Aslan Burcunda Güneş Tutulması, 11 Ağustos Cumartesi

SFPage.jpg

11 Ağustos Cumartesi günü Aslan Burcunun 18. derecesi içinde Parçalı Güneş Tutulması meydana gelmekte (12:57).
Bu tutulma Kanada’nın en kuzeyi, Grönland, İzlanda, İskandinavya, Rusya ve Kazakistan’ın büyük bir kısmı, Moğolistan ve Çin’in büyük bölümünden gözlenecek. Güneş’in yaklaşık %75’inin örtüleceği tutulma en iyi Kuzey Rusya’dan görülecek olup % 68’lik bir tutulma meydana geliyor olacak.

İngiliz astrolog Sepherial’e göre sabit burçta gerçekleşen tutulmalar sismik sarsıntılar, yeryüzünün durumu, ürünler, madenler ve yerkabuğunda hareketlenmeler ile ilgilidir (Sepherial, Güneş & Ay Tutulmaları ve Dünyaya Etkileri, Barış İlhan Yayınları). Ayrıca Sepherial Aslan Burcunun 2. dekanında gerçekleşmekte olacak Güneş Tutulması için “asiller ve büyük adamlar arasında kaygıları ve sorunları gösterir” olarak belirtmiş.

Ülkemizden görülemeyecek olan Aslan Burcu tutulması özellikle natal haritasında 18 derece (+/- 3) civarında gezegen yerleşimi yada astrolojik nokta olan haritalar üzerinde güçlü etkileri ile kadersel değişimler getirebiliyor olacak. Gezegenlerin sabit burçlarda (Boğa, Aslan, Akrep, Kova) oluşu daha belirgin etkiler yaratabilir diyebiliriz fakat yinede diğer burçlarda da verilen derece aralığında nokta yada gezegen yerleşim oluşu haritanın vaadi doğrultusunda çalışan bir potansiyel oluşturur olacaktır.

Tutulmanın etki mekanizması güçlü egosal tavırlar ile kendini göstermekte olabilecek. Kuvvetli bir başlangıç enerjisi taşıyan güneş tutulması birey olarak gücünü ortaya koymanın, kişilik olarak öne çıkan ve diğer kişiler ile olaylar üzerinde egemenliğini, kontrol ve yönetkenliğini ortaya koymanın yaratacağı güdüler ile hareket edebiliyor etkisi getirmekte.
Kişisel olarak yeni plan ve projelere yoğunlaşma, yeni plan ve projeleri ortaya koyma yönünde artan isteklerin oluşturduğu bir psikoloji içinde olabilecek, yaptığımız işleri, başarılarımızı sahnelemek ve diğer kişilerin takdirlerini kazanmak arzusu ile hareket etmekte olacağız. Kendine güven duygusunu artıran tutulma, öne çıkma, beğenilme, ilgi görme, dikkat çekme ve lider olma isteği uyandırmakta. Yönetimsel güç kazanma güdüsünün aşırı öne çıkar hale gelebilecek olması dediğim dedik olmaktan diktatörlüğe kadar uzanan bir yapı içine girme eğilimi oluşturacak olabilir. Aşırılaşmış yöneticilik arzusu ile tavırlar almaktan, benmerkezci kararlardan ve benzer şekilde herşeyden yada herkesden üstün olma güdüsünün oluşturabileceği yanlış tavırlar ve kararlardan uzak kalmakta fayda var. Kişisel gücü dengeli kullanabilmenin olumlu yanlarını hayatlarımıza yansıtabilme yaratıcılığına sahip olan Aslan burcu tutulmasını dengeli bir içsel gücü keşfetme yönü ile kullanabiliyor olmak ise yükselme ve başarı ivmesi katabilir.
Tutulma derecesi Juno astroidi ile 90 derecelik açısal bağlantı kurmakta. Bu asteroidin ortaklıklar, evlilikler, anlaşmalar üzerinde olan etkisi yine bu konulara dair yeni gelişmelerin hayatlarımıza eni değişimler getirerek girebilecek oluşunu da ifade edebilir. Yeni başlangıç enerjisini ani başlayan ortaklıklar, güçlü işbirlikleri yada evlilik gibi ikili ilişkiler üzerinde yaşanacak gelişmeler yönünde görebileceğiz. Bir diğer yandan burada oluşan dinamik ve aslında gergin enerjiler çatışma içine giren, güç gösterisine, düelloya dönüşen ilişkilere de yönelik etkilere ait oluşumlar ortaya çıkarabilir.
Tutulma haritasında aktif olan Güneş/Merkür kavuşumu iletişimsel yönde öne çıkan bir güven artımı ve dikkat çekicilik taşımakla birlikte Merkür’ün retro hareketinde oluşu yanılgılı yada taraflı, yönlü, çekişmeli bir iletişimsel uslup getireceğe benzemekte. Global boyutta etkisi ile birlikte siyasi ve sosyal platformlarda da bu yönde gelişme gösteren iletişimsel bir dilin hakim olması beklenebilir. Ve yine uzaklaşmakta bile olsa harita Jüpiter’in de tutulma ile olan kare açısının etkisini taşımakta. Kendine olan inancı arttıran açı, kendi bildiğinde ısrarcı olmak, kendine aşırı güvenmek ile birlikte gelebilecek egosal sorunlara yol açabilir görülmekte. Pozitifsel olarak baktığımızda açı, kendine artan güvenin, cesaretin, iyimserliğin ve inancın desteğini sağlamakta. Kendimizi, düşüncelerimizi, inançlarımızı rahatça ortaya koyabilme olanağı bulabileceğimize işaret eden açının oluşabilecek olduğu negatifsel yönü ise eğer egosal kontrol duygumuzu kaybediyor olursak aşırı iyimserlikten, boşvermişliğe kadar uzanan davranışlar içine giriyor olarak kendimizi bulacak olabileceğimiz. Aynı zamanda her şeye yetebiliyor olduğunu sanmanın, kendine aşırı güvenmenin, riske açık davranışlar sergilemenin ve yüksek ego ile gösterişçi, kibirli tavırlar sergilemenin getirebileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve özenli olmakta fayda var.

Dünya Astrolojisinde liderler, krallar, yöneticiler ve sanatçılar ile bağdaştırılan Aslan burcu (Dünya Astrolojisi Türkiye, Öner Döşer) tutulması bu figürler üzerinde oluşabilecek etkilere işaret etmekte. Türkiye natal haritasının Venüs derecesi için önemli bir tetiklenme oluşturan tutulma derecesi önümüzdeki 1 yıllık süreç için diğer ülkeler ile olan diplomatik ilişkilerimiz üzerine gerilimli ve zorlayıcı bir etki oluşturabilir görünümde. Meclis içi dengeleri kurmak ve bununla birlikte muhalefet partilerinin aradığı istikrara kavuşması zorlanılacak en önemli alan halini alacak olabilir görünüm vermekte.
Türkiye natal haritasında 5. evde ve zararda yerleşimde olan Venüs’ün tutulma derecesinden almakta olduğu kare açı çocuklar, gençler, kadınlar ve eğitim sistemi, spor, eğlence ve sanatsal alanlar üzerinde de gerilime açık, olumsuz, engelleyici sorunlara yönelik etkiler yaratmakta.
18 derece Aslan burcunda gerçekleşecek olan tutulma ile aynı dereceyi paylaşan bir önceki tutulma tarihi ise 11 Ağustos 1999 Güneş Tutulması. Sabit burçlarda meydana gelen tutulmaların oluşturmakta oldukları riskler açısından baktığımızda ve sismik hareket(deprem) yaratma etkisi üzerine düşündüğümüzde; bu tarihte aynı derece ve burçta gerçekleşen 11 Ağustos 1999 tutulması bir Tam Güneş Tutulması idi ve bu tutulmadan farklı olarak ülkemizden gözlenebilmekteydi. Tutulmanın sonrasında 17 Ağustos 1999’da meydana gelen Gölcük depremi ve ardından 12 Kasım 1999 Düzce depremi verdiğimiz büyük kayıplarla çok derin üzüntüler yaratmıştı. Umalım ki bu bir daha yaşamayacağımız bir üzüntü olarak kalsın.
Hepimizin hayatına güzellikler ve farkındalıklar katan bir Güneş Tutulması olsun dilerim…
Dilâra B. Efeoğlu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: