Merkür Yay Burcunda

Bakıyorum… sadece geceye değil, aynı zamanda şafağa da çünkü hiç kimse yeterince erken uyanmıyor.
Henry D. Thoreau

Susan Miller’ın Burçlar ve Olasılıklar kitabında Yay burcu için vermiş olduğu bu deyişi, bu burçla çok özdeşleştirir ve aynı zamanda da çok anlamlı bulurum. Bugün Merkür gezegeni Yay burcu yolculuğuna başlıyor ve 21 Aralık tarihine kadar da ilerleyişini sürdürecek.

Merkür’ün Yay burcunda olduğunda akıl somut ve soyut gerçeklikleri aynı anda kavrayabilen, geniş, çok yönlü, felsefi, filozofik şekilde işleyen bir nitelik ortaya çıkarabilir.

Merak ve öğrenme-yorumlama ve deneyimle isteği taşıyan güdüler ile birlikte, bilgisel ve yargısal anlamda genişleme ve gelişme sağlama olanağı artar.

Bir diğer yandan analitiksel aklın gezegeni olan Merkür, Yay burcunun taşıdığı soyut düşünme niteliği doğru entegre olamadığında,  rasyonel düşünceden uzaklaşan, fikirleri, inançların, dogmatik görüşlerin şekillendirdiği zihinsel bir yapıya büründürür.

Fanatik ve dogmatik düşünce kalıpları zihni esir alabilir.

Yanlış yönlendirme, yönlendirilme, iletişimsel alanlarda, ticaret hayatını da içine alan şekilde, aldanma ya da aldatılmalara yönelik karşılaşılabilecek sorunlu durumlar, hayal gücünün yanıltıcı bir şekilde mantıksal düşünmeyi etkileyecek boyuta gelebiliyor olması ve olası yanılgılar içinde bulunduğumuz dönemin zorlu etkilerinden.

Artan sezgisel ve filozofik düşünce becerisi ile derin ve geniş bakış açısı kazanabilmek, yaratıcılık içeren düşünceler, fikirler, kuvvetlenen sanatsal ifadeler ise bu sürecin pozitifsel etkileri olacak.

Merkür, Yay burcu ilerleyişinde Ay Düğümleri ve Güneş ile kavuşum yapacak. Aralık ayının ikinci haftasına denk gelen bu görünümler o tarihlerde kendimizi, fikirlerimizi ve ideallerimizi daha güçlü ses vererek ifade edeceğimizi ve daha inanarak ortaya koyacağımızı göstermekle birlikte, fanatikleşmiş, ırkçılık, ayrımcılık taşıyan fikirlerin ortaya çıkaracağı gerilimlere ve şiddet içeren olaylara dikkat!

Dilara Efeoğlu

2 Replies to “Merkür Yay Burcunda”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: