Güneş, Algol sabit yıldızı ile kavuşumda

big-itinerari-gallerie-e-musei-musei-capitolini

Güneş, Algol sabit yıldızı ile kavuşumda

Algol sabit yıldızı; tehlikeye açık, şiddet ve felâketlerle ilişkilendirilen, zararlı etkilere işaret edebilen bir yıldız olarak tanımlanmıştır. Bernadette Brady’e göre Algol, hem yıkıcı hem yapıcı olarak kullanılabilecek olan tutku ve ihtirasa işaret eder. Kişiyi karanlık yönleri ile karşılaşmaya zorlayan bu yıldızın etkisi yapıcı anlamda kullanılabildiğinde güç ve başarı getirici olur.

Perseus Takımyıldızında yerleşik bulunan Algol, mitolojide Medusa’nın kesik başı ile bedenlendirilir. Çoğu kaynakta Medusa, Yunan mitolojisinin saçları yılana dönüştürülmüş, ona bakan kişinin gözlerini taşa çevirdiğine inanılan, çirkin, korkutucu ve dişi bir canavar haline getirilmiş olan aslında güzeller güzeli bir rahibe Medusa’nın efsanesidir. Efsaneye göre; Su ve deniz tanrısı Poseion bu güzeller güzeli kıza aşık olmuş, tüm tanrıların hayran olduğu genç kızı tanrıça Athena’nın tapınağına kaçırmıştır. Kaçırılmasına karşı çıkmasına rağmen Poseion tarafından tapınakta tutulan Medusa, güzelliği ve Poiseion’un ona karşı duyduğu ilgisi ile tanrıça Athena’nın kıskançlık duygularını kabartmış ve Athena kendisine yapılan bu davranışı cezalandırmak adına genç kızın saçlarını yılana, bakışlarını ise ona bakan kişileri taşa çevirecek güçte bir hale getirmiştir. Athena bununla yetinmeyerek bir ölümlü olan Medusa’yı öldürmesi için Perseus’la işbirliği yapmış ve bir ölümlü Medusa ancak bir ölümlü olan Perseus tarafından başı kesilerek öldürülmüştür. Medusa’nın kesik başının Athena’ya sunulduğu ve Athena’nın ucuna kesik başı yerleştirdiği mızrağını, düşmanını yenen, büyük zaferler elde eden koruyucu güçte bir mızrak olarak taşıdığı söylenmektedir. Sonralarda Medusa’nın kesik başının koruyucu ve güç ifadesi, sütun ve duvarlarda, taşa çevirdiğine inanılan keskin gözleri ile direk temastan uzak durmak için yatık şekilde yerleştirilmiş olarak kullanılmıştır.

Dilâra B. Efeoğlu

basilica-cistern

 

son-medusa-yerebatan-sarnici-basilica-cistern-bazilika.jpg

Görsel’de, İstanbul’un Bizans döneminden kalma tarihi eseri Yerebatan Sarnıcı’nın kuzeybatı köşesinde bulunan iki Medusa tanrıçasının başı yer almaktadır

One Reply to “Güneş, Algol sabit yıldızı ile kavuşumda”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: