Merkür Retrosu / 9 Temmuz – 1 Ağustos 2019

9b7b96238b238a10d0aecadc55b0bd44.jpg

Anlaşmazlıkları, uzlaşmazlıkları, tartışmacı ve kavgacı uslupları öne çıkarabilecek, eski bir meseleyi tekrar açabilecek ya da geçmiş bir kavgayı yeniden gündemimize taşıyabilecek ve bir nevi savaş ortamı doğurabilecek olan Merkür retrosu 7 Temmuz günü başlıyor.  Gerek kişisel olarak gerek sosyal ve toplumsal konularda etkisini görebileceğimiz süreç neler getirecek…

 

Merkür Retrosu / 9 Temmuz – 1 Ağustos 2019

Aslan burcu ilerleyişini sürdüren Merkür 7 Temmuz günü yavaşlayıp durağan konumuna geçtikten sonra 9 Temmuz günü retro hareketine başlıyor.

Merkür retrosu bu gezegenin ifadesinde olan haberleşme, yazılı, sözlü her türlü aktivasyon üzerinde sorun olarak algılanabilecek bazı durumların işaretçisi olarak görülebilir. En genel anlamıyla iletişimsel konulara yönelik sıkıntı oluşturabilecek bir süreç olarak dikkate almamız faydalı olacaktır.

19 Temmuz’a kadar Aslan burcunda gerileyen Merkür ile birlikte kendi fikir ve görüşlerimizde sabitlik gösterebilir, başkalarının fikir ve görüşlerine kapalılık sergileyecek olabiliriz. Anlaşmazlıklar, uzlaşmazlıklar, tartışmacı ve kavgacı uslupları öne çıkarabilecek görünüm, eski bir meseleyi tekrar açabilir ya da geçmiş bir kavgayı yeniden gündemimize taşıyabilir. Sözler ve ifadelerde yanlış anlaşılmalar ve yanlış anlamalara yönelik beklenmedik sorunlar öne çıkarken, kendimizi fazlasıyla iddialı bir iletişimsel dil kullanır halde bulabiliriz, dikkat.

Önemli kararlar verme aşamasında iken birden bire kendimizi kararsızlık içinde bulabilir, daha fazla düşünme ve daha fazla irdeleme ihtiyacı da hissedecek olabiliriz. Başkalarının fikirlerine olan güvensizlik ile kendi fikirlerimizdeki sabitlik ve esneksizlik bizi depresif ve katı tutumlar içine sürükleyebilir. Kesin yargılarda bulunmak gerekliği hissederken yanlış yargılara düşme ve yanlış kararlar ile hareket etmeye başlamak önemli sorun halini alabilir.

19 Temmuz sonrasından 1 Ağustos arasındaki süre içinde duygularımızın karar verme mekanizmamızı fazlasıyla etkileyeceğini bilmekte fayda var. Akıl ve mantık yürütmekte zorluk çekmenin getireceği kararlar aldatıcı ve yanıltıcılık yaratabilir. Duygular ile mantığı iyi ayırt ettiğimizden emin olmamız gereken bir dönem olarak değerlendirmek yerinde olur. Bir diğer yönden yeni fikirlere, yeni görüşlere pek de açık olacağımız bir zaman diliminde olmayacağımızı düşünebiliriz. 1 Ağustos sorasında yeniay ile birlikte retro hareketini sonlandıran Merkür yine duygusal kararların etkisinde olan fakat daha geleceğe odaklı ve güçlü, otoriter kararlar almakta olacağımıza işaret etmekte.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: