27 Temmuz Cuma, Kova Burcunda Ay Tutulması (23:20)

Ay Tutulması.jpg

 

Kova Burcunda gerçekleşecek olan Ay Tutulması süresi ile içinde bulunduğumuz yüzyılın en uzun süreli gerçekleşecek olan Ay Tutulması olmakta. 1 saat 43 dakika sürecek olan tutulma, Antarktika, Avustralya, Asya, Rusya, Afrika, Avrupa ve Güney Amerika’nın doğusundan görülebileceği gibi Türkiye’den de gözlenebilecek. Saat 20:13’te başlayan tutulma ertesi gün sabaha karşı 02:30’da sona erecek. Tam Ay Tutulması şeklinde gerçekleşeceğinden tutulmanın maksimumda olduğu 22.30-01.13 saatleri arasında Ay tamamen kararacak ve kızıl bir renk alacak. Ayrıca 27 Temmuz günü Dünya ve Mars birbirine en yakın konumda yer alacaklar bu da gökyüzünde Mars’ın oldukça parlak görünüyor olmasını sağlayacak. Jüpiter ve Satürn gezegenleri de gökyüzünde görülebilir olacaklar.

27 Temmuz Cuma, Kova Burcunda Ay Tutulması (23:20)
27 Temmuz Cuma gecesi Kova burcunun 4. derecesinde gerçekleşecek olan Ay Tutulması, Mars ile yaptığı kavuşum ile Marsiyen bir tutulma halini almakta. Kova burcunun birinci dekanında gerçekleşen tutulma için SEPHARIAL, Güneş ve Ay Tutulmaları Dünya’ya Etkileri kitabında “bir kralın hastalanmasını belirtir” olarak yer vermiş. Kova Burcunda oluşan tutulmalar, sosyal, toplumsal içerikli konular üzerinde önemli etkiler çizecek ve bu yönde hareketlenmeler getirmekte olabilecek ifadeler taşıyor olurlar. Kova burcunun sosyal aktivist, sosyal düzen, yenilikçi ve bütünsele yönelik bakış açısını aktive edecek olan Ay Tutulması, geleceğe odaklanan, özgürlükçü, bireyci, insancıl amaçları öne çıkaran, hak ve demokratik unsurları yücelten, bağımsızlık mücadelesi taşıyan görünüm içermekte. Bireysel ego ile diğer merkezli, hümanist, insancıl, demokrat görüş sahibi olma yönünde oluşmuş ego arasında kutuplaşan enerjileri açığa çıkabilecek olduğu tutulma, bireysel yönetimsel güç ile toplumsal içerikli yönetimsel güç arasında oluşan tezatlığın gerilim ve baskı yaratıcı, uzlaşmaya, yeniliğe, ileriye yönelik ihtiyaç hissedilen değişimsel unsurlarını taşımakta.

Aynı derecede gerçekleşen daha önceki en yakın zamanlı tutulmalara geriye dönüp baktığımızda; 28 Temmuz 1999 günü yine Kova Burcunun 4. derecesi içinde gerçekleşen bir Ay Tutulması ve yine Mars’ın tutulma derecesi ile zorlu açısını görüyoruz. Ülkemizde büyük üzüntü verici Marmara Depremi ve akabinde Düzce depremi, hemen sonrasında Taylan’da meydana gelen yıkıcı deprem, ülkemizde meclisten 26 bin tutukluya gelen af tasarısı, hükümetin Egebank, Yaşarbank, Yurtbank, Sümerbank ve Esbank’a el koyması gelişmelerine rastlıyoruz. Yine 27 Temmuz günü gerçekleşecek olan tutulmanın derecesine yakın bir diğer geçmiş tarihli tutulma ise 27 Temmuz 1980 gününe denk gelmekte. O dönemin gerçekleşen olaylarına baktığımızda; 12 Eylül 1980 Orgeneral Kenan Evren başkanlığında ordu yönetime el koydu, parlamento feshedildi, siyasi faaliyetler durduruldu, tüm yurtta sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı ilan edildi, 24 Eylül 1980 İran ile Irak arasında petrol fiyatlarındaki anlaşmazlıktan dolayı 10 yıl sürecek savaş başladı, 30 Ekim 1980 Bülent Ecevit, CHP genel başkanlığından istifa etti, 12 Kasım 1980 NASA uzay aracı Voyager I Satürn gezegenine en yakın konumuna geldi ve gezegenin halkalarının fotoğraflarını çekerek Dünya’ya gönderdi haberlerini görmekteyiz. Bu derecede gerçekleşen geçmiş tutulmalarda dikkat çekici boyutta tutulma ile oldukça önemli bir siyasi gündemin çakışması ile karşılaşmaktayız. Satürn’ün halkalarının fotoğraflarının çekilebiliyor olması ise tam olarak Kova burcunun uzay bilimleri ile olan ifadesini taşımakta.

Türkiye Cumhuriyeti natal haritası üzerinde Ay Tutulmasını değerlendirdiğimizde; Ülke ekonomisi ile oldukça ilintili bir yerleşimde gerçekleşmekte olan tutulma, ülkenin geliri, bankalar, borsa, diğer ülkeler ile finansal ilişkiler, başkalarına bağlı gelir kaynakları, krediler, borçlar, faiz oranları ile ilgili konular üzerine oldukça zorlayıcı olabilecek, sarsıcı, önemli kırılma noktaları ile değişime açık etkiler oluşturabilir. Ülkemiz natal Güneş’inin gerilim altında kaldığı tutulma haritasında Güneş, ülke yönetimi, yöneticileri, başbakanı, bakanlar, iş hayatında güçlü otorite figürler ve tanınmış, ünlü kişileri temsil etmekte.
Tutulma aksı sabit burçlarda. Sabit burçlarda gerçekleşen tutulmalar yerkabuğu hareketlenmeleri, depremler, yanardağ faaliyetleri, madenler, maden ocakları ile ilintilendirilmekte. Bu başlıklı konulara ait aktifleşme riski taşımakta olan tutulmanın Mars ile kavuşumu ve Uranüs’ün gerilimsel açısının devrede oluşu, ani, sarsıcı, şok edici, tehlikeye açık, patlayıcı enerjilere işaret etmekte. Kitlesel, grupsal bir psikoloji üzerinde etkili olan tutulma yine kitlesel yada grupsal ideolojik hareketlere yönelik etkilenmeler için de önemli bir tetiklenme zamanı oluşturabilir. Global boyutta, özgürlük, bağımsızlık, eşitçilik anlayışının taşıdığı ideallerin getirdiği hareketlenmelere sahne olabilecek olaylar yaratabilir. Bir diğer yandan tutulma seyahatlar, ulaşım kara-deniz-hava yolları araçları ve trafiği üzerinde de dikkatli olmamız gerektiğine işaret etmekte. Oluşabilecek kazaları önlemeye yönelik farkındalık ile hareket edebiliyor olmak aslında çok daha faydalı olur. Haberleşme, iletişimsel ağlar (tv,internet gibi), gazetecilik gibi yayın kuruluşlarının da tutulmadan etkilenecek alanlar olacağını söyleyebiliriz.

Kişisel olarak Ay Tutulmasının etkisini duygu dünyamız üzerinde yoğun hissediyor olabileceğiz. Önümüzdeki 6 ay boyunca kutupsallık barındıran, çelişkilere, çatışmalara, sorgulamalara sebep olabilecek türde içsel gerilim oluşturabilecek olan tutulma, bireysel bakış açısı ile bütünsel bakış açısı arasında kalan bilinçsel gelişimimizi yeniden gözden geçirmek ve gereken farkındalığı sağlamamız yönünde adım atmamızı bekleyen etkiler oluşturmakta. Bu süreçte, geçmişin izlerini taşıyan olayların yarattığı duygusal çelişkiler içinden çıkmamızın yolunun ancak şimdiye kadar üzerimize almamız gereken benlik bilincini sağlayabiliyor olmak ve -ben- ile -biz- arasında bağlantılı doğru bir köprü kurabilmek olduğunu fark ediyor olmalıyız. Oldukça dürtüsel bir hareket anlayışı taşıyan tutulma, ateşli, mücadeleci, savunmacı, direnişçi ifadeler ile hareket edebilecek olacağımızı gösteriyor. Mars’ın retro konumunda iken tutulmaya eşlik etmesi önemli miktarda içe dönen pasifleşen bir enerji ile birlikte içsel bir öfke, dışa yansıtmakta zorluk çekilen, bastırılmış bir hareket anlayışının Uranüs’ün tetikleyici rolü ile ani harekete geçen, fikirlerinde ısrarcılık içinde olan kendi arzu ettiği değişim için yaptırım uygulama yönünde hareket eden bir psikoloji getirebilir. Ay Tutulması özellikle Boğa, Aslan, Akrep, Kova burcunun 4. derecesinde (+/- 3 derece) gezegen yada noktaları olan haritalar için daha belirgin etkiler oluşturabilir olacak. Tutulmanın ardından, gerek duygusal gerek reel anlamda hayatımıza yansıyan olaylar üzerinde kararlar alırken ani, kontrolü elde tutuma güdüsü ile yada kontrolü kaybetme güdüsünün getirebileceği katı, sert, yıkıcı tavırlar ile hareket ediyor olmamakta fayda var.

Dilâra B. Efeoğlu

Faydalanılan kaynaklar,
Öner Döşer, Dünya Astrolojisi, Türkiye
SEPHARIAL, Güneş ve Ay Tutulmaları Dünya’ya Etkileri
Görsel: İstanbul’a göre çıkarılmış Ay Tutulması Haritası

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: