Neptün Retrosu

05fdec7323bc11d544a6d54bdec579cb

Bir kez görünenin arkasındaki görünmeyene doğru yönelttiğinde duygularını, içinde bulunduğun her durumun katı ve kabalığını fark eder olursun. Ve bir kez fark ettiğinde, sihir gibi birşey başlar sende, sıyrıldıkça katı ve kaba olan senden, işte o zaman başlar görünmeyen görünür olmaya…

Neptün retro başlangıcında,

Bu paragrafdaki cümleler bana ait ve Neptün gezegeninin yaratıcılığını ifade eden cümleler. Neptün, duyguların, hislerin, sezgilerin varlığının ifadesi olan gezegendir ve bilinçaltına dünyasal sınırların ötesine aşma isteği ile şekillenen yaratıcılık, ilham, sezgiler ve hayalgücü taşır. Bugün (16.6.2017) Neptün, geri (retro) hareketine başlamakta. 24 Kasım 2017 ye kadar sürecek olan 150 günlük retro dönemi boyunca, Neptün’ün taşıdığı bu duyguları derin ve güçlü olarak hissediyor olacağız.

Özünde Neptün, saflaştırma prensibi ile çalışır, değdiği her noktaya kendi duyarlaştırıcı etkisini yükler. Neptün’ün retro dönemleri bu duyarlaştırıcı etkiyi yoğun olarak alacağımız dönemlerdir. Duyguların hassaslaşıyor oluşu kişileri empati yapmaya, paylaşımcı, fedakâr ve merhamet içinde olmaya yönlendirecektir. Yaratıcılığın artmasına olanak veren Neptün retrosu, ilham ve sezgi gücünün artışını simgeler. İçinde bulunacağımız bu dönem boyunca rüyalar, durugörüler, vizyonlar ve sezgilerde artış yaşanabilir. Kişilerin derinleşen sezgileri kendi içlerinde bambaşka kapılar açması ile kişiyi ruhsal ve duygusal olarak derinleştiren ve bir nevi kendi içinde arındıran, saflaştıran etkiler olarak işlev görmeye başlarlar.

Retro sürecinde olan Neptün yarattığı aşırı duyarlı hal kişi yada kişileri, yanılgılara açık, gerçeklerden kopuk, mânevi dünyasının içinde kaybolmuş bir portre çizebilecek olmaya yakın tutar. Hayal dünyası içinde kalan, reel dünyanın gerektirdiği sorumluluk ve görevlerden uzaklaşma, kaçma arzusu, amaç duygusunu yitirmek, geleceğin belirsiz olduğu hissiyatına kapılmak, istek ve hedeflerde çözülmeler yaşamak yine Neptün retrosu döneminin dikkat edilmesi gereken yönlerini doğurur. İdealler ön plana çıkar fakat burada kişi yada kişiler için gerçek olabilecek idealler ile gerçek olmayacak idellerin birbirinden ayrımı güçleşmeye başlamıştır.

Neptün’ün retro dönemleri özellikle toplumsal boyutta, çevresel koşullarda olay bazlı olarak da karşılaşabilecek olduğumuz durumların göstergesi olduğu bir dönemi işaret ederler. Gerçek olmaktan uzak idealler uğruna kendinden feda edici davranışlar, yanlış seçimler, yanlış tutumlar içine girme, kendini kahraman yada bir kurban haline sokma psikolojisi ile davranıyor olma güdüsü kişileri etkisi altına alabilir. Bu tarz davranışların getirisi olan kaos ortamları ile karşılaşabiliyor olmak olasılığı artar. İç sesimizi daha yüksek duyacak olduğumuz bugünlerde bu sesi akıl süzgecimizden geçirip dinleyebilmek çok daha yaratıcı bakış açısı kazanmamızı sağlayacaktır.
Sevgi ile…
Dilâra B. Efeoğlu

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: