Koç Burcu

a1925636b1e7cbd7e6e8551d9938d430-1.jpg

Koç burcu bitmekte olan bir döngünün sonrasında yeni başlamakta olan bir döngünün doğuşunu ifade eder.

Varoluşu sürdürme güdüsü ile donanmış olan Koç Burcu, sahip olduğu yüksek enerjiler ile yaşamı başlatan, hayat veren, hayatta kalmayı sağlayan içgüdüler ile yüklüdür. Bu güdülerin doğası, Koç burcunun taşıdığı en önemli prensiplerin başında gelen ‘başlangıçlar’ oluşturma prensibini yaratır. Koç burcu için varlık, -ben-lik duygusu ile beden bulmaktadır.

Koç burcu dürtüsel olarak yeni başlangıçlar içinde olacak, her şeyi yapabilirim dürtüsü altında cesur, maceracı, atılgan,öncü, hızlı ve sabırsızlık taşıyan yönde aktiflik sergileyecektir.

Koç burcu için her şey onunla başlamıştır, her şeyin başlangıcı isem her şeye de gücüm yeter diye düşünen bu burç, hayatı bir mücadele alanına çevirmekten, gücünü ve cesaretini ortaya koyuyor olmaktan çekinmeyecek, yaşamda kalma güdüsünü savaşçı, rekabetçi, aktif ve riske açık duran yüzü ile sergiliyor olacaktır. Koç burcunun taşımakta olduğu hareket anlayışı yeniliklere yol açan, girişimcilik ruhu taşıyan, ilerleme ve keşfetme olanağı sağlayan enerjilerdir ve bu enerjiler liderlik eden, cesaret veren, arkasından gelenlere yol açan türde etkiler olarak yansıyacaktır. Koç burcunun aslında liderlik etmek gibi bir amacı yoktur. Koç, içgüdüsel olarak hareket özgürlüğünü ortaya koymaktadır kimsenin onu takip ediyor olup olmayışı onun fikrini değiştirecek bir durum olmaktan çok uzaktır. Yine de Koç burcu sergilediği bu özellikler ile diğer kişiler üzerinde lider olma etkisi yaratır.

Yeniden hayat bulan benliğin en saf ve en içgüdüsel doğasını taşıyan Koç, kendini olduğu hali ile tüm açıklığıyla ortaya koyar. Bu burç direkt ve dürüst bir yapıyı ifade eder. Koç burcunun olumsuz tarafı, yaşam coşkusu ile heyecanlı, sabırsız, kendi bildiğinde ısrar eden, düşünmeden harekete geçen tavırları sonrası zararlı konuma düşme riskidir. Bu burcun öğrenmesi gereken ani ve dürtüsel kararlar ile hareket etmek yerine sakin ve dinginliği sağlanmış bir zihin ve doğru hedeflenmiş amaçlar için harekete geçme becerilerini geliştirebiliyor olmaktır. Bu onu için hem kendisini zarar görebileceği durumlardan hem de diğer kişilere karşı düşüncesizce davranışlar geliştirmiş olmaktan uzak tutmanın formülü olacaktır.

Koç takımyıldızı, Yunan mitolojisinde geçen “Jason ve Altın Post Peşinde” adlı ünlü bir hikaye ile bağlantılıdır. Hikaye, Boeotia Kral’ının çocuklarını kurban etmesini cennetten gözyaşları ile seyreden annelerinin yakarışı ile tanrılar tarafından gönderilen altın postlu bir koç tarafından kurtulan çocuklar ile başlar. Çocuklardan hayatta kalan oğul, tanrı Zeus’a minnet duygusunu göstermek için altın postlu koç’u kurban edişi sonrası, kutsal meşe ağacına asılan postu almak için yola çıkan Jason’nın (İason) hikayesi ile devam eder. Ülkesinde tahta çıkmak için tek çaresinin altın postu ele geçirmek zorunda kalışı ile sefere çıkan Jason’nın, cesaret ve kahramanlık içeren, uzun ve zor yolculuğundaki mücadeleleri ile devam eder. Mitolojik hikayede Jason’un zorluklar karşısında verdiği savaş Koç burcunun güçlü, gayretli ve cengaver yönünü anlatır.

Koç burcu için hayatın anlamı kendi başına ayakta kalmak ile doğrudan ilintilidir. Bu cümle Koç burcunun ben merkezci eylemler içine giriyor oluşunun kaynağını ifade eder. Kendine yeterli olma güdüsünü taşıyan Koç, bu prensip ile onaylanma ya da red edilme kaygısı taşımadan hareket ederken dışarıdan gelen tepkiler ile ilgilenmeyecektir. Kendini savunma, hakkını koruma dürtüsü oldukça gelişmiş olan Koç, saf ve dürüst doğası ile başkalarının haklarını da savunma, koruma davranışı geliştirir. Kurallar ve kurallara uymak bu burç için oldukça zordur çünkü bir Koç burcu için kurallar yıkmak içindir.

Hayatın her alanını bir arena olarak gören Koç burcunun yönetici gezegeni Mars, Roma mitolojisinin savaş tanrısıdır. Bu burcun taşıdığı savaşçı ruh onu askeri alanda başarılı bir kariyer yapmaya yönlendirebilir. Girişimcilik içeren, cesaret ve güç gerektiren meslekler, ordu mensupları, yüksek ısı ve ateş ile çalışılan işler, kesici aletler ile çalışan kimseler, doktor, diş hekimi bu burcun meslek alanları olarak ön plana çıkarlar. Koç burcu medikal astrolojide bedenin kafa ve yüz bölgesini temsil etmektedir. Baş ağrıları, migren, özellikle üst çene diş yapısı Koç burcu yönetiminde olan rahatsızlıklardır.

Dilâra B.Efeoğlu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: