22 Eylül 2021 Çarşamba Sonbahar Gün Dönümü (Sonbahar Ekinoksu)

Dünya’nın iki temel hareketini oluşturan kendi ekseninde dönüşü ile Güneş’in ekseni etrafında dönüşü esnasında, Güneş ışınlarının ekvator çizgisine tam dik olarak vurması iki yarıküre içinde eşit aydınlanma alanı yaratır. Yılda sadece 2 kez gerçekleşen bu aydınlanma, yaklaşık 21 Mart ve 23 Eylül günlerinde yerküre üzerinde gündüz ve gece saatlerinin birbirine eşit oluşunu sağlar.
Ekinoks olarak adlandırılan bu konum Kuzey yarımküre için 21 Mart İlkbahar mevsiminin, 23 Eylül Sonbahar mevsiminin gelişi olarak kabul edilir. Güney yarımküre için durum bunun tam tersi olarak gelişmektedir. 21 Mart Kuzey yarımküre için Sonbahar, 23 Eylül İlkbahar mevsiminin başlangıcına işaret eder.
Astrolojik olarak, Dünya’nın Güneş çevresinde dolanımı esnasında izlediği yol olan ekliptik çizgisi ile ekvator çizgisinin kesişim yaptığı noktalar (yaklaşık 21 Mart) 0 derece Koç burcunun, (yaklaşık 23 Eylül) 0 derece Terazi burcunun başlangıç noktasını gösterir.
Eski zamanlarda ve günümüzde de bazı kültürlerde sürdürülür şekilde, İlkbahar ve Sonbahar Ekinoks günleri mevsimsel dönüş yaşanan günler olarak çeşitli ritüeller ile kutlanır.

Klasik astrolojide mevsim giriş haritalarının oluşturulması ve ait olduğu dönem için yorumlanması önemli bir öngörü tekniği olarak değerlendirilir. Güneş’in Terazi burcuna geçişiyle birlikte mevsim haritasına baktığımızda; İkizler burcunun yükseldiği harita bize içinde bulunacağımız sonbahar aylarının hızlı, yeniliklere açık, şartların çabuk değiştiği ve belirsizlik içerebilecek bir dönem olacağını gösteriyor. Yükselen burcun yönetici gezegeni Merkür haritada 5. evin yöneticisi olarak bu ev içinde Terazi burcu yerleşiminde. Hızlı değişimler, yenilikler ve belirsizliklere en fazla açık olacak konuların en yoğun olarak ülkemiz gençleri, çocukları ayrıca sanat, spor, turizm ve spekülatif konular, ülkeler arası diplomasi tarzı davranışlar içeren konular üzerinde kendini göstereceğini söyleyebiliriz. Değişen şartlara uyum sağlama gerekliliği doğacağını düşündüren yerleşim bir diğer yandan Merkür’ün Ay ve Pluto ile oluşturduğu t-kare açı kalıbı, konuların aktif, agresif ve önemli miktarda hassasiyet içereceğini de anlatıyor. Öncelikle gençler ve çocuklara yönelik bir odaklanma söz konusu. Eğitim, sağlık gibi temel ihtiyaçlarının gözetilmeye çalışıldığı durumlarda önemli krizler dönem dönem kendini baskın bir şekilde ortaya koyacak olabilir. Ailelerin konu hakkında ani ve stres barındıran çıkışları ile karşılaşmak da oldukça mümkün görülüyor. Merkür’ün yönetici gezegeni Venüs Akrep burcunda zararda ve 6. Evde yerleşimde. 12. Evinde yöneticisi olan Venüs’ün Uranüs’ten aldığı karşıtlık konular üzerinde istikrar ve ferahlık sağlamanın çok da kolayca mümkün olmayacağını açıklıyor. Sanat ve spor alanında da odak noktası halini alabileceği bu dönem yine bu alan kişi ve kurumlarının bir nevi varolma mücadelesi içinde olabileceği fakat önemli baskı altında da olabileceklerini söyleyebiliriz. Gerilim ve beklenmedik ani durum değişiklikleri ile şok edici haberlere açık olabiliriz. Diğer ülkeler ya da önemli kurumlar ile diplomatik ilişkilerin geliştirilmesi gerekecek bir zaman dilimi içinde olduğumuzun  vurgusunu veren Güneş Mars kavuşumu iç siyasetin ivmesini yine gençler ve çocuklara ayrıca sanatsal içeriklere çeviriyor. Haritada Tepe noktasına yerleşmiş Jüpiter, Satürn yönetiminde ve Retro hareketinde. 5. Ev gezegeni Merkür ile üçgen açı yapan Jüpiter’in tüm bu konular üzerindeki sosyal ve toplumsal duyarlılığı arttıracağını söylemek mümkün. Dışa dönük çıkışlar, grupsal ya da organizasyon içeren eylem ve çalışmalarda yine sözkonusu olabilecek diyebiliriz. Değişecek ya da ilave olarak gelecek bazı yasa ve kurallar kaçınılmaz olabilecekken, halkın daha fazla rahatlamasını ve üzerinde taşıdığı stresi hafifletmesi gözetilmesi gündemde yer alabilecek.

Hepimiz için sağlık ve esenlik dolu bir güz mevsimi dilerim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: