23 – 29 Temmuz Haftası Gökyüzü Ne Diyor

16-1397637751-moon2.jpg
Bu hafta Merkür retrosu başlamakta. 25 Temmuz Çarşamba günü retro öncesi durağanlaşacak olan Merkür, 27 Temmuz Cuma günü retro hareketini başlatıyor olacak. Retro sürecini sorunsuz geçirebilmek için yazımın tamamında bulabileceğiniz etkileri dikkate almak ve tedbirli olmakta fayda var. Venüs/Neptün karşıtlığı sevgi, ilgi, aşk gibi duygusal beklentiler taşıyan konularda yanılgılara, aldanmalara karşı dikkatli olmak gerektiğine işaret etmekte. Pazartesi günü Aslan burcu ilerleyişine başlayan Güneş’in Uranüs ve Mars ile olan zorlu açıları hafta boyunca agresyonun, gerilimin, patlayıcı enerjilerin yoğun olacağını anlatırken, yüzyılın en uzun tutulması olan Kova Burcunda Ay Tutulması Cuma günü gerçekleşmekte olacak. Tutulma özellikle önümüzdeki uzunca bir süreç için önemli etkiler taşımakta.

24 Temmuz Salı Venüs/Neptün karşıtlığı
Başak burcunda Venüs, Balık burcunda ve retro hareketinde olan Neptün ile karşıt açı yaptığında özellikle ilişkilerimiz üzerine yansıyan kafa karıştırıcı, gerçeklik algısından uzaklaştıran etkiler almaya başlıyor olabiliriz. Açı 24 Temmuz Salı günü kesinleşiyor olmakla birlikte geçtiğimiz hafta sonundan bu yana etkinliği var ve bu etkinlik hafta sonuna kadar sürmekte olacak. Kendi isteklerimize, arzularımıza karşı gerçekçi bakış açısını kaybetmiyor olmak bu süreçte önemli. Gerçek olabilmekten uzak beklentiler, arzular içinde girmek ve hareket tarzını bu yanıltıcılık barındırabilecek olan isteklere, taleplere göre şekillendirebiliyor olmak aldatıcı olabilir. Sevgi, ilgi, aşk gibi duygusal beklentiler taşıyan konularda kontrolsüz davranışlarda bulunmaya yol açabilecek olan görünüm, aşırı duygusal beklentiler, ilişkilere dair fazlasıyla hayalci bir bakış açısı, aşırı duygusal ve aşırı beklentili tarzda artan duyguların getirisi yanıltıcı isteklere yol açabilecek olduğunu dikkate almak faydalı olabilir.

25 Temmuz Çarşamba günü Güneş/Uranüs karesi
Uranüs ile kare açı yapan Güneş, kimlik bilincimiz, kişisel yapımız üzerine hızlı ve sert değişim etkileri yaratmakta olacak. Kendi olan güven duygusunu dengesiz bir derecede aşırılaştırabilecek olan görünüm, riskli davranışlar, kendi görüşünde aşırılaşan inatçılık, kendi bildiğinde ısrar etmek, otorite yada kurallar ile hareket etmek istememek, otoriteye yada kurallara karşı duran isyankar, kural tanımaz, disiplinsiz bir duruş modeli çiziyor olabilecek. Güneş’in Mars ile olan karşıtlığına yaklaşmakta olduğunuzda dikkate almak ve aşırılaşabilecek bu tür davranış ve tutumlara karşı dikkatli olabilmek fayda sağlayıcı olacaktır. Toplumsal konular üzerinde de etkisini görebilecek olduğumuz Güneş/Uranüs karesi Mars’ın da dahil olması ile birlikte tehlikelere, kazalara, yaralanmalara, tartışmalara, kavgalara, patlamalara yönelik oldukça dikkat etmenin gerektiği bir dönem içinde olduğumuzu göstermekte.

Merkür retrosu 27 Temmuz 18 Ağustos 2018
25 Temmuz Çarşamba günü retro öncesi durağanlaşacak olan Merkür, 27 Temmuz Cuma günü retro hareketine başlıyor olacak. Aslan burcunda Merkür, 18 Ağustos’a kadar geri hareketini sürdürmekte. Merkür’ün retro zamanları süresince bu gezegen tarafından ifade edilen iletişimsel bağlantılar, yazışmalar, konuşmalar, anlaşmalar üzerinde bekletici, sorun çıkarıcı, geriye dönük durumları açığa çıkarıcı etkilerin oluşması beklenebilir. İletişimin sağlandığı teknolojik aletler üzerinde olumsuz koşulların gelişmesine neden olabilir. Bu yüzden Merkür retrosu sırasında teknolojik aletlerde bozulma oluşabileceği ve gerekli olan yedeklemelerin, bakımların retro öncesinde yapılması tavsiye edilir. Merkür retrosu süresince yeni kararlar almak yada yeni anlaşmalar yapmak yerine varolanlar üzerine düşünmek, içinde bulunulan durumları analiz etmek, ayrıştırmak, düzene koymak ve ancak retro sonrasında gelecek planları devreye sokmak çok daha tavsiye edilir bir şeydir. Aslan Burcunda retro hareketinde olacak Merkür, kendini ifade etme, fikirleri ve düşünceleri ortaya koyma gibi iletişimsel ve zihinsel fonksiyonlar üzerinde sorun oluşturabileceğinden yanlış anlamalar, yanlış anlaşılmalar ile karşılaşabiliyor olmak mümkün. İçe dönüksel çalışmaya başlayan zihnin oluşturabileceği içe kapanıklık, düşünceleri kendine saklamak, kendini ifade etmekte isteksizlik yada yanlış ifadeler gibi sorunlara yol açabiliyor olacak. Aşırıya kaçacak kadar bir fikir üzerinde ısrarcı olmak, sabit fikirlilik içine düşmek, diğerlerinin fikir ve görüşlerine karşı kayıtsız kalmak yine Merkür retrosunun oluşturabileceği etkiler. Bir diğer yandan özgün , yaratıcı ve sanatsal açıdan derinlik taşıyan ilhamsal ve akılsal yaratıcılığın da artmakta olduğunu fark edebiliriz.

27 Temmuz Cuma, Kova Burcunda Ay Tutulması (23:20)
Kova Burcunda gerçekleşecek olan Ay Tutulması süresi ile içinde bulunduğumuz yüzyılın en uzun süreli gerçekleşecek olan Ay Tutulması olmakta. 1 saat 43 dakika sürecek olan tutulma, Antarktika, Avustralya, Asya, Rusya, Afrika, Avrupa ve Güney Amerika’nın doğusundan görülebileceği gibi Türkiye’den de gözlenebilecek. Saat 20:13’te başlayan tutulma ertesi gün sabaha karşı 02:30’da sona erecek. Tam Ay Tutulması şeklinde gerçekleşeceğinden tutulmanın maksimumda olduğu 22.30-01.13 saatleri arasında Ay tamamen kararacak ve kızıl bir renk alacak. Ayrıca 27 Temmuz günü Dünya ve Mars birbirine en yakın konumda yer alacaklar bu da gökyüzünde Mars’ın oldukça parlak görünüyor olmasını sağlayacak. Jüpiter ve Satürn gezegenleri de gökyüzünde görülebilir olacaklar.
27 Temmuz Cuma gecesi Kova burcunun 4. derecesinde gerçekleşecek olan Ay Tutulması, Mars ile yaptığı kavuşum ile Marsiyen bir tutulma halini almakta. Kova burcunun birinci dekanında gerçekleşen tutulma için SEPHARIAL, Güneş ve Ay Tutulmaları Dünya’ya Etkileri kitabında “bir kralın hastalanmasını belirtir” olarak yer vermiş. Kova Burcunda oluşan tutulmalar, sosyal, toplumsal içerikli konular üzerinde önemli etkiler çizecek ve bu yönde hareketlenmeler getirmekte olabilecek ifadeler taşıyor olurlar. Kova burcunun sosyal aktivist, sosyal düzen, yenilikçi ve bütünsele yönelik bakış açısını aktive edecek olan Ay Tutulması, geleceğe odaklanan, özgürlükçü, bireyci, insancıl amaçları öne çıkaran, hak ve demokratik unsurları yücelten, bağımsızlık mücadelesi taşıyan görünüm içermekte. Bireysel ego ile diğer merkezli, hümanist, insancıl, demokrat görüş sahibi olma yönünde oluşmuş ego arasında kutuplaşan enerjileri açığa çıkabilecek olduğu tutulma, bireysel yönetimsel güç ile toplumsal içerikli yönetimsel güç arasında oluşan tezatlığın gerilim ve baskı yaratıcı, uzlaşmaya, yeniliğe, ileriye yönelik ihtiyaç hissedilen değişimsel unsurlarını taşımakta.
Aynı derecede gerçekleşen daha önceki en yakın zamanlı tutulmalara geriye dönüp baktığımızda; 28 Temmuz 1999 günü yine Kova Burcunun 4. derecesi içinde gerçekleşen bir Ay Tutulması ve yine Mars’ın tutulma derecesi ile zorlu açısını görüyoruz. Ülkemizde büyük üzüntü verici Marmara Depremi ve akabinde Düzce depremi, hemen sonrasında Taylan’da meydana gelen yıkıcı deprem, ülkemizde meclisten 26 bin tutukluya gelen af tasarısı, hükümet’in Egebank, Yaşarbank, Yurtbank, Sümerbank ve Esbank’a el koyması gelişmelerine rastlıyoruz. Yine 27 Temmuz günü gerçekleşecek olan tutulmanın derecesine yakın bir diğer geçmiş tarihli tutulma ise 27 Temmuz 1980 gününe denk gelmekte. O dönemin gerçekleşen olaylarına baktığımızda; 12 Eylül 1980 Orgeneral Kenan Evren başkanlığında ordu yönetime el koydu, parlamento feshedildi, siyasi faaliyetler durduruldu, tüm yurtta sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı ilan edildi, 24 Eylül 1980 İran ile Irak arasında petrol fiyatlarındaki anlaşmazlıktan dolayı 10 yıl sürecek savaş başladı, 30 Ekim 1980 Bülent Ecevit, CHP genel başkanlığından istifa etti, 12 Kasım 1980 NASA uzay aracı Voyager I Satürn gezegenine en yakın konumuna geldi ve gezegenin halkalarının fotoğraflarını çekerek Dünya’ya gönderdi haberlerini görmekteyiz. Bu derecede gerçekleşen geçmiş tutulmalarda dikkat çekici boyutta tutulma ile oldukça önemli bir siyasi gündemin çakışması ile karşılaşmaktayız. Satürn’ün halkalarının fotoğraflarının çekilebiliyor olması ise tam olarak Kova burcunun uzay bilimleri ile olan ifadesini taşımakta.
Türkiye Cumhuriyeti natal haritası üzerinde Ay Tutulmasını değerlendirdiğimizde; Ülke ekonomisi ile oldukça ilintili bir yerleşimde gerçekleşmekte olan tutulma, ülkenin geliri, bankalar, borsa, diğer ülkeler ile finansal ilişkiler, başkalarına bağlı gelir kaynakları, krediler, borçlar, faiz oranları ile ilgili konular üzerine oldukça zorlayıcı olabilecek, sarsıcı, önemli kırılma noktaları ile değişime açık etkiler oluşturabilir. Ülkemiz natal Güneş’inin gerilim altında kaldığı tutulma haritasında Güneş, ülke yönetimi, yöneticileri, başbakanı, bakanlar, iş hayatında güçlü otorite figürler ve tanınmış, ünlü kişileri temsil etmekte.
Tutulma aksı sabit burçlarda. Sabit burçlarda gerçekleşen tutulmalar yerkabuğu hareketlenmeleri, depremler, yanardağ faaliyetleri, madenler, maden ocakları ile ilintilendirilmekte. Bu başlıklı konulara ait aktifleşme riski taşımakta olan tutulmanın Mars ile kavuşumu ve Uranüs’ün gerilimsel açısının devrede oluşu, ani, sarsıcı, şok edici, tehlikeye açık, patlayıcı enerjilere işaret etmekte. Kitlesel, grupsal bir psikoloji üzerinde etkili olan tutulma yine kitlesel yada grupsal ideolojik hareketlere yönelik etkilenmeler için de önemli bir tetiklenme zamanı oluşturabilir. Global boyutta, özgürlük, bağımsızlık, eşitçilik anlayışının taşıdığı ideallerin getirdiği hareketlenmelere sahne olabilecek olaylar yaratabilir. Bir diğer yandan tutulma seyahatlar, ulaşım kara-deniz-hava yolları araçları ve trafiği üzerinde de dikkatli olmamız gerektiğine işaret etmekte. Oluşabilecek kazaları önlemeye yönelik farkındalık ile hareket edebiliyor olmak aslında çok daha faydalı olur. Haberleşme, iletişimsel ağlar (tv,internet gibi), gazetecilik gibi yayın kuruluşlarının da tutulmadan etkilenecek alanlar olacağını söyleyebiliriz.
Kişisel olarak Ay Tutulmasının etkisini duygu dünyamız üzerinde yoğun hissediyor olabileceğiz. Önümüzdeki 6 ay boyunca kutupsallık barındıran, çelişkilere, çatışmalara, sorgulamalara sebep olabilecek türde içsel gerilim oluşturabilecek olan tutulma, bireysel bakış açısı ile bütünsel bakış açısı arasında kalan bilinçsel gelişimimizi yeniden gözden geçirmek ve gereken farkındalığı sağlamamız yönünde adım atmamızı bekleyen etkiler oluşturmakta. Bu süreçte, geçmişin izlerini taşıyan olayların yarattığı duygusal çelişkiler içinden çıkmamızın yolunun ancak şimdiye kadar üzerimize almamız gereken benlik bilincini sağlayabiliyor olmak ve -ben- ile -biz- arasında bağlantılı doğru bir köprü kurabilmek olduğunu fark ediyor olmalıyız. Oldukça dürtüsel bir hareket anlayışı taşıyan tutulma, ateşli, mücadeleci, savunmacı, direnişçi ifadeler ile hareket edebilecek olacağımızı gösteriyor. Mars’ın retro konumunda iken tutulmaya eşlik etmesi önemli miktarda içe dönen pasifleşen bir enerji ile birlikte içsel bir öfke, dışa yansıtmakta zorluk çekilen, bastırılmış bir hareket anlayışının Uranüs’ün tetikleyici rolü ile ani harekete geçen, fikirlerinde ısrarcılık içinde olan kendi arzu ettiği değişim için yaptırım uygulama yönünde hareket eden bir psikoloji getirebilir. Ay Tutulması özellikle Boğa, Yengeç, Akrep, Kova burcunun 4. derecesinde (+/- 3 derece) gezegen yada noktaları olan haritalar için daha belirgin etkiler oluşturabilir olacak. Tutulmanın ardından, gerek duygusal gerek reel anlamda hayatımıza yansıyan olaylar üzerinde kararlar alırken ani, kontrolü elde tutuma güdüsü ile yada kontrolü kaybetme güdüsünün getirebileceği katı, sert, yıkıcı tavırlar ile hareket ediyor olmamakta fayda var.

27 Temmuz Cuma günü Güneş/Mars karşıtlığı (08:13)
Kendini, olmak istediğin, yaratmak, istediğin şeyleri aşırı vurgulu bir şekilde ortaya koymak demek olabilecek olan görünüm, ısrarcı, mücadeleci bir hareket tarzı geliştirmekten öfkeli, kavgacı, çatışmacı bir hareket tarzına kadar varabilecek olan davranışlar çizebilmeye yönelik etkiler taşımakta. Aşırı ısrarcı olmanın, isteklerinde sabit fikir ile hareket etmenin yıkıcı sonuçlar doğurabilecek olacağını bilerek hareket etmek, agresyonu yüksek ortamlara karşı dikkatli olmak faydalı olacaktır.

28 Temmuz Cumartesi günü Venüs/Pluto üçgeni
Pluto ile uyumlu görünüm sergileyen Venüs, aşk, sevgi, ilişkiler, bağlılıklar temelli ilişkiler üzerine güçlü enerjiler getirmekte. Sevgi, ilgi, aşk gibi bağlılıklar taşıyan ilişkilere yönelik yeniden yapılanma, biçim ve form değiştirme etkisi getirebilecek olan görünüm, ilişkilere dair bağları güçlendiren etkileri ile değerlendirilebilinir.

Dilâra B. Efeoğlu

 

Faydalanılan kaynaklar,
Öner Döşer, Dünya Astrolojisi, Türkiye
SEPHARIAL, Güneş ve Ay Tutulmaları Dünya’ya Etkileri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: