8 KASIM AY TUTULMASI

KAPİTALİST SİSTEM ÇARKININ DIŞINA FIRLATABİLECEK SORGULAYICI, BAŞKALAŞIM GETİRİCİ DENEYİME NİYE HAZIR OLMAYALIM Kİ?

Akrep ve Boğa burcunda tutulmalar mevsiminden dünyamız geçerken, 2018 yılında Boğa burcu ilerleyişini sürdürmeye başlayan Uranüs tutulmaların ilk defa başrolünde yer alan gezegen konumunda. Ve çok önemli bir döngü Satürn Uranüs karesi şekillendirici fonksiyonunu en güçlü biçimde yeryüzüne yansıtıyor. Bu, 30 Nisan 2022 Güneş tutulmasında ve 8 Kasım Ay tutulması haritalarında çok daha etkili yerleşimi ile kendini gösteriyor. Tutulmalar en geniş anlamıyla önemli değişim zamanlarını, şartların yeniden koşullandığı zamanları işaret ederler.

Akrep ve Boğa tutulmaları global yerleşik düzen üzerinde toplumsal düzenler, ekonomik sistem, finans çarkı ve dolayısıyla yerleşik kapitalist kuramı üzerinde oluşan bir etki mekanizması yaratır. Var olan sistemin ani değişikliği ve bir masal olacak kadar kolay geçişinden bahsetmek hayalcilik olur fakat, var olan sistemin çarklarının tam ters tarafa dönmeye başladığı bir sürecin tetiklendiği zamanda olduğumuzdan bahsetmek hayalcilik olmaz.

Krizler eşliğinde gelen etkiler, vadesi dolmuş olan her sistemi zorlu dalgalar ile aşındırmaya başlar. Farkındalıklı bir göz dünya üzerinde gelişen olayların arkasında bu aşındırıcı etkiyi hemen fark eder. Kapitalist sistemin çarklarının dişleri hayatta kalmak için daha da kesin hale gelmeye çalışırken, sistemin çürümüş yanlarında yok olmanın çaresizliğinden çıkmaya yönelen fikirler tohum olmaktan öteye daha da büyümeye başladılar!

“İnsanı aniden bu tekdüze tüketim çarkının dışına fırlatabilecek aykırı, altüst edici, sorgulatıcı herhangi bir “başkalık” deneyiminden uzak tutmak üzere kurulmuştur kapitalist düzen” der yazar ve eleştirmen Byung-Chul Han. Başkalaşım deneyimlerinin çanlarını çaldığı bir döneme doğru ilerlemekteyiz. Konuyla ilgili önümüzdeki yıllar yönelik gezegen döngüleri ve geçişleri hakkında yazmaya devam ettiğim makalemi yakında sizlerle paylaşacağım. Umarım keyifle okursunuz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: