Güneş Tutulması, Kova Burcunda

7c8d6661fce62edcb54543e9962812c8.jpg

Güneş Tutulması, Kova Burcunda

16 Şubat Cuma gününe geçiş yaptığımız ilk saatlerde Kova burcunun 27. derecesi içinde gerçekleşecek olan bir Güneş Tutulması yaşıyor olacağız. Tutulmanın etkileri şimdiden gökyüzünde aktif. Güneş ve Ay tutulmaları astronomik olarak belli birkaç seri dizilimi göstererek oluşmakta olurlar. Her Tutulma kendi içinde bir dizilim çizerek gerçekleşmektedir. Ve aynı tutulma 18 yıl 10 gün ara ile kendini tekrar eder. 16 Şubat günü oluşacak olan tutulma bundan 18 yıl 10 gün önce 5 Şubat 2000 günü oluşan tutulmanın etkileri ile benzer nitelikler taşımakta olacak. Güneş Tutulmalarının etki süresinin en az 1 yıl olduğunu bilerek 2000 – 2001 yılları arasında yaşanmış olduğumuz gelişmeleri hatırlamak şimdi, bize içinde bulunduğumuz zaman diliminde yaşayabilecek olduğumuz gelişmelerin teması ve niteliği hakkında bilgi verici olacaktır.

Türkiye saati ile 15 Şubat Perşembe gecesi 21.55’de başlayacak olan tutulma 23.52 de en güçlü noktasına ulaşacak ve 16 Şubat günü 01:47 de son bulacak. Ülkemizden izlenemeyecek olan tutulma, Antartika, Güney Amerika ve Falkland Adalarından izlenebilir olacak.

Gökyüzünde oluşan Güneş ve Ay tutulmaları, natal haritalar üzerinde tutulma derecesi ile +/-5 derecelik yakınlıkta majör açı yapan noktalar yada gezegenlerin ifade ettikleri konulara dair, harekete geçirici, aktifleştirici, olaylar üzerinde zaman belirleyici olan bir belirteç olarak çalışırlar. Natal haritanızda gezegenlerinizin derecelerini biliyorsanız bu şekilde düşünebilirsiniz.

Kova burcunda tutulmayı, bağımsızlık, bireycilik, özgürlük ifadeleri oluşturmakta. Geleceğe doğru yönelmiş olan istekleri ön plana çıkarabilecek olan Güneş Tutulması, bu türden ifadeleri taşıyan, yeni hedefler, istekler, başlangıçlar ve amaçların oluşturduğu güçlü dürtüleri taşımakta.

Tutulma kişisel olarak bireylilik halini kazanabilmekle birlikte, özgür ve bağımsız davranış ve düşünceleri kendinde geliştirebilmeyi öğrenmek  gerekliliğine işaret etmekte. Sosyal iletişime, grupsal ve toplumsal amaçlara vurgu getiren tutulma, bu alanlarda oluşabilecek değişim, yenilik, yenilikçilik ve gelişim açısından da önemli etkiler barındırmakta. Tutulmalar ile açığa çıkabilecek olan olayların alt metnini okuyabiliyor olmak ile önemli farkındalıklar yaratma gücü barındırmış olan zamanlara işaret ediyor olduklarını görebiliriz. Kova burcunda tutulmanın işaret ettiği farkındalık, bireysel özgürlük ve özgünlüğün sağlanabildiği ve korunabildiği fakat aynı değerde diğer kişi(ler)’ e dair bilinç ve farkındalığının da oluşmasına yönelik gelişmişliğin sağlanabilir olması yönünde.

Bireycilik ve toplumsal sorumluluk bilincini temsil eden bu burçta oluşan tutulma, haklar, eşitlik, özgürlük, bağımsızlık teması taşıyan sosyal oluşumlara, yeni girişim ve gelişmelere yönelik yeni bir başlangıç ivmesi taşımakta. Tutulma derecesi ile kavuşum yapmakta olan Merkür, Juno ile kavuşumuyla birlikte tutulmanın etkili gezegeni. Sosyal platformlar, ortak amaçlı gruplar, geleceğe, hedeflere yönelik oluşturulacak yeni kurum ve kuruluşlara vurgu getiren tutulma, özgür ve yenilikçi fikirlerin açığa çıkacağı, kuvvet kazanabilecek olacağını göstermekte. Evlilik, ilişkiler, ortaklıklar ile ilgili gelişmelere işaret edebilen tutulma bu alanda oluşabilecek değişimlerin yeni başlangıçlar, gelece yönelmiş adımlar taşıyor olabileceği kadar bazı bitişlere, sonlanmalara, ayrılıklara da işaret edebilecek görünüm sergilemekte.

Ülkemiz natal haritası üzerinden baktığımızda Kova burcunda gerçekleşmekte olan tutulma natal haritanın 9. evi içerisine düşmekte. Buna göre, uluslararası ilişkiler, yüksek eğitim kurumları, üniversiteler, hukuksal kurumlar, mahkemeler, davalar, haber ve yayıncılık kurumları, şirketleri, göç ve göçmenlik ile ilgili meseleler, dini ve inançsal yapıda kurumlar üzerinde tutulmanın yaratabilecek olduğu önemli bir etki mekanizmasından söz edebiliriz. Tutulma derecesinin natal 6. Ve 10. Ev yöneticisi Jüpiter ile yapmakta olduğu kare açı, gerek ülke yönetimi, yöneticileri, ülke güvenliğini etkileyecek zorlu bir zaman dilimine işaret etmekte. Askeri ve güvenlik güçlerine dair bir hayli aktif bir süreç içinde olunduğunu gösteren harita, diğer dost yada düşman ülkeler ile olan ilişkilerimizin ön plana çıkacağı ve karşılıklı ilişkilerimizde bazı zorlanmalar, mecburiyetler içinde olunabilecek bir sürece girdiğimize işaret etmekte.

Dilâra B. Efeoğlu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: