Ay Tutulması, Kova Burcunda

1lunar2011_10.jpg

5lunar2011_5.jpg

6lunar2011_3.jpg

7lunar2011_1.jpg

Kova Burcunda Ay Tutulması

7 Ağustos Pazartesi günü Kova burcunda parçalı Ay Tutulması gerçekleşmekte olacak. Bu tutulma Avustralya, Antartika, Asya, Afrika, Ortadoğu, Avrupa, Güney Amerika’nın doğusu, Pasifik Okyanusu, Hint Okyanusu ve Atlantik Okyanusu’nun güneyinden izlenebilecek. Ülkemizden başlangıcı gözlenemeyecek olan Ay tutulması Türkiye Saati ile 18.48’de başlayacak. Tutulma ortası 21.20’de gerçekleştikten sonra tutulma 23.53’te bitecek. Tutulmaların astronomik olarak oluşum şekli onların Tam Ay Tutulması, Gölgeli Ay Tutulması, Parçalı Ay Tutulması olarak adlandırılmasının sebebini oluştururlar. Dünya, Güneş’in çevresinde yörünge hareketi sırasınca Güneş’ten aldığı ışık dolayısıyla uzay boşluğunda kendine ait bir gölge konisi oluşturur. Oluşan bu gölge konisinden Ay’ın geçmekte olduğu zamanlar, Ay’ın üzerine Dünya’nın gölgesi yansır ve karanlık gösterir. Ay tutulması esnasında Ay’ın üzerinde oluşan karanlık bölgede aslında Dünya’nın Ay üzerine yansıyan gölgesini görmekte oluruz. Gerçekleşen bu olay astronomik olarak Ay tutulması olarak adlandırılır. Ay’ın oluşan bu gölge konisinden geçişi esnasında yüzeyinin koninin içinde kalış miktarının azlığı yada çokluğu tutulmanın tam, gölgeli yada parçalı oluşunu tanımlar.

Astrolojik olarak Ay tutulmaları duygu dünyamız ile çok daha fazla ilintili olaylar açığa çıkarırlar. Kendi kişisel bütünlüğümüze karşı bir ayna vazifesi gören Ay tutulmaları, ruhsal olarak farkındalık sağlamaya yönlendiren kadersel etkiler taşıyan olaylar açığa çıkarırlar. Bilinçli ve bilinçdışı faktörler arasında oluşması gereken bütünlüğün psikolojik süreci Ay tutulmalarının kişisel etki ve önem alanını gösterir. Bu konu hakkında ayrıntılı yazımı https://dilaraefeoglu.wordpress.com/2017/07/27/kova-burcunda-ay-tutulmasi-donusumun-anahtari/ okuyabilirsiniz.

Mars’ın etkili olduğu 23 Temmuzda gerçekleşen Yeniay , Güneş-Mars kavuşumu ile amaç duygusu ve isteklerin baskın biçimde öne çıktığı yeni bir döngüye girmiş olduğumuzu işaret etmekteydi. Aslan burcunda kavuşumun taşıdığı kişiselleşmiş isteklerin öne çıkışı, yönetkenlik ve liderlik arzuları ile şekillenen süreç şimdi Kova burcunda gerçekleşecek olan Ay tutulmasının getireceği sorgulama, hesaplaşma, muhasebe etme barındıran durum ve duyguları taşımakta olacak. 21 Ağustos’da Aslan Burcunda gerçekleşecek olan Tam Güneş Tutulmasına doğru güçlenen, artan, hız kazanan hedefleri gerçekleştirme dürtüsü içinde katedeceğimiz yolun devamı öncesi, tutulma ile birlikte hayatımıza sorgulama getiren, bizi hesaplaşmaya götüren, yeniden düşünmemizi gerektiren etkiler yansıtan olaylar, durumlar ve duygular içinde olacağız.
Aslan burcunda Güneş ve Mars’ın yarattığı güçlü hedefler ve hedefleri gerçekleştirmenin güçlü cesaret, azim ve mücadelesine yönelik istekler, Kova burcunda Ay ile yeniliğe ve geleceğe yönelmiş duygusal güdülerimiz ile birlikte hiç bir kurala hiç bir sınıra bağlı kalmaksızın amaçları gerçekleştirme dürtüsü katmakta. Güneş, Dubhe sabit yıldızı ile kavuşum yapmakta. Bu sabit yıldız güçlü bir pozisyonda olma hırsı ve inatçı bir yapı vermesi ile bilinmekte (Brady). Güneş’in bu yıldız ile kavuşum yapıyor oluşunu Mars kavuşumu ile birlikte okuduğumuzda, güçlü bir pozisyon sağlama etkisi ile birlikte, hırslı, eyleme dönük hareketlerde taşıyıcı olacaktır.

Satürn, Yay burcunda ve retro ilerleyişinin son derecelerine yaklaşmakta. Geleceğe yönelik alınan yeni kararlar, girişilen yeni işler, sorumluluklar ve başlangıçlar içinde bulunmaya yönelik enerjilerin yoğunluğunu taşıyan bu dönem, Satürn’ün retro konumunda oluşu ile gerçekten kalıcılık sağlama kriterlerine uygun olmayan, yeterli ve sağlam bir oluşum taşımayan türde girişimlerin uzun vadeli sonuçlar getirmekte zorlanabileceğini, yetersiz kalabileceğini göstermekte. Bununla birlikte Satürn, dispozitörü Jüpiter ile hem açısal olarak hem yerleşim olarak birbirleri ile destek içinde oluşları geleceğe yönelik ancak sağlam oluşturulmuş planlara yapılaşma imkanı olduğunu göstermekte.

 

Ay TutulmasıSFPage.jpg

İç kısımda Türkiye natal haritası dış kısımda Ay Tutulma anı haritası yerleştirilmiştir.

Ülkemiz açısından baktığımızda, Türkiye natal haritasının 2-8 aksı üzerine düşen Ay tutulması, ülkenin maddi kaynaklar, ülke ekonomisi, gelirler ve giderler, krediler, borçlar, dışa bağımlı olunan kaynaklar alanlarında ortaya çıkacak olan yeni durum ve yeni gelişmelere açıklık içinde olduğumuzu göstermekte. Kova burcunda Ay’ın taşıdığı toplumsal, grupsal amaçlar içinde bulunma güdüsü ile birlikte oluşturulacak ortak hedefler ve eylemler söz konusu olabilir. Ay’ın Jüpiter’den aldığı destek, ülke yöneticileri ile halk arasında oluşmuş olan desteği göstermekte. Bununla birlikte Pluto ile kare açıya girmiş olan Jüpiter, ülke lider ve yönetici konumunda olan kişi ve kurumların etkilenebilecek olduğu baskı ve zorlanmalara açık bir süreci göstermekte.
Tutulma derecesi natal haritanın 5. evinde Akrep burcunda yerleşik Venüs ile bir t-kare açı oluşturmakta. Ekonomik anlamda oluşabilecek sorunlar özellikle ülkenin genç nüfusunu etkisi altına alacak durumlara sebep olabilir. Turizm, spor, sanat, eğlence içerikli alanlar ve kişilere üzerinde ortaya çıkabilecek zorlanmalar, krizler, kayıplar ve büyük değişimler gündeme gelebilir. Venüs natal haritanın 11. ev içinde kalan burç yöneticisi de olarak, tutulmanın süregelecek etkilerinin ülkemizin müttefiki olduğu ülkeler ile arasında oluşabilecek ilişkilere, meclis, yasa ve değişikliklerine vurgu yapmakta.

Yükselen Burçlara göre Kova Burcunda Ay Tutulmasının ortaya çıkaracağı durum ve gelişmelerin hangi alanlarda yoğunluk barındıracak oluşu açısından baktığımızda,

Yükselen Koç ve Terazi Burcu için, Bireysel olarak kendi amaç ve hedef duygularına yoğunlaşmış oldukları bir dönem içinde olan Yükselen Koç ve Yükselen Terazi burçları, istek ve arzularını gerçekleştirme azim ve cesareti taşımaktalar. Dışa dönük yapı çizecek olan burç kişileri gerek mesleki, gerek toplumsal sosyal statü ifade eden alanlarda aktif ve duygusal değişim yaratan etkiler altında olacaklar.
Yükselen Boğa ve Akrep Burcu için, Ailevi konuların ön plana alınacak olduğu bu dönem, Önemli değişimler içerisine girecek olan yükselen Akrep ve Boğa burçları, gelecek hedefleri, ev, yuva, aile hayatları ile ilgili yoğunluklar taşıyan duygusal etkiler altında olacaklar.
Yükselen İkizler ve Yay Burcu için, Geleceğe ait alınabilecek olan yeni kararlar üzerinde vurgu yaratan tutulma, ev değiştirme, şehir yada ülke değiştirme ile ilgili veya benzer şekilde yurt dışı bağlantılı alanlar dahilinde ortaya çıkabilecek gelişmelere açıklık sergilemekte. Yakın çevre kişileri, kardeşler, kuzenleri, komşuları içine alan durumlar gündeme gelebilirler.
Yükselen Yengeç ve Oğlak Burcu için, Ekonomik anlamda güçlü olma güdüsü ile hareket eden bu burç kişileri için, maddi kazanım, ortaklaşa yapılan işler, ortak kazanımlar ve ortak giderlere ait konular ön plana çıkabilir. Eş, evlilik, ortaklıklardan gelen kazançlar, miras yolu ile gelen kazanımlara ait açığa çıkan yeni durum ve gelişmeler oluşabilir.
Yükselen Aslan ve Kova Burcu için, Bu iki burç için Ay tutulmasının hayatlarına getirecek olduğu etkileri en yoğun olarak evlilik, ikili ilişkiler, iş ortaklıklarına ait konular üzerinde yoğunlaşan bir şekilde gelişmeler taşıyacaktır. Bu konular üzerinde meydana gelebilecek olan yeni gelişmelere zorlu, elde olmayan şartlara ve hukuksal alanda oluşabilecek anlaşmazlıklara, davalara karşı dikkatli olmakta fayda var.
Yükselen Başak ve Balık Burcu için, Duygusal değişimlere açık olan Yükselen Başak ve Balık burçları kişileri için Ay tutulmasının öne çıkan etkileri iş, çalışma hayatına ait gelişmeler ile birlikte, sosyal çevre, arkadaş çevresi üzerinde etkili olacak durum ve gelişmeler de içerebilir. Sağlık koşullarına dikkat çeken tutulma, gelecek hedefleri, niyetler ve destek olan kişiler yönünden gelişmeler içeren etkiler taşımakta.

Sevgiyle kalın….

Dilâra B.Efeoğlu

Ay Tutulmasına ait olan fotoğraflar http://students.aub.edu.lb/~zme15/lunar_eclipse_2011.html sitesinden alınmıştır.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: