Koç Burcunda Güneş Tutulması

Hak arayışları tutulmanın ana faktörünü oluşturuyor. Bu çok da sessiz bir bekleyiş olmaktan uzak kalabilir!

Koç burcunda Güneş Tutulması

20 Nisan Perşembe günü gerçekleşecek tutulma Hibrit tutulma olarak adlandırılan bir sınıfa giriyor. Hibrit tutulmalar astronomik olarak Dünya’nın bazı bölgelerinde tam tutulma bazı bölgelerinde halkalı olarak görünmesi anlamına gelir. Nadir olarak görülen türde bir tutulma görünümü oluşturan bu tutulma ülkemizin doğu bölgelerinden kısmi olarak gözlemlenebilecek. En yoğun olarak gözlemlenebileceği bölgeler arasında Kuzey Amerika, Grönland, İzlanda, İskandinav ülkeleri, Rusya’nın kuzeyi ve Asya’nın bazı bölgeleri yer alıyor. 

Koç burcunun 29. derecesinde gerçekleşen tutulma Türkiye (İstanbul) saatiyle 07:12’ de kesinlik kazanıyor. İçinde bulunduğumuz yılın ilk tutulması ve yılın devamında 5 Mayıs’ta Akrep burcunda Ay tutulması, 14 Ekim’ da Terazi burcunda Güneş tutulması ve 28 Ekim’de Boğa burcunda Ay tutulması olarak deneyimleyeceğiz.

Tutulmalar astrolojik olarak olayların belirginlik ve vurgu kazandığı zamanlara işaret ederler. Koç burcunda gerçekleşen tutulma içinde bulunduğumuz zaman sürecine yönelik hareketli, hararetli ve dışavurumsal yönde kendini gösteren olaylara ve durumlara işaret ediyor. Doğası gereği, öne çıkma isteği güçlü, liderlik yapma dürtüsü kuvvetli ve şartlar üzerinde kendi kontrolünü ortaya koyma arzusunu ön plana çıkaran türde davranış modellerinin getirisi olacak olaylarla karşılaşacağız. Bu gerek kişisel olarak gerek toplumsal, global olarak içinde bulunacağımız zaman dilimini şekillendirecek olaylara işaret edecek. Kendi hayatlarımızda tutulmanın dışavurumcu etkisini aktif, riske açık, cesaretli, girişken, hızlı ve kontrol edilmekte zorlanılan davranış tarzı ve ani ortaya çıkan durumlar olarak görürken, dünya olaylarında siyasi olsun, sosyal olsun benzer şekliyle savaşçı, mücadeleci, cesur, öfkeli, yürekli, sinirli, saldırgan türde gelişebilecek olaylar halinde görebileceğiz. Doğa, tabiat olayları ve biz insanlardan gayrı tüm varlıklar için tutulmalar etki mekanizması oluştururlar. Bu tutulma için 18.yy. bir İngiliz astroloğu olan Raphael, büyükbaş hayvanların zarara uğrayabileceğini, 17. yy. astroloğu olan William Lilly’ de benzer şekilde koyun, keçi, tavşan gibi hayvanların afete uğrayabileceğini bildirmiş.

Tutulmanın 29 derecede gerçekleşmesi ise anaretik bir derece olarak adlandırılan mevkide olması itibariyle, durumların iyi ya da kötü ama yüksek ses çıkarabileceğinin, hatta krizler ya da çok önemli değişimleri beraberinde taşıyabileceğinin işaretçisi. Tutulmanın yönetici gezegeni Mars ve gezegen gökyüzünde rahatsız bir konumda yerleşimde. Tutulmanın getirdiği dışavurumsal etkileri kontrollü kullanmak çok kolay olmayacağa benziyor. Duygusal kararlar ve aslında güvenlik dürtüsü ile harekete geçmek tutulmanın ana faktörünü, göz önüne alınması gereken en esas alt tabanının oluşturuyor. Bu etki kişisel olarak içinde bulunduğumuz şartları güvenceye almak ya da hakkımızı elimize almak gibi bir hareket tarzı yaratırken, yine dünya olayları olarak baktığımızda pekâlâ savaşçı ya da savunmacı bir enerjiyi harekete geçirecek. Hazırda olan herhangi bir olay bir anda patlak verebilir. Hak, hukuk yönünde verilen kararlar ya da beklentiler, hak alma yönünde talepler yüksek seslere ve gerekirse ayak seslerine dönüşebilir. Tüm dünya üzerinde ve özellikle zaten bir süredir dünyada bazı ülkelerde yaşanan grev, halk ayaklanmaları daha da aktif hale gelebilir ve başka ülkelere hızlı bir şekilde sıçrayabilir. Burç dışından bile olsa tutulma derecesi Plüton ile kare açı yapıyor. Yenilmezliğe yürüyen tarzda bir ifade demek olan görünüm şartları coşkulu olmakla gözü pek ve yeri geldiğinde acımasız olmak arasında şekillendirecek. Beklentiler artık başkasından değil kendi şartlarını, kendi güvenliğini kendi koruma altına almak üzerine harekete geçiş tarzında işleyecek. Bu durum, iyi yönetebilenler için yeni kapılar aralarken kötü yönetenler için yıkıcı, zarar verici bir sonuç haline de dönüşebilir. Hepimize, ülkemize ve dünyaya güzel gelişmeler getirmesini dilerim.

Dilâra Efeoğlu, ASA Isarcap

Raphael ve Lilly görüşleri için yararlanılan kaynak: Astrolojide Güneş ve Ay Tutulmaları, Öner Döşer

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: