Merkür retrosu 14 Ekim – 2 Kasım 2020

14 Ekim Çarşamba günü Merkür, Akrep burcunun 11. derecesinden retro hareketine başlıyor.

Biliyorsunuz gökyüzünde en fazla retro (geri hareket) görünüme giren gezegen Merkür’dür. Merkür’ün tüm retro zamanları, bu gezegenin ifade ettiği konular üzerinde aksamalar, sorunlar, hatalar getiren etkileri ile dikkate alınarak değerlendirilir. Kısaca, iletişimsel olan her şeyi içine alan bir gezegen olarak düşündüğümüzde Merkür’ün retro ilerleyişi bu tip konular üzerinde problemler yaratma potansiyeli içerecektir.

Pek tabii ki bilgi – veri içeren teknolojik aletler, her türlü yazılı, sözlü anlaşmalar, kontratlar, iletişimsel bağlantılar, haberleşmeler, yayınlar, eğitim hayatı, ticaret hayatı bu retro sürecinde en çok etki alacak alanları oluşturabilecek.

Merkür’ün retro sürecini dikkate almak adına, bu süre içinde, yukarıda bahsettiğim konularda tedbirli ve kontrollü olmak yeterlidir. Merkür retrosu korkulacak bir şeye değil, dikkate alınacak bir şeylere işaret eder. Ayrıntılı olarak incelenmemiş bir anlaşmayı imzalamamak, doğruluğundan tam emin olunmayan bir habere inanmamak, çok acil değil ise yeni bir bilgisayar almamak, çok kesinlik taşıyan ani kararlar içinde olmamak gibi tedbirler yeterli olacaktır.

Sürüncemede kalmış işleri ya da meseleleri tekrar gözden geçirmek, tamamlanması gereken işlere odaklanmak, hesap, kitap ve analiz yapmak zamanı olarak durum değerlendirmek ise Merkür retro sürecinde faydalı bir akış sağlayacaktır.

Merkür retrosunu sanki çarpı iki gibi düşünebiliriz çünkü Mars’da retroda,

14 Ekim’de Akrep burcunda retro harekete başlayan Merkür bu derecede oldukça zayıf bir yerleşimde. 16 Ekim itibariyle daha da zayıf olduğu bir pozisyon taşımaya başlayacak ve 28 Ekim’de Terazi burcuna geri dönene kadar bu zayıflığı devam edecek. 28 Ekim-2 Kasım arasında nispeten daha güçlü bir yerleşimde bulunduğu için daha dengeli ve daha kontrol edilebilir etkiler yaratacağını düşünebiliriz.

Özellikle rasyonel, gerçekçi düşünceler yerine, rasyonel olmayan, duyguların işin içine karıştığı, hislerin kararlarda çok etkili olduğu bir sürece girmiş olacağız.

Fikirsel olarak bir duruma aşırı odaklanma, bir fikri ya da bir düşünceyi saplantı haline getirme ve özellikle zihinde saplantı haline gelmiş olan bir fikrin retro etkisi ile yüzeye çıkabilme durumu ile karşılaşacak olabiliriz.

Düşüncelerde karışıklık, algılarda yanılma ve sezgilerin zihinsel olarak ön plana çıkması etkisi sözkonusu olabilir. Rüyalar fazlalaşabilir ya da halüsinasyonlar ortaya çıkabilir.

Unutmamak gereken önemli bir gösterge ise, Merkür’ün dispozitörü (yöneticisi) Mars ve Mars’da gökyüzünde retro hareketinde oluşu.

Önümüzdeki döneme bu açıdan baktığımızda bazı tarihler daha fazla dikkat çekmekte;

Geri hareket eden Merkür 20 Ekim günü Uranüs ile olan karşıtlığını tekrarlayacak. Bu tarih civarı günlerde kişisel olarak ani kararlar almaya kendimizi çok yakın hissedebiliriz fakat alacağımız kararların yanlış olma ihtimalini göz önünde tutmak önemli.

Toplumsal konular üzerinde bu karşıtlığın getireceği sarsıcı haberler, ülkeler arası ilişkilerde önemli restleşmeler, bozulan anlaşmalar söz konusu olabilir. Ve yine bu tarih civarı günlerde kazalar, patlamalar ve deprem, yanardağ faaliyeti ve özellikle hava koşullarının ortaya çıkarabileceği tehlikelere karşı dikkatli olmakta fayda var.

Merkür 25 Ekim günü Güneş ile kavuşum yaparken Neptün ile 135 derecelik açı yapacak. Önemli açıklamaları ya da önemli bildirileri bekleyebileceğimiz bugün, gerçekçi bakış açısını kaybetmemekte fayda olacak. Duygusal olarak aşırı uçlarda olmak yanılgılara sebep olabilir.

28 Ekim günü Terazi burcuna gerileyecek olan Merkür, 1 Kasım günü Satürn ile kare açı yapacak. Hukuksal konularda, ortaklaşa yürütülen işler üzerinde, işbirlikleri ve anlaşmalar üzerinde odaklanma yaratacak olan açı, hemen sonrasında düz hareketine dönen Merkür ile 6 Kasım’da tekrarlanacak. Aynı hafta içinde tekrarlanacak açı, hukuksal konular, işbirlikleri, diplomatik ilişkiler, ülkeler arası diplomatik ilişkiler, yazılı, sözlü anlaşmalar üzerine odaklanma getirirken, yapıcı yönde de fayda sağlanabilecek yeni durumlar yaratabilecek.

11 Kasım günü tekrar Akrep burcu ilerleyişine dönecek olan Merkür, 1 Aralık 2020 de Yay burcu geçişine kadar bu burçta ilerleyişini sürdürecek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: