7 Ağustos – 13 Ağustos Haftası Gökyüzü

Chihuly-Colored-Balls-Boat.jpg

7 Ağustos – 13 Ağustos Haftası Gökyüzü

Haftaya Kova Burcunda gerçekleşen parçalı Ay tutulması ile başlamaktayız. Pazartesi gecesi saat 21.11’de gerçekleşecek olan tutulma Avustralya, Antartika, Asya, Afrika, Ortadoğu, Avrupa, Güney Amerika’nın doğusu, Pasifik Okyanusu, Hint Okyanusu ve Atlantik Okyanusu’nun güneyinden izlenebilecek. Ülkemizden başlangıcı gözlenemeyecek olan Ay tutulması Türkiye Saati ile 18.48’de başlayacak. Tutulma ortası 21.20’de gerçekleştikten sonra tutulma 23.53’te bitecek. Astrolojik olarak Ay tutulmaları duygu dünyamız ile çok daha fazla ilintili olaylar açığa çıkarırlar. Kendi kişisel bütünlüğümüze karşı bir ayna vazifesi gören Ay tutulmaları, ruhsal olarak farkındalık sağlamaya yönlendiren kadersel etkiler taşıyan olaylar açığa çıkarırlar. Bu konu hakkında ayrıntılı yazımı https://dilaraefeoglu.wordpress.com/2017/07/27/kova-burcunda-ay-tutulmasi-donusumun-anahtari/ okuyabilirsiniz.

Mars’ın etkili olduğu 23 Temmuzda gerçekleşen Yeniay , Güneş-Mars kavuşumu ile amaç duygusu ve isteklerin baskın biçimde öne çıktığı yeni bir döngüye girmiş olduğumuzu işaret etmekteydi. Aslan burcunda kavuşumun taşıdığı kişiselleşmiş isteklerin öne çıkışı, yönetkenlik ve liderlik arzuları ile şekillenen süreç şimdi Kova burcunda gerçekleşecek olan Ay tutulmasının getireceği sorgulama, hesaplaşma, muhasebe etme barındıran durum ve duyguları taşımakta olacak. 21 Ağustos’da Aslan Burcunda gerçekleşecek olan Tam Güneş Tutulmasına doğru güçlenen, artan, hız kazanan hedefleri gerçekleştirme dürtüsü içinde katedeceğimiz yolun devamı öncesi, tutulma ile birlikte hayatımıza sorgulama getiren, bizi hesaplaşmaya götüren, yeniden düşünmemizi gerektiren etkiler yansıtan olaylar, durumlar ve duygular içinde olacağız. Ülkemiz açısından baktığımızda, Türkiye natal haritasının 2-8 aksı üzerine düşen Ay tutulması, ülkenin maddi kaynaklar, ülke ekonomisi, gelirler ve giderler, krediler, borçlar, dışa bağımlı olunan kaynaklar alanlarında ortaya çıkacak olan yeni durum ve yeni gelişmelere açıklık içinde olduğumuzu göstermekte. Ay tutulmasının ülkemiz üzerine ve kişisel olarak yükselen burçlara göre etkilerini yorumladığım ayrıntılı yazım için https://dilaraefeoglu.wordpress.com/2017/07/31/ay-tutulmasi-kova-burcunda/ linkini ziyaret edebilirsiniz.

3 Ağustos Perşembe günü retro hareketine başlayan Uranüs, retro konumunda olduğu müddetçe içselleşmiş algılar, özgürlük isteği, yenilik, geleceğe yönelim, kural ve yaptırımlara karşı duruş, düzen karşıtı olmak, bireysellik güdüsü, bağımsızlık arayışı yönünde artan duygu ve davranışlar içeren olaylar ve durumlar yaratma potansiyelini taşımakta olacak. Uranüs retro süresince bu duygu ve davranışları içsel hale getirmiş, dışarı yansıtmayan, dışarıdan bakıldığında bu tip duygu ve isteklerin olmadığı izlenimi veren durumlar üzerinde küçük bir tetikleme ile güçlü bir şekilde etkisini açığa çıkaran olaylar yaratabilir. Uranüs retrosu hakkında daha ayrıntılı yorumumu https://dilaraefeoglu.wordpress.com/2017/08/01/uranus-retro-ilerleyisine-basliyor/ linki ile okuyabilirsiniz.

Merkür retrosu başlıyor, 12 Ağutos Cumartesi günü durağan konumuna geçecek olan Merkür, 14 Ağustos Pazartesi günü retro ilerleyişine başlıyor olacak. Merkür’ün retro hareketi bu gezegenin yönetiminde olan konularda bazı aksamalara, yavaşlamalara, aksiliklere, yanlış alınan kararlara yol açıcı olur. Merkür iletişimsel bağlantıları yöneten gezegen olarak retro süresince, akılsal, zihinsel faaliyetler üzerinde, konuşma, yazma, algılama, ifade etme türü bağlantılar içeren tüm alanlarda etkili olacaktır. Düşünceler ve zihin içe dönük bir hal alabilir. Merkür’ün Başak burcunda yerleşmiş oluşu ile bu burcun taşıdığı detaycı, analizci, mükemmeliyetçi ve eleştirel yönleri oldukça ön plana çıkacak oluşu plan ve projeleri ileriye taşımanın zorlaştığı bir dönemi ifade edebilir. Merkür’ün retro dönemi içinde yeni anlaşmalar yeni bağlantılar kurmak yerine varolanlar üzerinde düşünmek, çalışmak, biçimlendirmek çok daha iyi sonuçlar verecektir. Ticaret, alım satıma ait işlemlerde yine retro süresince ani kararlar vermekten uzak durmak, ticari yönde yanılmalara, yanıltılmalara karşı uyanık olmakta fayda var. İçe kapanıklık, melankoli, depresyon, eller, kollar, boyun bölgesi ve akciğerler ile safra kesesini ifade eden Merkür’ün, retro süreci bu gibi bölgesel rahatsızlıkları oluşturabilir. Teknolojik aletler, bilgisayarlar, haberleşme sağlayan tüm aygıtlar Merkür’ün yönetiminde olmaları dolayısıyla retro süresince bu tip cihaz ve aletlerde olası bozulmalara karşı dikkatli ve tedbirli olmak fayda getirici olacaktır. Merkür retrosu 7 Eylülde son bulacak.

Haftanın günlerine göre baktığımızda,
7 Ağustos Pazartesi günü, Kova burcunda ilerleyen Ay, objektif, dışa dönük ve sosyal alanlarda yer alma aktifliği taşıyan dürtüler içinde olacağımız bir güne işaret etmekte. Özgürlük ihtiyacı ve kendi fikirlerimizin savunucusu olma arzumuzun artış gösterdiği bugün, dolunay fazında olan Ay, duygular ve isteklerin birbiri ile çelişmesi neticesinde ortaya çıkacak olan huzursuzluk ve gerginliklere açık durumlar yaratabilir. İlişkilerde oluşabilecek anlaşmazlıklara karşı, fazla alıngan olmak, ben merkezci davranmak, diğer kişilerin duygu ve isteklerine yabancı kalmak gibi durumlar içine düşmemeye özen göstermek yerinde olur. Gece saat 21.11’de parçalı Ay Tutulması gerçekleşiyor olacak. Tutulma hakkında ayrıntıları bu yazının ilk paragrafında bulabilirsiniz.

8 Ağustos Salı günü, Kova Burcu ilerleyişini sürdüren Ay’ın özellikle sabah saatlerinde Satürn ve Jüpiter ile uyumlu açısı, ihtiyaçlarımız, arzularımız ve isteklerimiz arasında düştüğümüz ikilemde, duygusal kontrolü elimizde tutmak, uyum sağlama yanlısı tavırlar ortaya koymak ve olaylara gerçekçi bakmak, yapıcı olmak adına olanak sağlayan enerjilerin varlığına işaret etmekte. Gün içerisinde bu enerjilerin pozitifsel etkilerinden faydalanmaya çalışmalı ve özellikle geçmişin etkisini taşıyan duygusal durumların bizde yaratacağı isyankar, soğuk, duyarsız, çelişkili tepkiler vermekten kaçınmalıyız.

9 Ağustos Çarşamba günü, Ay’ın, Balık burcuna geçişi, önümüzdeki iki gün boyunca, duygusal tepkiler ve duygusal kararlar içinde olacağımızı göstermekte. Ay’ın aynı gün Venüs ile üçgen, Merkür ile karşıtlık açısı oluşmakta. İlişkilere yönelik güçlenen sevgi, şefkat, ilgi alma verme ihtiyacı içinde gerçeklerden kopuyor olmamaya, zihinsel bulanıklık, karışıklık içine düşüyor olmamaya dikkat etmek gereken Çarşamba ve Perşembe günü aynı zamanda artan yaratıcılık ve artan hayal gücü zenginliği ile sanatsal, ilhamsal çalışmaları desteklemekte.

10 Ağustos Perşembe günü, Ay’ın, Neptün ile kavuşum yapacak olduğu sabah erken saatlerinden itibaren duyguların yoğunlaşacağı, sezgilerin yükseleceği bir gün olacak. Ay’ın Merkür ile karşıtlığının devam ettiği gün boyunca duygusal türbülansa giriyor olmamaya, mantık ve duygular arasında denge sağlayabiliyor olmaya özellikle dikkat etmek gerekmekte. Ay akşamüstü saatlerinde (17:00) Satürn ile kare açı yapıyor ve Kiron ile de kavuşum dahilinde. Duygusal kırılmalara, yaralanmalara açık , sert, katı, kırıcı, yaralayıcı tepkiler ve durumlar ile karşılaşma olasılığının yüksek olduğu Perşembe günü ortaya çıkabilecek kriz yaratabilecek olay ve durumlar gerçekleri açığa çıkarma, duygusal dönüşümü sağlamaya yönelik etkiler taşıyor olacaklar.

11 Ağustos Cuma günü, Ay’ın sabah saatlerinde (08:22) Koç burcuna geçişi itibari ile kendimizi daha enerjik, daha dışa dönük hissediyor olmaya başlayacağız. Güven duygumuzun artışı arzularımızı elde etmenin güçlü motivasyonun yeniden sağlayıcısı olacak. Gün içerisinde Ay, Yengeç burcunda hareket eden Venüs ile kare açıya yaklaşmakta. Duygusal kontrolü elde tutuyor olabilmek, aşırılıklara kaçmıyor olmak önemli.

12 Ağustos Cumartesi günü, Ay ve Venüs arasındaki kare açı kesinleşiyor (08:39). Duygusal ihtiyaçlarımız da artış hissedecek olabileceğimiz bugün, düşüncesizce ve abartılı tepkiler, arzular, istekler içine giriyor olmamaya dikkat etmekte fayda var. Gün içinde oluşan Ay, Mars üçgen açısı, cesaret, mücadele, gayret ve azim enerjisini desteklemekte. Ay’ın Jüpiter ile oluşan karşıtlığı ile birlikte güven duygumuzun artışı kendimizi çok daha rahat ortaya koyacak olabileceğimiz ve bununla birlikte arzularımızın, beklentilerimizin yüksek olacağı bir güne işaret etmekte. Zarar getirebilecek olan sabırsızlık, acelecilik , aşırı duygusallık, kin, nefret, kıskançlık yada intikam arzusu taşıyan istekler içine girmekten uzak kalmaya çalışmak oldukça önemli dikkat !
Retro öncesi durağan konumuna geçen Merkür, retro etkilerini yoğun olarak hissettirmeye başlıyor olacak. Merkür’ün retro hareketi bu gezegenin yönetiminde olan konularda bazı aksamalara, yavaşlamalara, aksiliklere, yanlış alınan kararlara yol açıcı olur. Merkür iletişimsel bağlantıları yöneten gezegen olarak retro süresince, akılsal, zihinsel faaliyetler üzerinde, konuşma, yazma, algılama, ifade etme türü bağlantılar içeren tüm alanlarda etkili olacaktır. Merkür retrosu ile ilgili yorumu yazının ilk paragraflarında bulabilirsiniz.

13 Ağustos Pazar günü, Sabah saatlerinde Uranüs ile kavuşum yapan Ay, yenilik, değişim ve özgürlük ihtiyacımıza vurgu getirmekte. Huzursuzluk hissederek başlayabileceğimiz Pazar günü Ay, öğleden sonra Boğa burcuna geçene değin, isyankar, riske açık, kendi bildiğinde ısrar eden tarzda tepkiler ortaya koyabilir olacağız. Ay’ın (13:41) Boğa burcuna geçişi ile birlikte bu tepkilerimiz yerini güven ve huzur arayışına bırakıyor olacak. Gelecek kurma ve kendini güven içine alma dürtüsü ile şekillenmeye başlayan duygusal ihtiyaçlarımız öne çıkacaklar. Bu ihtiyaç ve arzuları elde etmenin, sağlamanın getirdiği gayret, çaba ve mücadeleye açık bir haftaya başlıyor olacağız.

Sevgiyle kalın…
Dilâra B. Efeoğlu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: