İKİZLER BURCUNDA MARSİYEN DOLUNAY

ŞARTLARI KONTROL ALTINDA TUTMAK ZORLAŞIYOR!

İkizler burcunda “SOĞUK DOLUNAY” Perşembe (8 Aralık) sabahında gerçekleşiyor.

Yılın en son dolunayı olacak görünüm kışın soğuğunun hızla kendini hissettirmeye başlaması ve karanlık gecelerin uzamasından dolayı bu isimle anılıyor.

Değişime hazır olmak, esnek olabilmeyi göze almak içinde bulunduğumuz dönemde psikolojimizi sağlıklı ve disiplin altında tutmamıza yardım edebilir.

Mars ile partil bir kavuşum içinde olan dolunay derecesi, yoğun, bir hayli aktif ve agresif yüzünü ortaya koymaya meyilli enerjiler içeriyor. Mars’ın Ay tarafından geçişi esnasında kapatılması ve bir nevi astronomik olarak tutulma benzeri alacak görünüm, Mars örtülmesi (okültasyon) olarak adlandırılır. Ay, aslında her döngüsünde Mars ile kavuşum yapar fakat deklinasyon sebepli bu geçişinde Ay tam olarak Mars’ dünyasal görünümde kapamış bir nevi örtmüş olacak. Astrolojik olarak ne ifade edebileceğine gelecek olursak; Mars’ın etkisinin tüm yerleşimsel ifadesiyle vurgu kazanacağını söyleyebiliriz. Zorlu ama bir o kadar da özel ve etkin zamanlardan geçiyoruz. Böylesi bir dolunay etkisi, tartışmalar inançların tezat düşmesi yüzünden büyük patlamalara, çıkışlara, kopuşlara neden olabilir. Farkında olmak ve özellikle iletişim olarak sayabileceğimiz haberleşme, anlaşma, fikir ortaya koyma gibi alanlarda bir hayli dikkatli olmak gerekmekte. Adı üstünde Soğuk Dolunay gibi soğukkanlılığı elden bırakmamak, zihinsel olarak kendimizi kontrol edebilmek önemli. Aşırı hareketlilik, telaş içinde olan bir ruhsal durum, korku psikolojisi, kafa karışıklığı, dağılma, adapte olamama yanılgılara, hatalara, problemlere sebep olabilir, uyanık olalım.

Bir diğer yandan zihinsel olarak oldukça aktiflik getiren etkiler kişisel olarak da problem çözme, fikir üretme, çözüm yaratma kapasitemizi arttırıyor. Bu yönüyle oluşan etkileri değerlendirebilir, var olan sorunlar, yeni ortaya konulabilecek projeler ile ilgili kapsamlı çalışmalar yapmaya başlayabiliriz. İcat, keşif gibi akanlarda öne çıkan haberler ile de karşılaşmak mümkün.

Dolunay derecesi ve Mars Rigel sabit yıldızı ile kavuşum yapıyor. Rigel gökyüzünün akıl, zihinsel beceriler, bilgi ve öğretme konusunda yetenekleri gelişkinleştiren yıldızı olarak bilinir. Yeni şeyler öğrenmek, kişisel yetenek ya da eğilimleri başarılı bir şekilde ortaya koyabilmek gibi konularda da dolunayın etkisini bir ivme olarak kendimize katabiliriz.

İnançlar, dini meseleler, dini kurumlar, ibadethaneler, dini yetkili şahsiyetler bu dönem için bazı hassas, kritik etkiler altında olabilir.

Okullar, eğitim merkezleri, her türlü haber mecrası, kanalları, sosyal medya ve bu kurumlar çalışanları yine kritik enerjiler almaktalar.

Ticaret hayatı, turizm sektörü, diplomat ve diplomatik görevler ve kişiler yine hassas, stresli bir dönem içinde olabileceklerini söyleyebiliriz.

Ülkemiz haritasında baktığımızda, dolunay derecesinin natal Ay Düğümleri ve Uranüs üzerinde tetikleyici olduğunu görüyoruz. 12. Eve düşen dolunay derecesinin natal de tetiklediği noktalar ile birlikte, toprak ve sınır güvenliği konularının gündemde olduğu sürecin çok daha aktif bir şekilde devam edeceğinin işaretçisi. Ayrıca aynı görünüm yönetim ve muhalefet tarafını karşı karşıya getirecek, gerilim barındıran durumlarında su yüzüne çıkması anlamı taşıyabilir.

Dilâra Efeoğlu

ASA CAPISAR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: