DİKTASAL MI? İDEOLOJİK Mİ?

Jüpiter – Pluto kavuşumu, Oğlak Burcunda

Tanrılar Tanrısı Zeus ile Ölüler Diyarı Tanrısı Pluto Oğlak burcunda yeniden ve son kez kavuşuyorlar.
İki gezegenin Oğlak burcunda kavuşumuna Yeryüzü Tanrısı Kronos ev sahipliği yapıyor.

Jüpiter ve Pluto gezegenleri içinde bulunduğumuz yıl Oğlak burcunda (retro hareketleri ile birlikte) iki kavuşum gerçekleştirdiler ve şimdi önümüzdeki Kasım ayında üçüncü ve bu burçta (uzunca bir süreliğine) son kez kavuşum yapmaya doğru ilerliyorlar.

iki gezegenin birbiri ile olan tüm etkileşimlerinin sonuçları güç, gücü ortaya koymak, gücü ele geçirmek, gücü etkin kullanmak anlamı çerçevesinde gelişir. Sue Tompkins bu açıyı muazzam güç olarak tanımlamakta.
Jüpiter -olduğu yerde- her zaman iradeyi kendi kontrolünde tutmak ister. İyimser ve uzlaşma yanlısı tabiatı ile daha çok tanıdığımız Jüpiter’in aslında kendi iradesini, istencini ortaya koymak için çok güçlü bir dürtüsellik içinde olduğunu ancak ona -daha derinden- baktığımızda anlayabiliriz.
Pluto ise iradenin asl olan kendisidir. Etkileşim kurduğu her gezegen Pluto’nun iradesini ortaya koyacağı bir kanal olarak çalışır.
Şimdilerde Oğlak burcunda yeni bir döngü başlatan bu iki gezegen ilk olarak 5 Nisan 2020 günü kavuşum yapmışlardı. Gezegenlerin Oğlak burcu kavuşumu birleşiminden ortaya çıkacak olası durumlar bu burcu ifadeleri ile belirginleşir.
Ben, Jüpiter ve Pluto’nun Oğlak burcunda başlattıkları döngüyü ideolojilerin ortaya çıkardığı hedef, sistem ve düzen ortaya koymak için büyük istek duymak ile ilişkilendiriyor ve tanımlıyorum. Oğlak burcu temasında iken büyük ideolojiler büyük yapılanmalar getireceği kadar büyük diktalarda yaratabilirler.
Yönetmek, yönetimi ele geçirmek, yönetim üzerinde güçlü söz sahibi olmak yönünde artan istek ve arzular yine bu iki gezegenin birbiri ile etkileşiminin yarattığı sonuçlar olacağını söyleyebilirim.
Siyasi, ekonomik, sosyal olaylar üzerinde baskın şekilde kendi gösterecek olan Jüpiter-Pluto açıları, yönetimsel idareler üzerinde sistemsel kontrolünü merkezde toplamak ve tek elde tutmak isteğini aşırılaştıran yönde davranış modeli ortaya koymaya varan etkiler açığa çıkarabilir.
Retro hareketleri ile ikinci kez 30 Haziran günü kavuşan gezegenler 13 Kasım 2020 günü Oğlak burcunda düz hareketlerinde tekrar buluşacak ve döngü evreleri ile gelişmeye başlayacak.
Bundan bir önceki Oğlak burcunda kavuşumları ile başlayan iki gezegenin büyük döngüsü Şubat 1771 yılına denk gelmekte. O yıllara dönük olarak dünyasal olaylara baktığımızda; Osmanlı – Rus savaşı ile karşılaşıyoruz. Kırımda Osmanlı hakimiyetinin kaybedilmesi, yine aynı tarihlerde, Çin devletinin, Kazaklar üzerinde yönetim oluşturma, himayeye alma teşebbüsünde bulunması, Polonya’nın tarihte ilk kez topraklarının paylaşılması, Batı Moğol halkının büyük göçü yer almış. 1771 ve yakın sonrası tarihler köle ticaretinin doruğa ulaştığı tarihler olarak geçmekte. Yine aynı yıl, Fransız ekonomist Pierre-Samuel Dupont de Nemours yayımladığı, dönem için çok yenilikçi bir makalede ‘kölenin çalışması ile gönüllü işçinin çalışmasının maliyetlerini’ karşılaştırır ve o tarihte herkesin sandığının aksine, köle çalıştırmanın işverene, ücretli işçi çalıştırmaktan daha pahalıya mal olduğunu rakamlarla ispat eder.

Siyasi, ekonomik ve sosyal düzenler üzerinde gerçekleşmeye başlayacak olan değişim öncelikle fikirler ve ideolojiler üzerinde gelişmeye başlar. Şimdilerde gelecek yüzyılları etkileyecek oluşumların yaratılmaya başladığı bir süreç içinde ilerlemekteyiz.

Dilâra Başar Efeoğlu Dipl. ASA
MAPAI, OPA Member

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: