SATÜRN KOVA BURCUNDA

SFPage

 

Dünya evrimsel sürecin yeni bir boyutuna adım atıyor…

SATÜRN KOVA BURCUNDA

Satürn 22 Mart itibariyle Kova Burcu yolculuğuna başlıyor

Bir burçta uzun süreli ilerleyişi ile içinde bulunduğu süreci şekillendiren bir gezegen olan Satürn’ün Kova burcunda hareket etmeye başlaması ne anlama gelmekte?

Gerek kişisel gerekse toplumsal etkileri ile bizi ne gibi değişimlerin beklediğini düşünebiliriz?

Bir gezegen her zaman içinden geçmekte olduğu burcun nitelikleri ile harmanlanmış bir yapıya bürünür ve kendi doğasını yine bir nevi bu burcun emrine amade eder.

Düzen, yapı, organizasyon ilkelerinin baş mimarı olan Satürn’ün Kova burcunda hareket ediyor oluşu, tüm bu organizasyon ve sistemler üzerinde işleyişsel ve paradigmal değişimler olacağının habercisi.

Beklenebilecek olan değişimlerin, en ön planda, bireysel etkileri ile birlikte toplumsal etkiler açığa çıkarmaya çok daha yatkın olacağı muhakkak.

Kova burcu soyut ve somut / akılsal ve duyusal algıların birlikte kullanıldığı arketipsel bir yapıyı ifade eder.  Satürn gibi, sistemler, işleyişler, programlar ve en üst seviyede tüm işleyen organizmanın  temelini oluşturan bir gezegenin bu burçta hareket edişi, düşünsel, kuramsal ve teorik anlamda önemli değişimsel bir eşikte olduğumuzun habercisi.

Önümüzdeki süreç, genel olarak tüm insanlığı içine alan bakış açısı, çoğunluğu içine alan değişimler ve aslında global etkiler ile öne çıkacak bir süreç olarak da tanımlanabilir.

İnsanlığın bilinçsel seviyesini hedef alan, doğrudan bağlantılı olaylar ve gelişmelerin hız kazanmakta olacağı bir dönem bizi bekliyor.

Evrimsel yönde değişimler getirecek etkiler ile geçiş, zihinsel, akılsal, algısal, iletişimsel, fikirsel yönde kendini göstermekte olacak.

Akıl yürütme ve hızlanmış, geleceğe yönelmiş algılar yepyeni fikirler, düşünceler üretmeye başlayacak.

Yenilikçi, geleceği öngören fikirlerden, ütopik fikirlere kadar uzanan bir skala içinde olabileceğiz.

Gerçekleşmesinin mümkün olmayacağını sandığımız kadar ütopik fikirlerin somut hale gelebilmesi ile karşılaşmak çok mümkün.

Bilgi alma, verme, işleme, denetleme, iletme gibi amaçlarla oluşturulan araç gereçlerin, aygıtların, yöntemlerin ve bunun gibi nicelerinin yepyeni ve çok daha pratik, uygulanabilir bir form ile karşımıza çıkması, hayatlarımızda yer almaya başlaması önümüzdeki yaklaşık 2.5 yıldan fazla sürecin en belirgin özelliklerinden birini oluşturacak.

Fikirleri somut hale getiren her türlü yapı için verimli bir zaman diyebiliriz.

Modern çağın teknolojik gelişmeleri hız kazanarak, hayal gücümüzün sınırlarının ötesine geçebilir. Yavaş yavaş hazırlanmakta olduğumuz robotik teknolojinin hayatlarımıza hızla dahil olduğunu görebiliriz.

Keşifler ve icatlar konusunda önemli gelişmeleri beklemek ümit verici ve yerinde olur.

Bilimsel çalışmaların çok daha fazla ön plana çıktığı ve değer bulduğu, tüm insanlığı ilgilendiren gelişmelere imza atabilecek keşiflerin zamanı.

İnsanlık için, toplum için, toplumsala dair olan için, görev ve sorumluluk ile yaklaşan bir bilincin kendini göstermeye başlayacak olduğunu söyleyebilir,

Zamanını, miadını doldurmuş, köhne kalmış, gelişime kapalı duran tüm organizmalar için bir nevi hayatın duracağını, son bulacağını söyleyebiliriz.

Bazı değişimlerin krizler eşliğinde gelecek olmasıyla birlikte, bireysel haklar ve özgürlükler, toplumsal haklar ve özgürlükler de eşitlikçi, hiyerarşik düzenin olumsuz baskısının dışına çıkmış, görüş ve ilkeler yer almaya başlayacak.

Olaylar ve durumların altyazısını okumaya çalıştığımızda evrimsel sürecin aslında saat gibi işlediğini görebiliriz.

Geçiş çoğu yerde kolay olmayabilir, alışılmışın dışına çıkmakta zorluk geçen, buyurgan ve bir nevi kast benzeri sistem içeren yapıların karşısında, bireysel özgürlük ve bireysel haklar düşüncesiyle yola çıkan liberal, bireylerin eşitlik ilkesinin önemini vurgulayan görüşler kendini göstermeye, sesini duyurmaya ve etken olma savaşını vermeye başlayacak.

Global evrimsel sürecin önemli bir basamağını oluşturan Satürn Kova burcu geçişi; 22 Mart 2020 günü gezegenin bu burca geçmesi ile başlayacak. Kısa bir süreliğine 2 Temmuz 2020 ila 17 Aralık 2020 arasında Oğlak burcuna geri dönüşü sonrasında, 2023 Mart ayında Balık burcu geçişine değin sürecek.

Dilâra Başar Efeoğlu

 

 

 

One Reply to “SATÜRN KOVA BURCUNDA”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: