Mars- Satürn karşıtlığı, Kiron karesi

4287705ace1983861c79709f41627a04.jpg

Mars- Satürn karşıtlığı, Kiron karesi

Gökyüzünde Mars, Satürn karşıtlığı aktif. 29 Mayıs günü kesinleşecek olan açının etkisi 5 Haziran’a değin sürüyor olacak. 22 Nisan’dan bu yana İkizler burcunda ilerlemeye başlayan Mars, aktif enerjinin iletişimsel tabanlı alanlara yöneldiğini göstermekteydi. Haberleşme kanalları, medya, yayınlar, eğitim, öğretim, televizyon programları, İkizler burcunun yönetiminde olan konular olarak Mars’ın, eyleme yönelik, enerjik, mücadeleci doğasını sergilediği başlıca konular halini aldılar. Mars ile karşıtlık yapan Satürn ise inançlar, fikirler, idealler üzerine oluşturulmak istenilen düzen ve yapılanmalar getirici boyutu ile Yay burcunda ilerleyişini sürdürmekte.

Satürn ile oluşan karşıtlığı, Mars’ın ikizler burcunda ifade ettiği kişi, konu ve alanlara ait engellenmeler, sınırlandırılmalar ile karşılaşacak olacağının göstergesi. Kendini ifade etmek, iletişim kurmak, konuşmak, fikrini söylemek konusunda atak, cesur, girişken ve bir o kadar da temkinsiz olabilen İkizler burcundaki Mars’ın, Satürn tarafından yani otorite, düzen kurucu temsilindeki kişi veya kuruluşlar tarafından sınırlandırıcı, baskılayıcı, engelleyici etkiler ile karşılaşıyor oluşunu göstermekte olan bu karşıtlık, çatışmaların, kutuplaşmaların ortaya çıkabilecek olduğu enerjileri açığa çıkarmakta.

Retro hareketini sürdüren Satürn ile Mars karşıtlığı, bastırılmış, fazlaca kontrol altına alınmak istenilen bir enerjiyi ifade eder. Bastırılmış, sınırlandırılmış enerjinin birikmiş öfkeye dönüşüyor olması ve bastırılmış öfkenin yani bastırılmış enerjinin -aktif hale- harekete geçebiliyor oluşu bu açının işaret ettiği sonuçlardan biri olabilir. Harekete geçme korkusu, insiyatif almakta zorlanmalar, durumlar karşısında kararsızlık, cesaretsizlik, ani öfke patlamaları bu açının olumsuz sonuçlar yaratabilecek etkilerini taşımakta. Güçlü bir savunma, dayanıklılık, hareket kontrolü içinde olabilmek ise bu açının yaratıcı olarak kullanılabilecek yönleri.

Mars ve Satürn’ün Kiron ile oluşturdukları açı ise uzlaşma sağlanamayan karşıtlığın, yaralayıcı, üzüntü verici, duygusal kırıklıklara sebep olacak bir yüze sahip olduğunun göstergesi. Ne için mücedele verdiğimize ve nasıl mücadele verdiğimize dikkat etmek, düşünmeden hareket etmek yerine, düşünerek sonuca gitmek bizi yara almaktan, duygusal kayıplara girmekten korumakta olacaktır.

Dilâra Başar Efeoğlu

One Reply to “Mars- Satürn karşıtlığı, Kiron karesi”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: