranüs üçgen açısı

Mars

Kural koyucu Satürn, kural yıkıcı Uranüs birbiri ile uyumlu açıdalar

Satürn – Uranüs üçgen açısı,
Satürn ve Uranüs, astrolojide bu iki gezegen tanımsal olarak birbiri ile kutuplaşmış ifadeler taşırlar. Kural koyucu Satürn, kural yıkıcı Uranüs. Sınırlandırma, kısıtlandırma, belli bir şekil, disiplin ve norm içinde olma dürtüleri ile hareket eden Satürn’ün diğer ucunda, kural yıkıcı, sınır aşıcı, form ve biçim algılarını alt üst eden, değişimci, yenilikçi, özgürlükçü dürtüleri taşıyan Uranüs yer almakta.

Klasik astrolojide güneş sistemimizin en dışta gezegeni olarak yer alan Satürn, taşıdığı yapılandırma, oluşturma, biçimlendirme, metotlandırma etkisi ile birlikte kişinin ya da şeylerin bütünlüğünü oluşturma, kurma prensibi ile çalışır. Satürn ile ifade edilen, edinilmesi beklenen bu bütünlüğün daha ötesinde Satürn ötesi planetler olarak adlandırılan Uranüs, Neptün ve Pluton’un bilinçsel etkiler taşıyan mekanizmaları devreye girerler.

Uranüs, Satürn ile belirlenmiş olan tüm bu oluşumlar üzerinde bir başkalaşım sağlama prensibi ile hareket eder. Uranüs’ün yaratıcılığı insanoğlunun gelişimini hızlandırma kapasitesi ile zihinsel algıları üst boyutlara çekmek üzerine kurulu bir bilinçsel hal yaratma üzerine kuruludur.

Bu açıdan bakmaya çalışıldığında, Uranüsyen etki mekanizmasını, katılaşmaya, donuklaşmaya, büzüşmeye karşı oluşturulmuş olan bir prensip olarak düşünebiliriz. Satürn ile oluşturulmuş olan bütünlük ifadesinin üzerinde varlığın yeniden daha ileri boyutlarını elde etmeye yönlendiren bir prensip ile karşılaşıyor olması ile tanımlayabileceğimiz Satürn, Uranüs bağıntısı, bilinçlerde gelişecek yeni bir oluşumun enerjisini barındırır. Bu iki gezegen arasında varolan açının niteliği sürecin karakteri hakkında bilgi verici olacaktır.

24 Aralık 2014 günü Yay burcuna ilerleyen Satürn, o günden bu yana, Koç burcunda yerleşik Uranüs ile uyumlu görünüm oluşturmaktalar. İkiside Ateş elementinde yerleşik olan iki planetin birbiri ile 25 Aralık 2016, 19 Mayıs 2017, 11 Kasım 2017 günleri kesinleşmiş üçgen açı oluşumları var.

Satürn’ün taşıdığı olguları bağımsızlaştırmak prensibi ile hareket eden Uranüs’ün yaydığı değişim rüzgarı, iki planetin arasında oluşan uyumlu açının birbirini destekleyen, tasdik eden, uzlaşmacı, akıcı, teslimiyetçi renkte niteliksel enerjilerini taşımakta. Uranüs’ün düzen ve sistemler üzerinde oluşturduğu değişim, reform etkisine geniş bir dönemsel açısından baktığımızda, iki planetin arasında oluşan açının taşıdığı niteliksel enerjileri çevresel, toplumsal olarak gelişmekte olan koşullar üzerinde de etkisi ile gözlemleyebiliriz. Yapılanmalar üzerinde oluşturulacak olan değişimler, kontrollü ve gerçekçiliğini kaybetmeyen düzen değişikliği, dirençsiz değişim ve eski ile yeniyi harmanlayan sistemler oluşturma güdüleri bu açının aktif etkilerini yansıtırlar.

Dilara Başar Efeoğlu

One Reply to “Satürn – Uranüs üçgen açısı”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: