Venüs’ü Anlamak

2-botticelli_birth_venus_3.jpg

Gezegenler mi hayatlarımıza yön veriyor yoksa biz mi gezegenlere yön çiziyoruz. Bu epeyce uzun tartışma konusunu başka zamana bırakıyor ve önümüzdeki günlerde retro hareketine başlayacak olan Venüs gezegeni ile ilgili üzerinde biraz düşünmeye değer bulduğum bir yazı mı paylaşıyorum. Umarım keyifle okursunuz.

Haritamızda Venüs’ü anlamak;

Venüs’ün neyi sevdiğimizi, nelerden hoşlandığımızı, neyi istediğimizi, nasıl istediğimizi, bizi neyin mutlu edecek olduğunu gösteren gezegen olduğunu biliyoruz. Peki, ama neden ? Haritamızda Venüs’ü okumaya bir de başka bir açıdan bakabilir miyiz ? Venüs’ü anlamanın, anlamlandırmanın başka bir perspektifine ulaşabilir miyiz ? Venüs, hepimizin bilinçaltında yer alan, yaratılış prensibinin özünü oluşturan kendini tamamlama, kendini oluşturma “kendini gerçekleştirmek” olarak adlandırılan kavramın neresinde ?
Astrolojik terminolojide güçlü yerleşmiş bir Venüs’ün sanatsal yönden gelişkin yetiler getiriyor olması neredeyse kaçınılmazdır. Venüs’ün ifadesinde olan sanatsal yetenekleri, estetik ve güzellik anlayışını kişinin içindeki yaratıcı özün dışarıya yansıması olarak nitelendirebileceğimizi düşünüyorum. Sanatsal yaratıcılık bazen gerçek olanı yansıtabileceği gibi gerçek olması arzulanan, ideal gerçeklik ile şekillendirilmiş biçimlere de dönüşür. Yansıtma güdüsü varolanı gerçek haline en yakın şekilde ortaya koyan bir eser halini alabileceği gibi varolması istenilen, idealize edilmiş olanı yansıtan eserler haline de dönüşebilmekte. Aslında ‘tüm yaratıcı özün’ kendini açığa çıkardığı eserler, varoluşun, tamamlanma dürtüsünün izlerinin güçlü yansımalarını taşımakta olmaktalar. Güçlü yansımalar taşıyan sanatsal eserleri gibi kişinin içinde, yaratıcı özün yansımalarını taşıyan, kişiyi tamamlanma dürtüsünün tatminine götüren belkide en kuvvetli edinimlerin arzusunun doğasını Venüs oluşturuyor olabilir ve bu ruhumuzun tanrıçasını yaratır, Venüs.

Tanrıça Venüs, içindeki bütünleşme, tamamlanma dürtüsünü ideal edilmiş olan şekil ve biçimde oluşturacak ve pek tabi ki içinde yerleştiği burcun ifadelerini ideal oluşturma adına benimseyecektir. Örneğin Koç burcunda yerleşmiş bir Venüs’ün diğer kişiler ile kurduğu bağlarda kendi gücünün yansımasını arıyor olması yada Terazi burcunda yerleşmiş olan Venüs’ün uyumlu birliktelikleri yaratma arzusu, ideal edinilmiş gerçekliği oluşturma, ulaşma ve onunla bütünleşmenin arayışlarını taşımakta olmaz mı ? Bağlar kurmak Venüs’ün prensibinde ayna görevi sağlayarak onu kendi özüne ulaştırma ve kendini gerçekleştirebilir olmanın anlayışını kazanır. Oğlak burcunda yerleşmiş Venüs’ün gerçekçi bakış açısının, sorumluluk yüklenişinin, başarısının ve gücünün takdiri ile değer görüp, bütünleşmek istemesi kadar, Yengeç burcunda yerleşmiş olan Venüs, tüm bağlarını sevgi üzerine kuracak ve diğer kişilerde bu duygularının yansımasını arayan ilişkiler geliştirecektir. Ve yine pek tabi ki her zaman Venüs’ün haritada yerleşimi nerede ve nasıl isteklere dönüşeceğinin belirleyicisi olacaktır.

Venüs’ün taşıdığı yaratıcı öz, Venüs’ü haz ve değer anlayışına götürür. İdeal edilmiş bir gerçekliğin sanatsal çalışmaya dönüşerek bir değer yüklenerek yansıtılışı gibi Venüs içinde kurulan bağlar Venüs’ün değer verme, değerler oluşturma ve değer görmeyi arzu ettiği yaklaşımlarının yansımasını ve arayışlarını taşıyor olurlar. İdeal edilmiş gerçeklik içinde arzu ettiği yeri almak Venüs için yaratıcı öz ile bütünleşme anlamı taşırken buradan sonrasında Venüs’ün arzularını gerçekleştirebilir olmanın gezegeni olan Mars devreye girecektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: