Mars Retrosu, 27 Haziran- 29 Ağustos 2018

Marsretro.jpg

Mars Retrosu, 27 Haziran- 29 Ağustos

27 Haziran Çarşamba günü geri hareketi öncesi durağan konumuna geçecek olan Mars, aynı gün geri hareketine başlıyor olacak. Gezegen, Kova burcunda başlayan retrosunu 12 Ağustos günü gerilediği Oğlak Burcundan 29 Ağustos günü ileri hareketine başlayana değin sürdürmekte olacak.

Mars retrosu ne demek ve bu gezegenin retro süreci neye yol açıcı olur ?

Mars = Enerji demektir, hareket demektir, efor demektir, hamle demektir. Mars’ın temsil ettiği enerji, bünyenin varlığını korumak, hayatta kalmasını sağlamak, onu hayatta tutmak, geleceğe taşımak üzere şekillenen dürtülerden oluşur. Güdüsel bir yapıyı ifade eder ve dışa dönük aktif bir oluşum getirir.

Mars’ın dışa dönük bir yapı içeren aktif enerjisi bu gezegenin retro hareketinin etkili olduğu süre içerisinde dışa dönük olan yapısını kaybeder ve daha fazla içselleştirilmiş, bilinçaltı duyguların denetimine girmiş olan bir yapıya bürünür. Kendini, isteklerini, arzularını açıkça ifade etmek güçleşir. Enerjinin bir nevi içe dönüş halini ifade edebiliyor olan Mars retrosu, baskılanan, sınırlandırılan, kontrol altına alınmaya çalışılan eylem ve hareket güdüsünün ortaya çıkarabileceği pasifize edilmişlik, içe kapanıklık, pasif agresiflik, öfke, korku ve tereddüt içinde olma, sürekli bir savunma hali geliştirme, yanlış zamanlama ve yanlış kararlar gibi durumlara yol açıcı olur. Kendini ortaya koymak, karar alma alma mekanizması, inisiyatifi ele alma gücü sekteye uğramış ya tamamen pasifize edilmiş yada bastırılmışlık psikolojisi altında yoğunlaşmış bir hal alabilir. Oluşabilecek bu durum istekleri elde etmek, amaçları gerçekleştirmek adına varolması şart olan aksiyon alma dürtüsünün doğru şekilde çalışma prensibine zarar verir ve istekleri ortaya koymak ve gerçekleştirmeye yönelik sorunlu, problemli davranışlar getirebilir. Tüm bu sebebler Mars’ın retro süresi boyunca yanlış yada acele verilen kararlar ile hareket etmenin getirebileceği olumsuzluklar ile karşılaşmamak adına bir eylemi yada bir işi başlatırken bu süreçte dikkatli ve ince düşünmenin gerektiğini gösterirler.
Mars retro hareketi sırasında Kova burcu ilerleyişi süresince Güney Ay Düğümü ile birlikte hareket ediyor. Oluşan bu gösterge kişisel olarak egosal fonksiyonları gerçekleştirmenin zor bir hal alabileceği ve tutuk bir hareket tarzı oluşturabileceğini gösterdiği kadar yine egosal dürtülerin eşliğinde, yoğunlaşılan, belli bir odak halini almış içgüdüsel istek, amaç, ideal adına iddiacı, ısrarcı, rekabetçi ve şiddetli öfke ile dışa vurum getirebilen etkiler taşımakta. Muhalif olma, grupsal ve toplumsal amaçlara yönelik hareket anlayışı, insana özgü değerler adına mücadele, otoriteye karşı duruş, yenilikçi, geleceğe yönelik, idealist fikirler öne çıkmaktalar. Mars’ın, Güney Ay Düğümü ile birlikte ilerleyişi tüm bu öne çıkan hareket anlayışını güçlendirirken, takıntılı, saplantılı bilinçaltı dürtüler eklemekte. Geçmişe döndüren enerjilerin etkisi, geçmiş ile hesaplaşmak, geçmişte tamamlanmamış yada tamamlamakta başarısız olunmuş durumların kadersel bir form halinde karşılaşmak yine içinde bulunacağımız bu sürecin taşıdığı enerjiler. Mars retrosunu önemli hale getiren bir diğer gösterge ise Boğa burcunun ilk derecelerinde hareket eden Uranüs ile arasında gerilim oluşturabilen bir açı ile ilerliyor olması. Mars’ın retro süreci içinde Uranüs’de retro hareketine başlamış olacak ve bu durum iki gezegenin 2 Ağustos ve 19 Ağustos tarihlerinde aralarındaki açıyı kesinleştirmekte olacakları demek. Kendini ortaya koymak, karar alma alma mekanizması, inisiyatifi ele alma gücüne yönelik direnç enerjisini arttıran bu durum, öngörülmekte zorlanılan, ani, sıradışı davranışları, grupsal amaçlar ile gelişen eylemselliği, özgürlük ve bağımsızlık isteği ile hareket etme güdüsünü artırmakta olabilecektir. Düzen ve düzeni korumak adına mücedele ve savaşmak anlamı taşıyan gösterge düzen ve düzeni değiştirme adına yapılacak mücadele ve savaş anlamı da taşımakta. Gerek kişisel gerek sosyal, toplumsal olaylar üzerinde savaşçı, reformist, radikal çıkışlı etkiler ile görünebiliyor olacaklar.
Ülkemiz natal haritası üzerinde bu göstergelerin yerleşimlerine baktığımızda; Kova burcunda, natal 8. ev üzerinde hareket etmekte olan Mars tüm retro süresince bu evde geri hareketini sürdürüyor olacak. Mars’ın hareket fonksiyonu, ülke ekonomisi, finansal koşullar üzerine yoğunluk kazanmakta. Diğer ülkeler ile olan mali koşullar, borçlar, alacaklar, krediler, kredi notları, dış borçlar bu dönem odak halini almakta. Mars’ın Güney Ay Düğümü (GAD) ile hareket edişi, retro hareketinde oluşu bu alanlara dair sorunları, oluşabilecek agresif ve stresli ilişkileri işaret edebilmekte. Bir diğer yandan Türkiye’nin 5 derece Akrep burcunda yerleşimli GÜneş’i ile kare açı yaparak ilerleyen Mars, ülkenin para kaynakları, hazinesine yönelik sıkıntılı, sorunlu bir gösterge yaratırken ülkenin meclisi evi üzerinde hareket eden Uranüs ile birlikte meclis içinden devlet yöneticileri üzerine artan zorluklar, sorunlar oluşturabileceğine işaret etmekte. Bu alan konularında gündeme alınması mecbur konular, oluşabilecek bazı kayıplar, olumsuz gelişme gösterebilecek göstergeler ile karşılaşabilmek mümkün. Uranüs ile Mars’ın arasında 2 Ağustos ve 19 Ağustos tarihlerinde kesinleşecek olan açı, bu tarihler civarında ekonomiye ait konulara, diğer ülkeler ile olan finansal ilişkilere yönelik tetikleyici, aktive edici ve beklenmedik gelişmeler, sorunlu durumlar yaratıcı olabilir. 27 Temmuz günü gerçekleşecek olan Ay tutulması Mars ile yaptığı kavuşum ile Marsiyen bir enerji oluşturmakta. Sabit hali almış bir fikir ile hareket etmek, kurallara uymakta zorlanmak, kuralları yıkmak üzere gelişen bir hareket tarzı, inatçı ve direnişçi bir yapı içinde olmak yönünde oluşturabileceği enerjiler ile Mars retrosu, hem kişisel olarak hem sosyal, toplumsal tutumlar, davranışlar, (genç nüfusa vurgu taşır halde) olaylar üzerinde tutulmanın açığa çıkarabileceği duygusal faktörler ile hareket etmeyi arttıran güdüler taşıyor olacak. Bir diğer yönden doğa olaylarına yönelik bir gösterge halini alabilen görünüm, deprem riski oluşunu gösteriyor. Doğa olaylarında sıradışı etkilerini görebilecek olabilir, kayıp ve üzüntü yaratabilecek olan yanardağ patlamaları, depremler yada değişen hava koşulları ile karşılaşabiliyor olmak mümkün.

Dilâra B. Efeoğlu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: