Jüpiter Akrep Burcunda

64f064d7652cbfd25039ca0ca7b0741d.jpgkkkkkkkkkkkkkk

10 Ekim 2017 Salı günü (16:30) Jüpiter, Akrep burcu ilerleyişine başlıyor. Jüpiter’in bir burçta ilerleyişi ortalama olarak 1 yıl sürer ve Jüpiter bir yıl boyunca ilerlemekte olduğu burcun niteliklerini kendi doğasına ait prensipler ile ortaya koymasına, açığa çıkarmasına, gelişim ve büyüme göstermesine etken olur. Şimdi Akrep burcu yolculuğuna başlayan Jüpiter, bu burcun niteliklerini açığa çıkaran, geliştiren, büyüten etkiler yaratıyor olacak. Akrep Burcunun en temel güdüsü güç edinimi ve kontrol sağlama içinde olma arayışı ile oluşur. Bu iki temel güdüsü Akrep burcunun araştırmacı, meraklı, olayların derinliğine inen, görünenin ardındaki gerçeklerin peşinde olan, kuşkucu, şüpheci ve isteklerinde tutkulu olan profilini ortaya koyar.

Güçlü sezgiselliği ve içe dönük tabiatı ile görünen gerçeklerin arkasında farklı gerçekler olduğunun sezgisini taşıyan Akrep burcu, gerçekleri arama, bulma, ortaya çıkarma, hissetme, duyumsama arayışı içinde olan davranışsal tutumları sembolize eder. Varolanın görünmeyen yüzünü, varoluşun esaslığını aramak dürtüsünü taşıyan Akrep, ölüm, ölümötesi, metafizik, mistik ve gizemli, sır içeren konulara karşı yatkınlık, yakınlık, merak ve bir içiçelik hali geliştirmek demektir. Derinde olanı çözen, deşifre eden, ayrıştıran dürtülerinin yüksekliği ile Akrep burcu, dönüştüren, yenileyen, şifalandıran, arındıran, başkalaştıran enerji bütünlüğünün içerisinde bir hareket anlayışı oluşturur.

Şimdi Akrep Burcunda hareket etmeye başlayan Jüpiter 10 Ekim 2017 Salı (16:30), bu burcun taşıdığı ve az önce bahsetmiş olduğumuz nitelikleri üzerine vurgu getiriyor olacak. Jüpiter, Akrep burcu dönemi; Jüpiter’in soyutsal, inançsal, felsefi, filozofik bakış açısı Akrep burcunun güç deneyimleme ve dönüşme, dönüştürme yaratan formu ile şekillenecek ve şekillenen bu form genişleme, yayılma, sınırları aşma imkanı bulacak.

Düşüncesel olguların derinleşecek olacağının işaretçisi olan Jüpiter, Akrep burcu geçişi, yıl boyunca, ruhsal ve spiritüel konulara artan eğilim, fikirsel ve felsefi üretkenlik, yoğunlaşan ruhsal arayışlar ve inançlar üzerine odaklanma taşıyor olacak. Artan metafiziksel eğilimlerin yanısıra insan doğası, psikolojik tabanlı bilimler alanlarında da gelişmeler yaratacak. Akrep burcunun asıl gerçeğe ulaşma dürtüsü, Jüpiter’in soyutsal, felsefi zihni ile birleştiğinde, zihinsel ve ruhsal sorgu içinde kalan ruh için dönüşüm kaçınılmaz olacak. Bununla birlikte, Akrep burcunun güç ve kontrol tutkusu, Jüpiter’in büyüten, güven veren etkisi ile birleştiğinde içinde bulunacağımız gelecek 1 yıllık süreçte, gücün idealleştirilmesi, aşırılaşması, kontrol güdüsünün yıkıcı, yok edici, kriz yaratan durumlara varması şekline bürünecek olabilecek. Gizlilik barındıran, gizli yürütülen özellikle inançsal, ruhsal, ideolojik istekler, unsurlar taşıyan oluşumların çok daha göz önüne çıkacak, genişleme, büyüme, faaliyet gösterme arzusu ve imkanı bulacak olabileceğini söyleyebiliriz. Yasal olmayan türde örgütlenmeler, gizli teşkilatlar, mafya, terör, yeraltı örgütleri çok daha büyüme, sınırlarını aşma, varlık gösterme amaçları içinde olmalarını Jüpiter Akrep geçişi ile ortaya koyacak olabilecekler.

Bir haritada Jüpiter’in yerleşimini yorumlamak en az diğer gezegenler kadar zordur. Jüpiter’in genişleten, fazlalaştıran, yargı katan, emin olma duygusu ile besleyen etkisi kişisel olarak tamamlanma duygusunu tatmin eden, iyimserlik ve kudret sahibi olma hisleri ile yaşam veren, oluşturan, sağlayan, aştıran etkileri yapıcı prensipleri ile ortaya koyuyor olabildiği gibi, değdiği yerde yarattığı büyütücü etki, besleyici olabilmenin ötesinde boğan, aşırılaştıran, sınırsızlaştıran ve yaşam verme unsurunu tehdit eden bir yön oluşturan biçimde alabilmekte. Akrep burcu yolculuğunda iken Jüpiter, yaşam veren ve yaşam alan etkileri taşıyor ve Akrep burcunun dönüşen, dönüştüren enerjilerini yansıtıyor olacak.
10 Ekim Salı günü Akrep burcuna geçen Jüpiter, 10 Mart 2018 Cumartesi günü retro hareketine başlıyor. 11 Temmuz 2018, Çarşamba günü 13 derece Akrep burcundan ileri hareketine dönecek olan Jüpiter, 8 Kasım 2018 Perşembe günü Yay Burcuna geçiş yapmış olacak.
Jüpiter, Akrep burcu ilerleyişi esnasında, Balık burcu ilerleyişini sürdüren Neptün ile 3 Aralık 2017, 25 Mayıs 2018, 19 Ağustos 2018 günleri üçgen açı yapıyor olacak. İlhamsal, sezgisel, duygusal yaratımı yükseltecek olan Neptün ile uyumlu görünüm, Jüpiter, Akrep geçişinin ruhsal, mistik ve hayal dünyasını genişleten, derinlik, hassaslık ve incelik katan etkilerini açığa çıkaran, yoğunluk, idealistlik katan etkilerin yükselen akışını ifade etmekte.
Jüpiter, Terazi burcu yolculuğu esnasında (9.10.2016 -10.10.2017) Oğlak burcu geçişinde olan Pluto ile kare açı fazı ile ilerlemekteydi. İnançlar, fikirler, idealler üzerinde güçlü istekler, arzular oluşturan ve bu idealleri gerçekleştirmenin ısrarcı, fanatik, yıpratıcı, iddiacı yönlerini sergilemekteydi. Akrep burcu geçişinde Jüpiter, Oğlak burcunda Pluto ile 16 Ocak 2018, 14 Nisan 2018, 12 Eylül 2018 tarihlerinde uyumlu, fırsat yaratıcı, yapıcı olabilecek görünüm sergileyen sekstil açı içinde olacaklar. Jüpiter, Pluto döngüsünün kapanan fazında oluşan sekstil açı, manevi, inançsal ve ruhsal dönüşümün yaratıcı fırsatlarını sunan, gelişme, büyüme, güçlenme imkanını veren enerjileri oluşturmakta.

Ülkemiz natal haritasının 5. ev çizgilerinin içinde kalan Akrep burcu, Jüpiter transiti alan ev olacak. Çocuklar, gençler, ülkenin genç nüfusu, eğitim sistemi, okullar, eğlence ve keyif amaçlı etkinlikler, sporsal faaliyetler, doğum oranı, cinsellik ve ayrıca 11. evin karşısında olması dolayısıyla meclise ait konular (kaynak: Dünya Astrolojisi Evler, Öner Döşer), Jüpiter’in bu alandan geçişi ile birlikte aktifleşme gösteren alanlar halini alacaklar. Ülkemiz natal haritasının 5. evinde ve Akrep burcunda yerleşik olan natal Güneş, natal Venüs ve natal Jüpiter’i yöneticisi oldukları evler ile birlikte düşündüğümüzde, Jüpiter, Akrep burcu geçişinin ülke için yoğun etki alanları olacağını söyleyebiliriz. Ordu ve askeri teşkilat, meclis, yasalar, dost ülkeler ile olan ilişkiler, hükümet ve hükümet yöneticileri Jüpiter’in bu burçta taşıdığı güç kazanma ve kontrol mekanizmasının yansımalarını ortaya çıkaracak olan alanlar olmakta olacaklar.

Dilâra B. Efeoğlu ASA, APAI Astrologer

2 Replies to “Jüpiter Akrep Burcunda”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: