Vejetaryen ve Veganlık tarihine kısa bir astrolojik bakış,

Vegan ya da vejetaryen beslenme ve vegan yaşam düzeni hem dünya hem ülkemizde 2000’li yıllar itibariyle çok daha fazla duyulmaya başlanılan bir kavram olmakla birlikte aslında geçmişi oldukça eskilere dayanmakta. Ben de yaklaşık sekiz yıldır Vegan beslenme ve yaşam biçimi benimseyen ve hayatımı vegan yaşama uyarlamaya çalışan bir kişiyim. En eski geçmişi ile, M.Ö.500 yıllarında Yunanlı bir matematikçi ve filozof olan Pythagoras of Samos’ın (Pisagor) hayvanlara karşı sevgi ve merhamet duygusunu ön plana çıkararak vejetaryen beslenmeyi desteklediğine dair görüşleri ile tanınmaktaydı. Bu yüzden vejetaryen tanımı tam olarak yerleşmeden önce bu türde beslenen kişilere “Pisagorcular” denilmekteymiş.

Vejetaryen beslenme hayvansal kaynaklı gıdaları tüketmek fakat hayvan eti yememek anlamına gelir.

Vegan ya da Veganizm olarak adlandırılan yaşam biçimi ise, hayvan ve hayvansal kaynaklı olarak elde edilmiş hiçbir gıdayı ya da yan ürünü yememek ve kullanmamak demektir.

Vejetaryen ve Vegan yaşam biçiminin oluşumuna tarihsel olarak baktığımızda; İlk Vejetaryen topluluğu olan The Vegetarian Society  30 Eylül 1847 tarihinde İngiltere’de kurulmuş. Bundan 3 yıl sonra, 15 Mayıs 1850 tarihinde ise Amerika’da ilk Vejetaryen derneği American Vegetarian Society’in kuruluşu gerçekleşmiş.

1940’lı yıllara gelindiğinde Vejetaryen beslenme dışında Vegan beslenmeye yönelik görüşler dernekler içinde artmaya başlamış. İlk olarak 1944 yılının Kasım ayında The Vegan Society ilk 25 üyesiyle birlikte Donald Watson önderliğinde kurulmuş ve topluluğun yayın organı olan Vegan News yayınlanarak dağıtılmış. Bu aynı zamanda ilk Vegan yayın organı olma anlamı da taşımakta. The Vegan Society kuruluş günü tam olarak bilmemekle birlikte 5 veya 12 Kasım 1944 olduğu düşünülmekte. Bu sebeple 1994’den bu yana her yıl 1 Kasım Dünya Vegan Günü olarak kutlanmakta ve Kasım ayında Veganlık üzerine etkinlikler düzenlemekte.

2000 li yıllara girmemizle birlikte Vegan yaşam biçimi kavramının çok daha tanınmaya başlandığını ve bir yaşam biçimi olarak yaygınlaştığını yapılan istatiksel çalışmaların sonucunda ortaya çıkarmakta.

Ülkemizde ilk olarak 3 Mart 2012 tarihinde Türkiye Vejetayenler Derneği kurulmuş. Kurumun adı daha sonrasında Türkiye Vegan & Vejetaryenler Derneği (TVD) halini almış.

Astrolojik olarak; Dünya üzerinde Vejetaryen ve Vegan olmak hakkında önemli gelişmelerin ortaya çıktığı 1842, 1940’lı yıllar ve sonrasında tekrar hız kazanan 2000’li yıllara dair göstergeler neler olabilir? Bu bir tesadüf olmasa gerek!

Jüpiter ve Satürn gibi iki güçlü gezegen işin içinde olabilir mi?

Biraz yukarıdan baktığımızda; Dünyasal düzenler, toplumsal sistemler üzerinde büyük değişimler getiren iki dev etkili gezegen 1800’lü yılların başında (1802) Toprak elementi burçlarında büyük döngülerini başlatmışlardı. 1842 yılı Ocak ayına gelindiğinde Oğlak burcunda iki gezegenin kavuşum yapıyor oluşu, Vejetaryen beslenme şeklinin fikirsel ya da kişisel olmanın ötesine taşıyarak sistem ve organizasyon çatısına adapte edebilmenin gelişimini sağlamış görülmekte. 1842 yılı kavuşumu, uzun vadeli bir yapı kazanan Vejetaryenlik için önemli bir dönüm noktası tarihi olmuş. Sonrasında 1940 yılında iki gezegenin Boğa burcunda kavuşum yapmasıyla birlikte yeni başlayan süreçte Vejetaryen beslenme tarzı Vegan beslenme yönünde evrilmeye ve gelişmeye doğru hızla yol almaya başlıyordu. 2000’li yıllara geldiğimizde tekrar Boğa burcunda ve toprak elementinde son kez kavuşum yapan iki gezegenin, Vegan ve Vejetaryen beslenme ve yaşam tarzının, gezegenimizin geleceği açısından da en güvenilir yöntem olduğunun konuşulmaya, bilim çevreleri tarafından da kabul görmeye başladığı bir sürece imkân verdiği görülüyor. Sürdürülebilir çevreye destek, olumsuz iklim değişikliklerine karşı olumlu yönünde yapacağı katkısı, sağlık üzerine getirdiği faydaları ile birlikte hayatımızda Vegan yaşam tarzı çok daha anlaşılır olmaya, kabul görmeye, seçilmiş beslenme tarzı olmaya doğru yol almakta…

Kasım ayı Dünya Vegan ayı olarak kutlanırken bende böyle bir yazı ile kutlamaya katılmak ve biraz ışık tutmak istedim, umarım keyifle okursunuz.

Faydalanılan kaynaklar:

https://ivu.org/congress/1850/convention.html

https://www.vegansociety.com/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: