Kuzey Ay Düğümü İkizler/Güney Ay Düğümü Yay Burcu

85d8394e9d3b34116d1f4b8cf5e6b980

 

Ay Düğümleri 5 Mayıs Salı günü burç değiştiriyor ve İkizler/Yay Burcu aksına geçiyorlar.

Yaklaşık 19 ay boyunca, 2022 Ocak ayına kadar bu burçlarda hareket edecekler.

Doğum haritasını oluşturan matematiksel göstergelerden biri olan ay düğümleri, astronomik olarak en basit anlatımı ile, Dünya’nın ekliptik, yörünge üzerinde izlediği yolu Ay’ın kestiği nokta olarak tanımlanır.

Ay bu noktada kuzey yada güney enleme geçiş yaparken 180 derece karşısında oluşan nokta düğümün diğer aksını oluşturmakta olur.

Ay düğümleri her zaman için bir aks içinde çalışır ve astrolojik olarak geçmiş ve gelecek arasındaki asl olan ruhu ifade ederler.

Daha önce aynı aksta Ay düğümlerinin hareket ettiği tarihlere baktığımızda;

17 Nisan 1927 –  28 Aralık 1928

14 Aralık 1945 – 2 Ağustos 1947

26 Ağustos 1964 – 19 Şubat 1966

17 Mart 1983 – 11 Eylül 1984

Tarih aralıklı doğumlu kişilerin doğum haritalarında Ay Düğümlerinin İkizler/Yay burcu aksında hareket ettiklerini görebiliriz.

Bu demek oluyor ki; bu tarih aralıklarında doğmuş olanlarımızın haritalarında Ay Düğümü dönüş yaşanıyor olacak, bir nevi haritada düğümler etken olma durumlarını zamana yayarak çalışacakları bir dönem diyebiliriz.

Kişisel olarak doğum haritasında düğümlerin dönüşünü yaşayanlarımız için 19 aya yayılan özel zamanlar diyebiliriz. Bunun yanı sıra ay düğümlerinin burçsal ifadesi dünyasal olaylar, eğilimler ve gelişmeler yönünde de kendini ortaya koyan bir mekanizma yaratacaktır.

Peki, Kuzey Ay Düğümü İkizler/Güney Ay Düğümü Yay burcunda yer alan Ay Düğümleri ne anlam ifade etmekte ve bir yerde bizleri ne yöne doğru taşımakta diyerek, en geniş anlamda baktığımızda;

Bu burçlarda, her iki düğümünde en temel ifadesi olan, bilişsel gelişim ile oldukça doğru ve hızlı ilerleyen bir sürecin bizi beklemekte olduğunu görebiliriz.

Dünyayı, çevreyi, hayatı anlamaya, öğrenmeye yönelik zihinsel ve fikirsel gelişim olarak adlandırabileceğimiz aks;

Yay burcunun odaklanılmış, prensiplere bağlanılmış, geniş ve uzak görüşlülük, inançlar, idealist fikir ve düşünceleri ile beslenen İkizler burcunun sorgulayan, teorileri sınayan, deneye tabii tutan, kalıplardan çıkaran, zihinsel fonksiyonları arttıran sürecinin getireceği etkileri taşıyor olacak.

Doğruluğu genel geçer hüküm olarak kabul edilmiş özellikle inançsal, fikirsel, felsefi kalıpların yerini yenileri ile değiştirebilmek ya da farklı görüşlerin getirebileceği gelişmelere açık tutabilmek bu dönem için edilmesi gereken bir hayat görüşü olmalı demek yerinde bir yorum olurken, hayata bakış açısını teorik şartlanmaların dışında tutabilmek, idealistlik ile fanatiksel bakış açısı arasındaki ince ayrımı çok iyi yapabiliyor olmak önemli olacak.

Her ne ya da ne şekilde olursa olsun İkizler burcu öğrenme ve öğretme ile ilişkilidir. Bilgiyi edinmek ve edinilmiş olan bilgiyi hiçbir ayrım yapmaksızın bir nevi tüm insanlığa eşit şekilde dağıtmak ikizler burcunun en temel fonksiyonunu oluşturur. Yay burcunun bilgiyi sınıflandırılmış zümrelere yönelik bir kaynak olduğu görüşü, İkizler burcunda eşitlik ve sınıflandırılmanın olmadığı bir görüş kazanır. Bu açıdan baktığımızda; Öğrenme, yeni bilgi edinme, bilgiyi edinirken meraka, deneyime ve keşfe açık olmanın etkin olduğu bir dönemin bizi beklediğini söyleyebiliriz. İletişim ağı gerek yazılı, sözlü, karşılıklı ve özellikle interaktif olarak önemli bir gelişim içerisine girerken, fikirler ve görüşleri ifade etme arzusu çok çeşitli ve farklı iletişimsel mecraları hayatlarımızda aktif hale getiriyor olacak.

İnsanoğlunun her an yeni gelişimlere açık olduğu ve insanı geliştiren en büyük olgunun öğrenme, bilme, uygulama fonksiyonları olduğunu unutmamak gereken bir döneme işaret eden ay düğümleri aksı, zihinsel, akılsal ve deneyimsel davranış biçimlerini öne çıkaran etkiler getirmekte.

Edinilmesi gereken ne temel davranış biçimi, yeni görüş, yeni bilgi veya yeni bir bakış açısına karşı açık olmayı başarabilmek. Farklı görüşlere karşı kapalı ve fazlasıyla tutucu bir duruş sergilemek yerine, fayda getirebilecek, yarar sağlayabilecek ve bir önceki fikri çürütüp yeni ve işlenmeye hazır bir kaynak oluşturabilecek şeklinde bir bakış açısı kazanmak olmalı. (Ay Düğümleri hakkında yazım devam edecek)

Dilara Başar Efeoğlu

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: